Dla ponad 2 mln studentów rozpoczyna się dziś rok akademicki. Pierwszy rok studiów rozpoczyna niemal 500 tys. osób na około 450 uczelniach. Z tego 130 jest uczelniami publicznymi.
Podobnie jak w ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszą się studia humanistyczne.
Aby zachęcić więcej osób do podejmowania studiów na kierunkach ścisłych i technicznych Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało studia na tzw. kierunkach zamawianych. Dla najlepszych z tych osób, które podejmą na nich naukę przewidziano stypendia wysokości 1 tys. zł miesięcznie.
Kierunki zamawiane
W tym roku 2350 studentów rozpocznie kształcenie na studiach zamawianych na kierunkach: elektronika medyczna, budownictwo energooszczędne, infrastruktura obszarów miejskich, energetyka komunalna, komputerowo wspomagane projektowanie maszyn, automatyka przemysłowa, technologie informacyjne w automatyzacji i produkcji, zastosowanie matematyki, matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach, matematyka przemysłowa, technologia leków, agrobiotechnologia, mikrobioanalityka.
Uroczyste inauguracje roku akademickiego odbywają się w całej Polsce. Biorą w nich przedstawiciele władz lokalnych i państwowych. Prezydent Lech Kaczyński będzie uczestniczył w inauguracji roku na Politechnice Warszawskiej.
Gaudeamus Igitur znaczy Radujmy się
Pieśń, którą śpiewają rozpoczynający rok akademicki studenci, "Gaudeamus Igitur" jest powszechnie znana w Europie i uznawana za najstarszą pieśń studencką. Powstała w XIII lub XIV wieku w środowisku uniwersytetu w Heidelbergu lub Paryskiej Sorbony i należy do tzw. pieśni pohulankowych średniowiecznych śpiewaków i poetów, wśród których nie brakowało studentów.
Jedną z wersji pieśni zanotował w 1781 roku, niemiecki wędrowny poeta Christian Wilhelm Kindleben. W tym czasie melodia była już dobrze znana. Pochodzi ona z 1717 roku i oparta jest na pieśni J. G. Guntera: „Bruder, lasst uns lustig sein” (Bracia weselmy się).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24