Mamy za sobą Wigilię i Boże Narodzenie. Dzisiaj, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, spotykamy się z bliskimi, odwiedzamy bożonarodzeniowe szopki i, oczywiście, jemy.
Dla dzieci najważniejsza jest Wigilia. To właśnie wtedy przychodzi do nich święty Mikołaj i zostawia pod choinką prezenty.
Dla rodziców i dziadków Wigilia też jest ważna ze względu na ogrom przygotowań - zakupów, świątecznych porządków i przyrządzania świątecznych potraw i oficjalne rozpoczęcie świętowania.
25 grudnia zaś to najważniejsze święto Chrześcijan - narodził się Jezus Chrystus. Aby Go powitać, wszyscy udają się do kościoła na mszę. Potem zaś kontynuują świętowanie - śpiewają kolędy, siedzą w rodzinnym gronie i... jedzą.
Odbicie historii w stajence
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia spotykamy się z rodziną, ze znajomymi, chodzimy do kościołów, by obejrzeć bożonarodzeniowe szopki.
Szopki, przedstawiające stajenkę, w której narodził się malutki Jezus, są we wszystkich kościołach. Często wychodzą także poza nie i przedstawiają nie tylko narodziny, ale także ważne wydarzenia z historii Polski, miniaturki miast, postacie znanych osób.
Szopka z Powstaniem i elektryczną kolejką
W warszawskim kościele braci Kapucynów pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego przy ulicy Miodowej znajduje się jedna z najsłynniejszych mazowieckich szopek. Ta sama od ponad 60 lat - z tym samym Jezusem Chrystusem jest "uaktualniana" o najnowsze wydarzenia i nowych gości. - To, co zaczęło się dwa tysiące lat temu kręci się nadal i to tylko i wyłącznie dzięki miłości - mówi brat Piotr. - Tę ideę chcemy przedstawić ludziom, prezentując naszą szopkę - tłumaczy zakonnik.
W szopce jest i sfera Nieba, i ta najbardziej ziemska - kawałek powstańczej Warszawy, Zamek Królewski, Watykan z papieżem Benedyktem XVI, a nawet pędzący pociąg wiozący auta.
Bracia Kapucyni mają także swoją szopkę w Łomży. W największej ruchomej szopce w regionie jest około 50 ruchomych postaci - m.in. Mieszko I, Święty Wojciech, Władysław Jagiełło czy królowa Jadwiga. Ze współczesnych można tam zobaczyć papieża Jana Pawła II, jego następcę Benedykta XVI, Lecha Wałęsę w roboczym drelichu i Czesława Miłosza. Postacie uruchamiane są poprzez system przekładni i małych wózeczków, które służą do przemieszczania figurek po określonych torach.
Renifery i inne zwierzęta Jezusa
W Drzewinie koło Kościerzyny jest dzieciątko Jezus otoczone żywymi zwierzętami - kozami, owcami itp. Tuż obok szopki jednak, swoje sanie zaparkował Święty Mikołaj i do szopki dołączyły jego renifery.
Żywa szopka z owcami i osiołkiem odbywa się także w Borówcu pod Poznaniem, Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, w Strumieniu (ponad 150 zwierząt) i Łodzi - przed bazyliką archikatedralną. W Gdańsku zaś obejrzeć można niezwykłe jasełka - obok Maryi i Józefa aktorzy zagrają także role współczesnych bohaterów ze swoimi problemami. Wszystko przy akompaniamencie tradycyjnych kolęd ... przerobionych na styl hip-hopowy. W Krakowie żywa szopka odbyła się pod oknem papieskim w Wigilię, a jeszcze przez kilka dni w Kielcach będzie można oglądać wystawę szopek z całego świata.
Piątek bez postu
Po spacerze i zwiedzaniu szopek wracamy do domu i oczywiście - znów jemy. W tym roku drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypadł na piątek, a więc dzień dla katolików postny. W części diecezji jednak wydane zostały dyspensy, wobec czego katolicy mogą spożywać pokarmy mięsne i zapewne będą to robić - w drugi dzień świąt często udajemy się na do rodziny na świąteczne obiady.
Skąd i gdzie?
26 grudnia jest dniem świętego Szczepana, który był pierwszym chrześcijańskim męczennikiem (jest świętym i u katolików, i u wyznawców prawosławia). Święty Szczepan był Żydem, zwierzchnikiem grupy nazywanej hellenistami. Próbował zreformować judaizm przez powrót do jego źródeł, za co został ukamienowany.
W dzisiejszych czasach, 26. grudnia obchodzi się także Boxing Day - mieszkańcy Angllii, Australii, Nowej Zelandii i Kanady szturmują wtedy sklepy (nie tylko z zabawkami), które są otwarte od północy. Wtedy "do pracy" wracają jednak sportowcy - rozgrywane są mecze piłkarskie, a w Australii zaczynają się najtrudniejsze regaty żeglarskie świata - Sydney-Hobart.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, foto: PAP