Kolejny dzień w Polsce normy czystości powietrza są przekroczone w wielu miastach. Dziś z powodu smogu w Krakowie będzie obowiązywała darmowa komunikacja miejska. O negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na stan zdrowia mówili we "Wstajesz i wiesz" Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i dr hab. Artur Badyda (Środowiskowe Uwarunkowania Zdrowia).
Tymczasem organizacja Krakowski Alarm Smogowy kontynuuje kampanię edukacyjną. W sieci pojawił się film, który w przystępny sposób tłumaczy, na czym polega zjawisko smogu i jakie skutki powoduje w naszym organizmie.
Bagatelizowanie problemu
- Film ma humorystyczny wydźwięk, bo został przygotowany dla młodzież, więc ma być dla niej atrakcyjny, natomiast oczywiście mówi o sprawie poważnej. Jest to jedno z takich działań, które podejmujemy w celu edukowania dzieci, zarówno tych małych, jak i tych większych - mówiła Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Jak dodała, organizacja liczy na to, że dzięki edukacji dzieci starsi - ich rodzice, dziadkowie - zdecydują się na wymianę pieca, przestaną palić śmieci, przesiądą się do komunikacji miejskiej.
Dworakowska mówiła, że Krakowski Alarm Smogowy przygotował także książkę dla lekarzy o wpływie powietrza na zdrowie. - Świadomość lekarzy w tym temacie może być większa - oceniła. Jak dodała, nawet minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bagatelizuje problem smogu, mówiąc, że to problem tylko teoretyczny i stanowi problem przez kilka dni w roku, co nie jest prawdą.
48 tys. zgonów przez smog
Pytany, jak bardzo smog przyczynia się do tego, że umrzemy szybciej, dr hab. Artur Badyda odpowiedział: "bardzo".
- Statystyki są nieubłagane od lat. Europejska Agencja Środowiska i Światowa Organizacja Zdrowia alarmują, jak pokazuje raport EAŚ, że ponad 48 tys. zgonów w Polsce przypisuje się tylko i wyłącznie pyłowi PM 2,5, temu bardzo drobnemu pyłowi, który penetruje dolne partie naszego układu oddechowego i przenika do układu krążenia. To generuje szereg różnego rodzaju chorób - mówił Badyda.
Jak dodał, nawet krótkotrwałe narażenie się na kontakt z wysokim stężeniem zanieczyszczeń spowodować może spadek samopoczucia.
Dydak wyjaśniał, że długofalowy kontakt ze smogiem powoduje, że organizm przestaje sobie radzić z wchłanianymi zanieczyszczeniami. - Tworzy się stan zapalny w układzie oddechowym, w układzie krążenia i to implikuje powstawanie różnego rodzaju chorób - wyjaśnił Dydak.
Autor: mw/sk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Krakowski Alarm Smogowy