Młody buk, czyli buczek, miał zastąpić komunistę Buczka. Samorządy dekomunizują ulice

[object Object]
Pomysłowość samorządowców w dekomunizacji ulic zdaje się nie mieć granic | Materiał Faktów TVN z 7 lipcaFakty TVN
wideo 2/7

Z Buczka na Buczka. Rada gminy Tuchomie (Pomorskie) zmieniła patrona ulicy z komunistycznego działacza na młody buk, czyli... buczek. Część samorządów, żeby nie przysparzać kłopotów mieszkańcom, dekomunizuje ulice tak, aby pozostawić stare nazwy, lecz z nowym uzasadnieniem. Nie spotyka się to z przychylnością wojewodów. Część spraw zakończy się w sądzie.

Władze miast i gmin już tylko do 2 września mają czas na zdekomunizowanie nazw ulic i placów. Obowiązek i taki termin nakłada na nie ustawa o zakazie propagowania ustroju komunistycznego lub innego ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej.

Cztery listy IPN

Część samorządów, tam gdzie się da, stara się pozostawić nazwy ulic w tym samym brzmieniu, choć inaczej je uzasadniać. Chodzi o to, żeby zaoszczędzić mieszkańcom konieczności wymiany tablic na domach, a przedsiębiorcom wymiany pieczątek, druków firmowych, nowych wpisów do urzędowych rejestrów itp.

Merytoryczną pomocą lokalnym samorządom ma służyć Instytut Pamięci Narodowej, który dopuszcza dekomunizację ulic w obrębie tożsamo brzmiących nazw, ale nie we wszystkich przypadkach.

IPN opublikował cztery listy nazw ulic, które powinny interesować lokalne władze zobowiązane do dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Pierwsza lista zawiera nazwy do bezwzględnej wymiany. Jest ich 107. Głównie widnieją na niej nazwiska komunistycznych działaczy, których zdaniem IPN, upamiętniać nie należy. Jest też na niej kilka rocznic, głównie jubileusze PRL. Są też dwie daty, według IPN, jednoznacznie zakazane. Są nimi 22 lipca - symboliczna data powstania w 1944 roku komunistycznej Polski oraz 9 maja - rocznica zwycięstwa nad faszyzmem obchodzona w Związku Sowieckim (i do dziś w Rosji), podczas gdy zachodnia Europa uznaje za dzień zakończenia wojny 8 maja. "Celebrowanie go (...) z zasady jest połączone z podtrzymywaniem stalinowskiej narracji historycznej" - uważa IPN.

Na drugiej liście są "nazwy wymagające nowych uchwał z uzasadnieniem". Liczy ona dwie pozycje: Pionierów, bo to nie tylko nazwa komunistycznej organizacji młodzieżowej, ale też osadników i ludzi przecierających nowe szlaki oraz Obrońców Pokoju, bo wprawdzie państwa komunistyczne w okresie zimnej uważały się za obrońców pokoju, ale była to tylko propaganda. Sama idea obrony pokoju zasługuje zdaniem IPN na upamiętnianie w nazwach ulic.

Trzecia lista również zawiera dwie pozycje. Są na niej nazwiska Stefana Okrzei i Bolesława Limanowskiego, którzy choć byli działaczami socjalistycznymi, walczyli o niepodległość Polski.

Na czwartej liście zaś znajdują się "nazwy kontrowersyjne i błędnie wiązane z normami ustawy". IPN decyzje co do ich przyszłości pozostawia samorządom lokalnym. Zastrzega jednak, że jeżeli samorządowcy zmienią te nazwy, to nie powinni się powoływać na ustawę dekomunizacyjną. Na liście nazw kontrowersyjnych, lecz nierekomendowanych do zmian widnieją: 1 Maja, Komuna Paryska oraz postaci Mieczysława Brauna, Jurija Gagarina, Marcina Kasprzaka i Ludwika Waryńskiego.

Daty o lokalnym znaczeniu

Problem w tym, że lista IPN nie obejmuje wszystkich lokalnych rocznic, postaci i niuansów historycznych. Na tym tle rodzą się spory. Najczęściej wokół nazw ulic, które w poszczególnych miejscowościach upamiętniają wkroczenie w latach 1944-45 walczącej z hitlerowcami Armii Czerwonej.

Na przykład, Rada Miejska w Mogilnie pozostawiła w wersji niezmienionej nazwę ulicy 22 Stycznia. W uchwale z 21 czerwca 2017 roku postanowiła jednak, że data ta upamiętniać będzie nie wkroczenie Armii Czerwonej w 1945 roku, a wybuch powstania styczniowego w 1863 roku. Wojewoda kujawsko-pomorski uchylił uchwałę radnych z Mogilna. Uznał, że próbują oni obejść przepisy ustawy. Zdaniem wojewody "w powszechnym (...) odbiorze występująca samodzielnie w nazwie ulicy data '22 Stycznia' posiada utrwalone konotacje z nazewnictwem komunistycznym". Gmina zapowiedziała skargę na wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Nie wiadomo jak zakończy się podobna sprawa w Sopocie. Tam radni postawili wojewodę pomorskiego w niewygodnej sytuacji. Nazwę ulicy 23 Marca "zmienili" na 23 Marca. Od dnia wejścia w życie uchwały ma ona upamiętniać już nie zajęcie Sopotu przez Armię Czerwoną, a dzień przyjaźni polsko-węgierskiej ustanowiony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Nie wiadomo jeszcze jak w tej sprawie postąpi wojewoda pomorski. Radni Sopotu podjęli uchwałę 31 lipca. Nie została jeszcze ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa. Wojewoda pomorski, jak wszyscy wojewodowie, jest nominowany przez Prawo i Sprawiedliwość, a dzień przyjaźni polsko-węgierskiej ustanowił prezydent RP, będący wcześniej założycielem macierzystej partii wojewody.

22 lipca stanie na wokandzie

Do poniedziałku 7 sierpnia decyzję w sprawie ulicy 22 Lipca w Rudkach-Osiedlu w gminie Nowa Słupia musi podjąć wojewoda świętokrzyska. Radni Nowej Słupi uchwalili, że na mocy dekomunizacji data ta, widniejąca w nazwie ulicy, nie będzie już upamiętniać manifestu PKWN, a nadanie przez Napoleona Konstytucji Księstwu Warszawskiemu. W województwie świętokrzyskim, jak dowiadujemy się od rzeczniczki wojewody Diany Głowni, jest to jedyny problematyczny przypadek. Poza tym dekomunizacja w Świętokrzyskiem przebiega bez zakłóceń.

O 22 Lipca stoczy natomiast sądowy bój z wojewodą warmińsko-mazurskim Rada Gminy Kruklanki. Tam również radni pozostawili tę datę w nazwie ulicy. Uchwalili, że będzie ona od tej pory upamiętniać dzień świętej Marii Magdaleny ustanowiony w 2016 roku przez papieża Franciszka. Wojewody warmińsko-mazurskiego ta zmiana nie przekonała. Unieważnił tę uchwałę uznając, że radni z Kruklanek próbują w niedozwolony sposób obejść dekomunizację. Radni poskarżyli się na wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Mimo, że Rada Gminy Kruklanki napisała skargę na wojewodę do WSA 28 marca, sąd do dziś nawet nie wyznaczył terminu pierwszej rozprawy.

- Rozpatrujemy sprawy szybko, średnio w ciągu dwóch miesięcy, ale ta sprawa jest wyjątkowa - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl wiceprezes WSA w Olsztynie Alicja Jaszczak-Sikora. - Otóż obywatel zamieszkujący w gminie Kruklanki składa kolejne formalne wnioski, które wymagają rozpatrzenia jeszcze przed wyznaczeniem terminu rozprawy. Początkowo żądał dopuszczenia do udziału w rozprawie. Teraz chce przyznania pełnomocnika z urzędu. Ostatnie postanowienie sądu w odpowiedzi na wniosek mieszkańca Kruklanek jest w trakcie doręczania. Sąd czeka na zwrotne potwierdzenie odbioru.

Spór przed sądem wstrzymuje wykonanie rozstrzygnięcia wojewody. Zatem tablice z nazwą 22 Lipca wiszą bez przeszkód w Kruklankach i najprawdopodobniej będą wisieć również po 2 września. Jak długo, zależy od sądowych terminów.

Bo nawet jeżeli Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu udało by się rozpoznać sprawę przed 2 września, to stronom przysługuje jeszcze prawo do skargi kasacyjnej w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Procedura sądowa może więc potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Wojewodowie po 2 września będą mogli arbitralnie dekomunizować niezdekomunizowane przez sądy ulice, ale Kruklanki tymczasowo będą pozostawione w spokoju.

- Będziemy czekać na prawomocne rozstrzygnięcie sądu. Dopiero po nim wojewoda będzie podejmował dalsze decyzje - zapewnia dyrektor wydziału prawnego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Sobańska.

Dendrologia, semantyka i różna ocena historii

Tymczasem nie wiadomo jeszcze, co z rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody pomorskiego zrobi gmina Tuchomie. Radni tej gminy, na wniosek wójta, uchwalili że ulica Mariana Buczka będzie nazywać się ulicą Buczka "odnosząc się do definicji Słownika Języka Polskiego: Buczka - nazwa od drzewa - mały buk". Wojewoda pomorski uchylił jednak tę uchwałę. Dariusz Drelich uznał, że "'buczek' jest zmianą pozorną, stanowiącą obejście przepisów ustawy". Dalej wojewoda dowodzi, że radni z Tuchomia praktycznie nie uzasadnili, dlaczego nowa nazwa ulicy ma upamiętniać mały buk.

W dziennikach urzędowych poszczególnych województw można znaleźć znacznie więcej śladów sporów wojewodów z samorządami na temat dekomunizowanych ulic. Często dochodzi do nich również na tle zamiany nazw ulic w obrębie tożsamo brzmiących nazwisk: z Aleksandra Zawadzkiego - szefa Rady Państwa PRL na Tadeusza Zawadzkiego - harcmistrza, podporucznika AK lub Józefa Wieczorka - działacza PPR na Józefa Wieczorka - powstańca śląskiego, czy w końcu Jana Krasickiego - komunisty na Ignacego Krasickiego - biskupa i bajkopisarza.

Samorządy w sporach z wojewodami różnią się również w ocenie postaci historycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zmierzy się wkrótce ze skargą Rady Miejskiej Bielska-Białej na rozstrzygnięcie wojewody śląskiego. Wojewoda uważa, że rondo w mieście nie może nosić imienia Ryszarda Dziopaka, długoletniego dyrektora fabryki małych fiatów w tym mieście. Dziopak zresztą figuruje na IPN-owskiej liście patronów zakazanych, jako "nomenklaturowy dyrektor Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej". W pierwszych latach III RP mianem nomenklatury nazywano komunistyczną i postkomunistyczną kadrę kierowniczą, która dzierżyła wpływy i posady dzięki przynależności do partii. Samorząd Bielska-Białej uznaje go jednak za postać zasłużoną dla miasta.

Sądy administracyjne w najbliższych miesiącach będą musiały więc zmierzyć się z koniecznością oceny zarówno postaci i wydarzeń historycznych, jak i wagą znaczenia rzeczowników pospolitych, takich jak na przykład "buczek".

Autor: jp/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/wiki CC BY-SA 3.0 PL

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę, aby Piotr Serafin był polskim kandydatem na komisarza Unii Europejskiej - podała w piątek po południu Kancelaria Prezydenta RP.

Polski kandydat na unijnego komisarza. Jest decyzja prezydenta

Polski kandydat na unijnego komisarza. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek po południu kobieta weszła do wody w zbiorniku Chechło-Nakło (województwo śląskie) i zniknęła pod jego taflą. Trwa akcja poszukiwawcza.

Kobieta weszła do wody i zniknęła. Trwają poszukiwania

Kobieta weszła do wody i zniknęła. Trwają poszukiwania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

"Polska wywiera presję na Chiny i odnosi sukces. Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja" - pisze Christoph von Marschall na portalu niemieckiego dziennika "Tagesspiegel". W artykule postawiono tezę, że prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach prosił Xi Jinpinga o wykorzystanie swoich wpływów w celu wywarcia nacisku na Alaksandra Łukaszenkę. Duda miał zagrozić, że w przeciwnym razie Polska będzie zmuszona do całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią - pisze Marschall, powołując się dyrektora Centrum Studiów Strategicznych w Warsaw Enterprise Institute (WEI).

Niemiecki dziennik o "sensacyjnym" sukcesie Polski. "Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja"

Niemiecki dziennik o "sensacyjnym" sukcesie Polski. "Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja"

Źródło:
PAP

To będzie jedno z najdziwniejszych zdarzeń drogowych wakacji. Luksusowy aston martin zderzył się z ciągnikiem rolniczym. Kto zawinił?

Ursus kontra aston martin. Policja o tym, kto zawinił

Ursus kontra aston martin. Policja o tym, kto zawinił

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w tureckim parlamencie doszło do bójki między deputowanymi. Ahmet Sik, przedstawiciel opozycji, został zaatakowany po tym, jak wezwał by dopuścić do udziału w obradach Cana Atalaya, który został osadzony w więzieniu pod zarzutem organizowania antyrządowych protestów, ale uzyskał mandat parlamentarzysty.

Bójka w tureckim parlamencie. "Największymi terrorystami są ci, którzy siedzą w tych fotelach"

Bójka w tureckim parlamencie. "Największymi terrorystami są ci, którzy siedzą w tych fotelach"

Źródło:
Reuters

Pracownicy jednej z klinik medycyny estetycznej nakłonili 19-latka z niepełnosprawnością do poddania się operacji wszczepienia implantów piersi, co miało pomóc mu przyciągnąć fanów w internecie i stanowić źródło utrzymania - donosi hongkoński "South China Morning Post". Do zdarzenia doszło w środkowych Chinach, ale, jak podkreśla gazeta, to nie jedyna ofiara oszustów, którzy żerują na zdesperowanej chińskiej młodzieży szukającej pracy.

Nastolatek namówiony do wszczepienia implantów piersi. "Oszustwa nasilają się wraz ze słabnięciem gospodarki"

Nastolatek namówiony do wszczepienia implantów piersi. "Oszustwa nasilają się wraz ze słabnięciem gospodarki"

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

Dziesięć osób przetransportowano do szpitali po wypadku, do którego doszło w czwartek pod wieczór w Karpaczu w województwie dolnośląskim. Z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn osobówka zjechała na przeciwległy pas i zderzyła się czołowo z autobusem. Najcięższe obrażenia odniosła rodzina podróżująca autem.

Zjeżdża ze swojego pasa i uderza w autobus. Wypadek z Karpacza w oku kamery

Zjeżdża ze swojego pasa i uderza w autobus. Wypadek z Karpacza w oku kamery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24, pap

Po wkroczeniu wojsk Ukrainy do obwodu kurskiego Rosja przerzuciła tam dodatkowe siły z innych obszarów i buduje umocnienia, by zapobiec dalszym postępom ofensywy - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Z kolei doradca prezydenta Ukrainy podkreślił, że desant Kijowa był konieczny, aby przekonać Moskwę do rozpoczęcia "sprawiedliwych" rozmów pokojowych.

"Po początkowym chaosie i dezorganizacji rosyjskie wojsko zaangażowało większe siły"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Siedmiolatkę kręcącą się w nocy przy torach w Bydgoszczy zauważył policjant w drodze na służbę. Podczas rozmowy z funkcjonariuszem dziewczynka powiedziała, że mama wyrzuciła ją z domu i kazała szukać taty. Dodała, że boi się o swoją czteroletnią siostrę, która została w domu.

Siedmiolatka błąkała się nocą przy torach. Policja: mama wyrzuciła dziewczynkę z domu

Siedmiolatka błąkała się nocą przy torach. Policja: mama wyrzuciła dziewczynkę z domu

Źródło:
TVN24

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek rano grzmiało i błyskało się na wschodzie kraju. Zjawiska wygasły, ale powróciły po południu. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocniej wieje w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocniej wieje w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Cały czas otrzymujemy jakieś telefony i sygnały. Oczywiście przekazujemy je również policji - mówi Tomasz Parzyszek, mąż Izabeli z Kruszyna, która w piątek zaginęła w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. 35-latka jechała autostradą A4 z Bolesławca do Wrocławia. W pewnym momencie jej auto się zepsuło. Zadzwoniła wówczas do rodziny i ślad po niej zaginął. Kobiety szukają bliscy oraz policja.

Izabela wysiadła z zepsutego samochodu na autostradzie i ślad po niej zaginął. Szuka jej mąż i policja

Izabela wysiadła z zepsutego samochodu na autostradzie i ślad po niej zaginął. Szuka jej mąż i policja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zwyciężają, zdobywają tytuły i medale. Są jednak krytykowane. Nie za osiągnięcia, ale za wygląd odbiegający od funkcjonujących w społeczeństwie norm. Sportowczynie wciąż padają ofiarami body shamingu, tj. celowego zawstydzania czy krytykowania ze względu na aparycję. O sprawie pisze w czwartkowym wydaniu hiszpański dziennik "El Pais".

"Jeśli twoje ciało nie jest zgodne ze standardem, zostanie upokorzone". Mistrzynie ofiarami body shamingu

"Jeśli twoje ciało nie jest zgodne ze standardem, zostanie upokorzone". Mistrzynie ofiarami body shamingu

Źródło:
El Pais, Eurosport, tvn24.pl

Na Kontakt 24 dostaliśmy film, na którym widać samochód osobowy jadący pod prąd autostradą A4. Jak przekazuje autor filmu, do zdarzenia doszło 15 sierpnia na wysokości miejscowości Dobieszowice (woj. śląskie).

"Karetki jechały wprost na niego". Pod prąd korytarzem życia

"Karetki jechały wprost na niego". Pod prąd korytarzem życia

Źródło:
tvn24.pl

Były minister obrony Mariusz Błaszczak przekonuje, że w tym roku "organizowane są dokładnie takie same pikniki", jak za rządów Zjednoczonej Prawicy. Otóż nie. Pokazujemy znaczące różnice, które dowodzą, że teza polityka PiS jest fałszywa.

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS? Nie takie same

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS? Nie takie same

Źródło:
Konkret24

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox (dawniej małpia ospa) "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". To już drugi raz w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy organizacja decyduje się na podobny krok. Tym razem związany jest on ze zwiększoną transmisją nowego, poważniejszego typu wirusa. Co trzeba wiedzieć o mpoksie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa

Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa

Źródło:
The Guardian, Washington Post, tvn24.pl

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Ta podróż i w kilometrach, i w złotych, liczy się już w tysiącach. Dziadek małego Olinka po raz kolejny wyruszył dla wnuczka w wyczerpującą podróż, by zebrać pieniądze na jego rehabilitację. Już teraz można mówić o sukcesie tej inicjatywy.

Dziadek zbliża się do finału wyczerpującej podróży. "Każdy kilometr dla Olinka"

Dziadek zbliża się do finału wyczerpującej podróży. "Każdy kilometr dla Olinka"

Źródło:
TVN24

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

Zatrzymana w związku ze śmiercią Matthew Perry'ego dilerka narkotykowa Jasveen Sangha może usłyszeć również zarzuty związane ze zgonem innego mężczyzny, który miał być jej klientem - podaje BBC. Wskutek dochodzenia w sprawie gwiazdy serialu "Przyjaciele" zatrzymano też cztery inne osoby. Wśród nich znalazł się asystent aktora i dwójka lekarzy.  

Kolejny zgon powiązany ze sprawą Matthew Perry'ego. Ujawniono SMS-a do "królowej ketaminy" 

Kolejny zgon powiązany ze sprawą Matthew Perry'ego. Ujawniono SMS-a do "królowej ketaminy" 

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowela wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 17 kwietnia 2019 roku.

Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o prawie autorskim

Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o prawie autorskim

Źródło:
PAP
Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poczucie w administracji Bidena, (wobec tego) jak Polska się zachowywała w czasie kryzysu na Ukrainie, to podziw - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador Polski w USA Mark Brzezinski. - Mówię każdemu Polakowi i Polce, którzy przyjęli Ukraińca do swojego domu, prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział: dziękuję - dodał. Ambasador mówił też, że "wydatki, które Polska czyni na obronność, to wzór dla NATO".

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Źródło:
TVN24

Jedna plaża w Helu i cztery na Kaszubach są zamknięte z powodu zakwitu sinic - poinformował w piątek sanepid. Z kolei można już bezpiecznie wchodzić do wody na kąpielisku Dąbie w Szczecinie. Na tej plaży czerwona flaga wisiała niespełna dobę.

Sinice w Bałtyku i jeziorach. Gdzie można się kąpać?

Sinice w Bałtyku i jeziorach. Gdzie można się kąpać?

Źródło:
PAP/TVN24

Przelot rakiety Falcon 9, która w piątek wyniesie na niską orbitę okołoziemską największego jak dotąd polskiego satelitę EagleEye, będzie widoczny nad naszym krajem - informuje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"
Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W popularnym przekazie krążącym w sieci pojawia się informacja, że UE w ramach "totalnej kontroli" i "pełnej inwigilacji społecznej" będzie zbierała dane o obywatelach w "cyfrowym portfelu" lub "cyfrowym paszporcie". Narzędzie rzekomo ma być obowiązkowe, a oprócz podstawowych danych, jakoby będzie gromadziło też dane biometryczne oraz o wytwarzanym śladzie węglowym. Wyjaśniamy, o co chodzi z tym cyfrowym dokumentem.

Unijny "cyfrowy paszport ze śladem węglowym już w 2026 roku"? To fake news

Unijny "cyfrowy paszport ze śladem węglowym już w 2026 roku"? To fake news

Źródło:
Konkret24

"Chodzenie ścieżkami, którymi nie za często się chodzi" i utwory w wersji "totalnie odjechanej" - czego możemy spodziewać się po koncercie muzyki hip-hopowej na Top of the Top Sopot Festival? Na scenie wystąpią legendy polskiego hip-hopu.

Legendy hip-hopu na jednej scenie, utwory w wersji "totalnie odjechanej". Niezwykły koncert w Sopocie

Legendy hip-hopu na jednej scenie, utwory w wersji "totalnie odjechanej". Niezwykły koncert w Sopocie

Źródło:
tvn24.pl

Plejada gwiazd, nowe hity i przeboje w zaskakujących aranżacjach - fanów muzyki czeka prawdziwa uczta podczas tegorocznego Top of the Top Sopot Festival. Wydarzenie rozpocznie się 19 sierpnia, będzie transmitowane na antenie TVN. W tym roku będzie również okazja zajrzeć za kulisy festiwalu.

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Źródło:
tvn24.pl

Od premiery platformy streamingowej Max w Polsce minęły już dwa miesiące. Wraz z wejściem serwisu na rynek jego widzowie zyskali dostęp do aż 27 tysięcy godzin treści na żądanie i 29 kanałów na żywo. Mogą odtąd śledzić tam też liczne transmisje sportowe. Co oglądali najchętniej?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Źródło:
tvn24.pl