Premier Donald Tusk pozytywnie ocenił działania rządu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski podjęte podczas jego nieobecności. Żeby uniknąć w przyszłości podobnych zagrożeń rząd zapowiada m.in. budowę elektrowni atomowych oraz przyspieszenie prac przy gazoporcie w Świnoujściu.
- Najważniejsze że mieszkańcy Polski byli bezpieczni. W ciągu tych dni, w których przerwano dostawy gazu, wiele krajów było zagrożonych, z satysfakcją stwierdzam, że w Polsce instytucje firmy i procedury nie zawiodły – stwierdził premier po spotkaniu z ministrami.
Premier zapewnił, że podczas ostatnich dni był w stałym kontakcie ze stroną ukraińską. - Rozmawiałem kilkakrotnie z panią premier Tymoszenko. Udzieliliśmy Ukrainie wsparcia, którego nasz partner oczekiwał – powiedział premier.
Priorytety bezpieczeństwa
Budowa elektrowni atomowych, radykalnie przyspieszenie prac przy gazoporcie w Świnoujściu, rozbudowa magazynów gazu ziemnego i ropy, zwiększenie wydobycia gazu w kraju i podłączenie do zachodnich systemów przesyłowych – to podstawowe założenia strategii energetycznej przedstawione przez premiera.
Uchwała rządu zakłada, że zostaną wybudowane co najmniej dwie elektrownie jądrowe. Prace prowadzone będą równocześnie, a przynajmniej jedna z elektrowni powinna zacząć działać do 2020 r. Za koordynowanie i nadzorowanie działań koniecznych dla uruchomienia elektrowni jądrowej będzie odpowiedzialny Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki, jego nazwisko ma zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.
Gazoport przed 2014
Kolejne założenia strategii dotyczą głównie gazu ziemnego. Na przełomie 2013 i 2014 roku ma zostać zakończona budowa gazoportu w Świnoujściu. Rząd chce też rozbudowy magazynów gazu w Wierzchowicach (planowane zakończenie pierwszego etapu - przełom lat 2011/2012), a także w Mogilnie i budowy nowego magazynu w Kosakowie. Te inwestycje powinny uzyskać wsparcie ze środków unijnych. Oprócz budowy nowego magazynu gazu zaplanowano też budowę ogromnego magazynu ropy.
Ważnym punktem strategii jest zwiększenie wydobycia gazu w kraju. W tym celu rozpoczną się, wspólne ze środowiskiem akademickim, prace nad przygotowaniem planu badań oraz zwiększone zostaną środki na poszukiwania. Mogą one pochodzić również z funduszy unijnych. Według rządowych założeń do roku 2013 ukończona zostanie również budowa kopalni gazu Lubiatów - Międzychód – Grotów.
„Kryzys się zakończył”
- Kryzys gazowy dla Unii Europejskiej wczoraj się zakończył – oświadczył na tej samej konferencji wicepremier Waldemar Pawlak, minister gospodarki. Jak podkreślił, warto wyciągnąć „odpowiednie wnioski” z tej sytuacji. Według niego, receptą na to, żeby kryzys gazowy już więcej się nie powtórzył jest budowa połączeń międzysystemowych, budowa magazynów gazu, a także ratyfikacja przez Rosję karty energetycznej i protokołu tranzytowego. Według Pawlaka, „to stworzy warunki do stabilnego funkcjonowania systemu”.
Pawlak: Mamy pewność
Wicepremier podkreślił również, że jeżeli chodzi o Polskę, to mamy „pewność dostaw”, a nasz kraj „nie miał problemów z dostawami gazu”. - Polska ma umowę na dostawy gazu na podstawie kontraktu jamalskiego do 2020 roku – mówił. Jak podkreślił, „jest to bardzo prosta i klarowna formuła cenowa”, bo wiąże cenę gazu ze średnią ceną ropy za ostatnie trzy kwartały. - Dzięki temu nie ma dyskusji o cenach i funkcjonuje pewien automat – mówił. - Przy takich mechanizmach można mówić o pewności dostaw – zapewnił Pawlak.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24