W czwartek w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zostanie pochowany Zbigniew Romaszewski - działacz opozycji antykomunistycznej w PRL i wieloletni senator, który zmarł w ubiegłym tygodniu w Warszawie w wieku 74 lat.
Pogrzeb Romaszewskiego będzie miał charakter państwowy. Msza żałobna odbędzie się w warszawskiej archikatedrze św. Jana. W uroczystościach planowany jest udział prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką, premiera Donalda Tuska, ministrów jego rządu, marszałków Sejmu i Senatu Ewy Kopacz i Bogdana Borusewicza, posłów i senatorów. Na czas uroczystości pogrzebowych zarządzono przerwy obradach Sejmu i Senatu. Mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze przewodniczyć będzie bp Rafał Markowski; kazanie wygłosi ks. prałat Jan Sikorski. Pożegnalne przemówienie mają podczas mszy wygłosić prezydent Komorowski i szef PiS Jarosław Kaczyński, a na cmentarzu - marszałek Borusewicz.
Opozycjonista i senator
Zbigniew Romaszewski był legendą opozycji antykomunistycznej, działaczem Komitetu Obrony Robotników i Solidarności. Wraz z żoną Zofią prowadził Biuro Interwencyjne KSS KOR, niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Współorganizował podziemne Radio "Solidarność". Był więziony od 1982 r. do 1984 r., sądzony w procesach twórców Radia "Solidarność" i KSS KOR.
Był wieloletnim senatorem, sprawującym mandat nieprzerwanie od 1989 do 2011 r. W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego. W 2013 r. Romaszewski został honorowym obywatelem Warszawy.
Autor: kg//kdj / Źródło: PAP