- Informacje jakoby były problemy w negocjacjach w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, są nieprawdziwe - w ten sposób szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zareagował na doniesienia "Gazety Wyborczej", że negocjacje w sprawie tarczy są bliskie załamania. Według dziennika polska strona jest niezadowolona z oferty amerykańskich partnerów.
- Polski rząd prowadzi negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślił Chlebowski, dodając, że "za moment będzie ważna wizyta premiera Tuska w USA".
Jak się wyraził szef klubu parlamentarnego PO "dzisiaj nic nie można przekreślać".
Gazeta: martwe negocjacje
Dziennikarze "GW" twierdzą, że tę informację potwierdzali w kilku źródłach. Według nich sprawa utknęła w martwym punkcie. Negocjatorzy czekają na impuls polityczny z najwyższego szczebla. Ale może go nie być, bo politycy w Warszawie są rozczarowani - twierdzą dziennikarze.
Ostatnia runda rozmów między ekspertami w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu nie przyniosła rezultatów. Polska strona miała, według doniesień gazety, odwołać planowane na piątek ostatnie konsultacje przed ustaloną na 10 marca wizytą premiera Donalda Tuska w Białym Domu.
Amerykańscy negocjatorzy byli gotowi stawić się w Warszawie, ale polscy mieli instrukcję, by nie podejmować rozmów.
Arogancki ton?
We wtorkowym wywiadzie dla „Gazety” Tusk mówił: – Nie będziemy akceptować sytuacji, kiedy Amerykanie nas traktują biznesowo, a my ich ideowo. Dziennikarze interpretuja te słowa jako niezadowolenie ze stanu negocjacji.
Nie szły one ani o krok w kierunku naszych żądań, by w zamian za tarczę Amerykanie włączyli się w modernizację polskiej armii m. in. przekazali nam baterie obrony przeciwrakietowej Patriot - przekonują dziennikarze i przypominają, że Polska oczekuje przyjęcia przez USA rozpisanego na wiele lat programu pomocy wojskowej wartego 20 mld dol. Zdumienie negocjatorów miało też budzić to, że Amerykanie wytyczyli daty zakończenia kolejnych etapów negocjacji, stawiając polską stronę pod ścianą.
Co zadecyduje Tusk?
Gazeta nie jest pewna czy premier zrezygnuje z definitywnie z tarczy, czy to tylko wstęp do ostrych negocjacji. Na pewno bierze on pod uwagę, że Polacy są raczej zwolennikami budowy elementów tarczy w naszym kraju.
"GW" wskazuje też, że jeśli do podpisania umowy nie dojdzie, to Donald Tusk wystawi się na kolejny atak Prawa i Sprawiedliwości. Tarcza jest dla PiS kluczową inwestycją.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24