Młody buk, czyli buczek, miał zastąpić komunistę Buczka. Samorządy dekomunizują ulice

[object Object]
Pomysłowość samorządowców w dekomunizacji ulic zdaje się nie mieć granic | Materiał Faktów TVN z 7 lipcaFakty TVN
wideo 2/7

Z Buczka na Buczka. Rada gminy Tuchomie (Pomorskie) zmieniła patrona ulicy z komunistycznego działacza na młody buk, czyli... buczek. Część samorządów, żeby nie przysparzać kłopotów mieszkańcom, dekomunizuje ulice tak, aby pozostawić stare nazwy, lecz z nowym uzasadnieniem. Nie spotyka się to z przychylnością wojewodów. Część spraw zakończy się w sądzie.

Władze miast i gmin już tylko do 2 września mają czas na zdekomunizowanie nazw ulic i placów. Obowiązek i taki termin nakłada na nie ustawa o zakazie propagowania ustroju komunistycznego lub innego ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej.

Cztery listy IPN

Część samorządów, tam gdzie się da, stara się pozostawić nazwy ulic w tym samym brzmieniu, choć inaczej je uzasadniać. Chodzi o to, żeby zaoszczędzić mieszkańcom konieczności wymiany tablic na domach, a przedsiębiorcom wymiany pieczątek, druków firmowych, nowych wpisów do urzędowych rejestrów itp.

Merytoryczną pomocą lokalnym samorządom ma służyć Instytut Pamięci Narodowej, który dopuszcza dekomunizację ulic w obrębie tożsamo brzmiących nazw, ale nie we wszystkich przypadkach.

IPN opublikował cztery listy nazw ulic, które powinny interesować lokalne władze zobowiązane do dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Pierwsza lista zawiera nazwy do bezwzględnej wymiany. Jest ich 107. Głównie widnieją na niej nazwiska komunistycznych działaczy, których zdaniem IPN, upamiętniać nie należy. Jest też na niej kilka rocznic, głównie jubileusze PRL. Są też dwie daty, według IPN, jednoznacznie zakazane. Są nimi 22 lipca - symboliczna data powstania w 1944 roku komunistycznej Polski oraz 9 maja - rocznica zwycięstwa nad faszyzmem obchodzona w Związku Sowieckim (i do dziś w Rosji), podczas gdy zachodnia Europa uznaje za dzień zakończenia wojny 8 maja. "Celebrowanie go (...) z zasady jest połączone z podtrzymywaniem stalinowskiej narracji historycznej" - uważa IPN.

Na drugiej liście są "nazwy wymagające nowych uchwał z uzasadnieniem". Liczy ona dwie pozycje: Pionierów, bo to nie tylko nazwa komunistycznej organizacji młodzieżowej, ale też osadników i ludzi przecierających nowe szlaki oraz Obrońców Pokoju, bo wprawdzie państwa komunistyczne w okresie zimnej uważały się za obrońców pokoju, ale była to tylko propaganda. Sama idea obrony pokoju zasługuje zdaniem IPN na upamiętnianie w nazwach ulic.

Trzecia lista również zawiera dwie pozycje. Są na niej nazwiska Stefana Okrzei i Bolesława Limanowskiego, którzy choć byli działaczami socjalistycznymi, walczyli o niepodległość Polski.

Na czwartej liście zaś znajdują się "nazwy kontrowersyjne i błędnie wiązane z normami ustawy". IPN decyzje co do ich przyszłości pozostawia samorządom lokalnym. Zastrzega jednak, że jeżeli samorządowcy zmienią te nazwy, to nie powinni się powoływać na ustawę dekomunizacyjną. Na liście nazw kontrowersyjnych, lecz nierekomendowanych do zmian widnieją: 1 Maja, Komuna Paryska oraz postaci Mieczysława Brauna, Jurija Gagarina, Marcina Kasprzaka i Ludwika Waryńskiego.

Daty o lokalnym znaczeniu

Problem w tym, że lista IPN nie obejmuje wszystkich lokalnych rocznic, postaci i niuansów historycznych. Na tym tle rodzą się spory. Najczęściej wokół nazw ulic, które w poszczególnych miejscowościach upamiętniają wkroczenie w latach 1944-45 walczącej z hitlerowcami Armii Czerwonej.

Na przykład, Rada Miejska w Mogilnie pozostawiła w wersji niezmienionej nazwę ulicy 22 Stycznia. W uchwale z 21 czerwca 2017 roku postanowiła jednak, że data ta upamiętniać będzie nie wkroczenie Armii Czerwonej w 1945 roku, a wybuch powstania styczniowego w 1863 roku. Wojewoda kujawsko-pomorski uchylił uchwałę radnych z Mogilna. Uznał, że próbują oni obejść przepisy ustawy. Zdaniem wojewody "w powszechnym (...) odbiorze występująca samodzielnie w nazwie ulicy data '22 Stycznia' posiada utrwalone konotacje z nazewnictwem komunistycznym". Gmina zapowiedziała skargę na wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Nie wiadomo jak zakończy się podobna sprawa w Sopocie. Tam radni postawili wojewodę pomorskiego w niewygodnej sytuacji. Nazwę ulicy 23 Marca "zmienili" na 23 Marca. Od dnia wejścia w życie uchwały ma ona upamiętniać już nie zajęcie Sopotu przez Armię Czerwoną, a dzień przyjaźni polsko-węgierskiej ustanowiony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Nie wiadomo jeszcze jak w tej sprawie postąpi wojewoda pomorski. Radni Sopotu podjęli uchwałę 31 lipca. Nie została jeszcze ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa. Wojewoda pomorski, jak wszyscy wojewodowie, jest nominowany przez Prawo i Sprawiedliwość, a dzień przyjaźni polsko-węgierskiej ustanowił prezydent RP, będący wcześniej założycielem macierzystej partii wojewody.

22 lipca stanie na wokandzie

Do poniedziałku 7 sierpnia decyzję w sprawie ulicy 22 Lipca w Rudkach-Osiedlu w gminie Nowa Słupia musi podjąć wojewoda świętokrzyska. Radni Nowej Słupi uchwalili, że na mocy dekomunizacji data ta, widniejąca w nazwie ulicy, nie będzie już upamiętniać manifestu PKWN, a nadanie przez Napoleona Konstytucji Księstwu Warszawskiemu. W województwie świętokrzyskim, jak dowiadujemy się od rzeczniczki wojewody Diany Głowni, jest to jedyny problematyczny przypadek. Poza tym dekomunizacja w Świętokrzyskiem przebiega bez zakłóceń.

O 22 Lipca stoczy natomiast sądowy bój z wojewodą warmińsko-mazurskim Rada Gminy Kruklanki. Tam również radni pozostawili tę datę w nazwie ulicy. Uchwalili, że będzie ona od tej pory upamiętniać dzień świętej Marii Magdaleny ustanowiony w 2016 roku przez papieża Franciszka. Wojewody warmińsko-mazurskiego ta zmiana nie przekonała. Unieważnił tę uchwałę uznając, że radni z Kruklanek próbują w niedozwolony sposób obejść dekomunizację. Radni poskarżyli się na wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Mimo, że Rada Gminy Kruklanki napisała skargę na wojewodę do WSA 28 marca, sąd do dziś nawet nie wyznaczył terminu pierwszej rozprawy.

- Rozpatrujemy sprawy szybko, średnio w ciągu dwóch miesięcy, ale ta sprawa jest wyjątkowa - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl wiceprezes WSA w Olsztynie Alicja Jaszczak-Sikora. - Otóż obywatel zamieszkujący w gminie Kruklanki składa kolejne formalne wnioski, które wymagają rozpatrzenia jeszcze przed wyznaczeniem terminu rozprawy. Początkowo żądał dopuszczenia do udziału w rozprawie. Teraz chce przyznania pełnomocnika z urzędu. Ostatnie postanowienie sądu w odpowiedzi na wniosek mieszkańca Kruklanek jest w trakcie doręczania. Sąd czeka na zwrotne potwierdzenie odbioru.

Spór przed sądem wstrzymuje wykonanie rozstrzygnięcia wojewody. Zatem tablice z nazwą 22 Lipca wiszą bez przeszkód w Kruklankach i najprawdopodobniej będą wisieć również po 2 września. Jak długo, zależy od sądowych terminów.

Bo nawet jeżeli Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu udało by się rozpoznać sprawę przed 2 września, to stronom przysługuje jeszcze prawo do skargi kasacyjnej w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Procedura sądowa może więc potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Wojewodowie po 2 września będą mogli arbitralnie dekomunizować niezdekomunizowane przez sądy ulice, ale Kruklanki tymczasowo będą pozostawione w spokoju.

- Będziemy czekać na prawomocne rozstrzygnięcie sądu. Dopiero po nim wojewoda będzie podejmował dalsze decyzje - zapewnia dyrektor wydziału prawnego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Sobańska.

Dendrologia, semantyka i różna ocena historii

Tymczasem nie wiadomo jeszcze, co z rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody pomorskiego zrobi gmina Tuchomie. Radni tej gminy, na wniosek wójta, uchwalili że ulica Mariana Buczka będzie nazywać się ulicą Buczka "odnosząc się do definicji Słownika Języka Polskiego: Buczka - nazwa od drzewa - mały buk". Wojewoda pomorski uchylił jednak tę uchwałę. Dariusz Drelich uznał, że "'buczek' jest zmianą pozorną, stanowiącą obejście przepisów ustawy". Dalej wojewoda dowodzi, że radni z Tuchomia praktycznie nie uzasadnili, dlaczego nowa nazwa ulicy ma upamiętniać mały buk.

W dziennikach urzędowych poszczególnych województw można znaleźć znacznie więcej śladów sporów wojewodów z samorządami na temat dekomunizowanych ulic. Często dochodzi do nich również na tle zamiany nazw ulic w obrębie tożsamo brzmiących nazwisk: z Aleksandra Zawadzkiego - szefa Rady Państwa PRL na Tadeusza Zawadzkiego - harcmistrza, podporucznika AK lub Józefa Wieczorka - działacza PPR na Józefa Wieczorka - powstańca śląskiego, czy w końcu Jana Krasickiego - komunisty na Ignacego Krasickiego - biskupa i bajkopisarza.

Samorządy w sporach z wojewodami różnią się również w ocenie postaci historycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zmierzy się wkrótce ze skargą Rady Miejskiej Bielska-Białej na rozstrzygnięcie wojewody śląskiego. Wojewoda uważa, że rondo w mieście nie może nosić imienia Ryszarda Dziopaka, długoletniego dyrektora fabryki małych fiatów w tym mieście. Dziopak zresztą figuruje na IPN-owskiej liście patronów zakazanych, jako "nomenklaturowy dyrektor Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej". W pierwszych latach III RP mianem nomenklatury nazywano komunistyczną i postkomunistyczną kadrę kierowniczą, która dzierżyła wpływy i posady dzięki przynależności do partii. Samorząd Bielska-Białej uznaje go jednak za postać zasłużoną dla miasta.

Sądy administracyjne w najbliższych miesiącach będą musiały więc zmierzyć się z koniecznością oceny zarówno postaci i wydarzeń historycznych, jak i wagą znaczenia rzeczowników pospolitych, takich jak na przykład "buczek".

Autor: jp/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/wiki CC BY-SA 3.0 PL

Pozostałe wiadomości

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w poniedziałek myśliwce z bazy w Malborku przechwyciły samolot Federacji Rosyjskiej Ił-20, który wystartował z lotniska w obwodzie królewieckim.

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Źródło:
PAP

W podlaskim sejmiku doszło do nieoczekiwanego przewrotu. PiS stracił tam większość, bo dwoje radnych wybranych z list tej partii przeszło na stronę koalicji rządzącej. Jacek Sasin, szef partyjnych struktur w tym regionie, oskarżył ich o "zdradę". A to właśnie on miał "pilnować" większości w sejmiku.

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

Marszałkiem województwa podlaskiego został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 z 30 głosów. Do zarządu, jako wicemarszałkowie, weszła dwójka radnych wybranych z list PiS. Przewodniczącym sejmiku został natomiast Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. To prawdziwe trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie, w którym dotąd nieopodzielnie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych. Sasin o zdradzie

Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych. Sasin o zdradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwołał na środę posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Tematem mają być "domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach".

Tusk zwołuje posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych

Tusk zwołuje posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych

Źródło:
tvn24.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Przeprowadzenie wyborów w pełni korespondencyjnych było rozwiązaniem najlepszym, żeby nie powiedzieć najmniej złym - mówił Adam Bielan, europoseł PiS, przed komisją śledczą badającą okoliczności przygotowań do przeprowadzenia wyborów kopertowych w czasie pandemii COVID-19. Przyznał, że w tej sprawie, w jego partii, w 2020 roku był podział. Opowiadał też o swojej rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której chciał przekonać go, by "rozważyć" możliwość zorganizowania wyborów na wzór Bawarii.

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Źródło:
TVN24

Trzesięnie ziemi na Podlasiu, gdzie PiS traci nie tylko władzę, ale i radnych oraz próba sił i niemal pewna zmiana w Łódzkiem. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał natomiast ani marszałka, ani przewodniczącego. Obrady przerwano. To najciekawsze wtorkowe rozgrywki w nowych sejmikach wojewódzkich.

PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niezależność mediów na Słowacji jest zagrożona - twierdzą politycy tamtejszej opozycji, eksperci i dziennikarze. Ostatni ruch populistyczno-nacjonalistycznego rządu Roberta Fico - zapowiedź gruntownych zmian w publicznych mediach - wzbudza kontrowersje. Słowacy masowo wyszli na ulice.

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Źródło:
Deutsche Welle, Reuters, TVN24

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Zakończył się pierwszy tegoroczny egzamin maturalny - język polski na poziomie podstawowym. Już wiadomo, z czym musieli się mierzyć maturzyści. Poniżej publikujemy arkusze z zadaniami z języka polskiego - poziom podstawowy. 

Matura 2024. Mamy arkusze z języka polskiego 

Matura 2024. Mamy arkusze z języka polskiego 

Źródło:
TVN24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie ulega wątpliwości po tym, co odebrałem od naszych służb, że nie mamy do czynienia z jakimś jednorazowym wyczynem, tylko ze sprawą, która ma swoje źródła długi, długi czas temu - powiedział na temat sędziego Szmydta, który wystąpił o azyl na Białorusi, premier Donald Tusk na rozpoczęcie wtorkowego posiedzenie Rady Ministrów. Do sprawy odniósł się też wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tusk o Szmydcie: nie mamy do czynienia z jakimś jednorazowym wyczynem

Tusk o Szmydcie: nie mamy do czynienia z jakimś jednorazowym wyczynem

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć osób, które działając na rzecz Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB), planowały zamach na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zostało zatrzymanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wśród nich jest dwóch pułkowników UDO, ukraińskiej służby ochrony najwyższych urzędników.

Zatrzymano pięciu agentów FSB planujących zamach na Zełenskiego 

Zatrzymano pięciu agentów FSB planujących zamach na Zełenskiego 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wystąpił z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do Tomasza Szmydta - przekazała rzeczniczka WSA. Oceniła też, że w związku z działaniami prokuratury wobec Szmydta, który zwrócił się na Białorusi o azyl, zachodzi podejrzenie popełnienia "czynu zabronionego". Dodała, że kierownictwo sądu "ściśle współpracuje z odpowiednimi służbami".

Komunikat Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie sędziego Tomasza Szmydta

Komunikat Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie sędziego Tomasza Szmydta

Źródło:
TVN24

Zeszyty należące najprawdopodobniej do pisarki Magdaleny Samozwaniec z domu Kossak znaleziono podczas remontu w stropie klatki schodowej Kossakówki - willi tej rodziny w centrum Krakowa. Choć konserwatorzy chcieliby umieścić ręczne zapiski literatki na wystawie, nie zgadza się na to spadkobierca artystki.

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Źródło:
SKOZK, krakow.pl

Pierwsi maturzyści zakończyli egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie na gorąco dzielą się swoimi spostrzeżeniami i opiniami w mediach społecznościowych. Przeważają komentarze, że poziom tegorocznej matury nie był zbyt trudny. "Najłatwiejsza matura w XXI wieku. Waldek Kiepski by to zdał" - napisał jeden z internautów.

Komentarze maturzystów po egzaminie z języka polskiego. W sieci zawrzało

Komentarze maturzystów po egzaminie z języka polskiego. W sieci zawrzało

Źródło:
X, TVN24

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pasjonaci historii zajrzeli pod podłogę domu Goeringa na terenie Wilczego Szańca (woj. warmińsko-mazurskie) i znaleźli tam ludzkie szczątki. Zbadali je biegli, wyniki już są.

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Polscy artyści żegnają legendarnego kompozytora, muzyka Jacka Zielińskiego. Krzysztof Cugowski napisał w mediach społecznościowych, że "kończy się pewna epoka". Kondolencje złożył również między innymi Ralph Kaminski.

Wzruszające słowa po śmierci Jacka Zielińskiego. Gwiazdy żegnają współtwórcę zespołu Skaldowie

Wzruszające słowa po śmierci Jacka Zielińskiego. Gwiazdy żegnają współtwórcę zespołu Skaldowie

Źródło:
Facebook, TVN24

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen zwrócili się do przywódcy Chin Xi Jinpinga, by stosunki handlowe między Europą i Chinami były oparte na równych zasadach. Macron wręczył Xi butelkę ekskluzywnego trunku Remy Martin Louis XIII.

Macron: należy rozwiązać strukturalne problemy dotyczące handlu między Europą i Chinami

Macron: należy rozwiązać strukturalne problemy dotyczące handlu między Europą i Chinami

Źródło:
PAP

65-latek zginął przygnieciony ciągnikiem, który wywrócił się podczas zjeżdżania ze stromego zbocza. Jechał z nim 19-latek, któremu udało się w porę zeskoczyć z pojazdu i nie doznał żadnych obrażeń.

Kierowca zginął przygnieciony ciągnikiem

Kierowca zginął przygnieciony ciągnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Met Gala - bal charytatywny, określany najważniejszym wydarzeniem świata mody - tradycyjnie przyciągnął tłumy gwiazd. Tegoroczny temat przewodni wieczoru "The Garden of Time" ("ogród czasu") zaczerpnięty został z jednego z opowiadań J.G. Ballarda o tym samym tytule. Na czerwonym dywanie królowały motywy roślinne w najróżniejszych odsłonach. A wszystko to w związku z wystawą "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion".

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Vogue

Minister przemysłu w telewizyjnym wywiadzie podała 2039 rok, jako "rok przełomowy" dla energetyki i atomu. - To moment, w którym między innymi powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała Marzena Czarnecka. To "6-letnie opóźnienie względem oryginalnego harmonogramu, który przewidywał, że pierwszy blok naszej jednostki jądrowej ruszy w 2033 r." - zauważa na swoim profilu Jakub Wiech, dziennikarz Energetyka24.com.

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24