Prokuratorzy IPN prowadzący śledztwo ws. zbrodni katyńskiej nie mają w aktach kserokopii dokumentu potwierdzającego, że tej zbrodni dokonało NKWD. Kserokopie części akt dotyczących zbrodni katyńskiej, w tym także i tą kluczową, przekazał stronie polskiej w 1992 r. prezydent Rosji Borys Jelcyn.
Na wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Spraw Zagranicznych szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel przyznał, że prokuratorzy ani zasoby archiwalne tym dokumentem nie dysponują.
- Bodajże dwa lata temu wystąpiliśmy do Kancelarii Prezydenta celem zweryfikowania tegoż faktu, tudzież uzyskania tego dokumentu - mówił Gabrel. - Efekt, z tego co wiem, był negatywny - zaznaczył. Jak przypomniał, w połowie lat dziewięćdziesiątych stronie polskiej przekazano część kserokopii akt śledztwa głównej prokuratury wojskowej Federacji Rosyjskiej w sprawie zbrodni katyńskiej.
Szef pionu śledczego IPN podkreślił, że przekazane materiały zawierają "nieuwierzytelnione, częstokroć nieczytelne kserokopie dokumentów, które z tych względów nie mogą stanowić dowodu w rozumieniu prawa polskiego". Poza tym - jak dodał - numeracja poszczególnych tomów akt nie zachowuje ciągłości, co może oznaczać, iż są one niekompletne. - Taki stan tych materiałów aktualnie mamy. One są oczywiście posiłkowo istotne dla śledztwa, jednakże nie mogą samoistnie stanowić dowodów - powiedział.
Trwają poszukiwania dokumentu
W związku ze zniknięciem dokumentu PiS domaga się wyjaśnienia "działań prawnych" w tej sprawie. Ryszard Kalisz (Lewica) zwrócił uwagę na to, że dokument ten może się znajdować w Archiwum Akt Nowych.
- My tych dokumentów cały czas szukamy, wzbogacamy materiał dowodowy, kwerend było kilkanaście - zarówno w Polsce, jak i poza granicami - powiedział prok. Gabrel. Jak dodał, wniosek o dokonanie kwerendy został złożony m.in. w Kancelarii Prezydenta, Archiwum Akt Nowych, Centralnym Archiwum Wojskowym oraz archiwum Telewizji Polskiej.
Jak przypomniał, śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzi oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. - Aktualnie i na bieżąco przesłuchiwani są świadkowie. Najczęściej są to osoby z rodzin oficerów zamordowanych w Katyniu - powiedział Gabrel.
Komisja przesłuchała jak dotąd 2340 osób - poinformował.
Zbrodnia katyńska
Na mocy postanowień z marca 1940 r., NKWD strzałami w tył głowy zabiło w kwietniu i maju tego samego roku ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych wziętych do niewoli po napaści ZSSR na Polskę 17 września 1939 roku. Większość z nich stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Rozstrzeliwano ich w Katyniu, Charkowie i Miednoje koło Tweru.
Władze sowieckie oskarżyły o dokonanie tego mordu Niemców. Dopiero w 1990 r. przyznały, że zbrodni katyńskiej dokonało NKWD.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (public domain)