Reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna. Rząd ma w tej sprawie trzy jasno określone cele - powiedział w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek.
- Jesteśmy otwarci na współpracę z panem prezydentem. Komu jak komu, ale właśnie Prawu i Sprawiedliwości, rządowi pani premier Beaty Szydło bardzo zależy na przeprowadzeniu tej reformy, dlatego byliśmy tak bardzo zdeterminowani do tego, aby te ustawy przygotować, bo w końcu reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna, jest w Polsce oczekiwana i przez 28 lat nikt tej reformy nie odważył się zrobić - powiedział Bochenek w radiowych "Sygnałach Dnia". Podkreślił, że rząd ma w tej sprawie trzy "jasno określone cele". Wymienił zmiany personalne w najważniejszych instytucjach wymiaru sprawiedliwości, tak by pracowały w nich młodsze osoby, które - jak mówił Bochenek - "nie są skażone tym myśleniem lat 80. czy początku lat 90.", i które myślą "perspektywicznie". - Chcemy również doprowadzić do tego, aby przede wszystkim była większa demokratyczna kontrola nad organami, instytucjami sprawiedliwości tak jak jest to w wielu krajach zachodniej Europy. Tutaj mam na myśli na przykład Krajową Radę Sądownictwa - tłumaczył. Trzecim postulatem rządu przy reformie wymiaru sprawiedliwości jest wprowadzenie izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, która - jak wyjaśnił Bochenek - "doprowadzi do tego, że wreszcie będą wyciągane konsekwencje wobec sędziów, którzy będą dopuszczali się nadużyć, którzy będą popełniali przestępstwa". - Bo dzisiaj tej odpowiedzialności w tym środowisku nie było praktycznie żadnej - dodał rzecznik rządu.
"Są różne głosy"
Pytany o rekonstrukcję rządu w związku z zapowiedzianymi przez prezydenta Andrzeja Dudę wetami dwóch ustaw - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - Bochenek podkreślił dokonania ministra sprawiedliwości. "Pan minister Zbigniew Ziobro działa bardzo skutecznie. Warto zwrócić uwagę, że nie kto inny, ale właśnie pan minister Zbigniew Ziobro w latach 2005-2007, pracując w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, otworzył zawody prawnicze dla młodych ludzi. To nie kto inny, ale właśnie pan minister Zbigniew Ziobro zaraz na początku tej kadencji obniżył wysokość stawek za usługi radcowskie i adwokackie, które w ostatniej chwili zostały podniesione o ponad 100 proc. przez naszych poprzedników".
Dodał też, że Ziobro wprowadza uregulowania, które pozwalają na walkę z mafią dorabiającą się na oszustwach VAT-owskich. - Walczy również z alimenciarzami, czyli z osobami, które nie płacą odpowiednich środków na utrzymanie swoich najbliższych, swoich dzieci - mówił.
Pytany o różnice zdań w koalicji Zjednoczonej Prawicy dotyczące reformy sprawiedliwości rzecznik rządu ocenił, że dyskusja na ten temat potrwa przez najbliższe tygodnie.
- Rzeczywiście są różne głosy, które się pojawiają wśród różnych polityków, każdy może mieć różne koncepcje na temat reformy wymiaru sprawiedliwości. Ta dyskusja oczywiście toczy się nie tylko w rządzie, ale również w szerokim bloku i obozie Zjednoczonej Prawicy (...), ale wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że wymiar sprawiedliwości reformować trzeba i ta reforma na pewno będzie i na pewno z tej drogi nie zejdziemy - dodał.
Dwa weta
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek poinformował, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisana przez prezydenta została trzecia z ustaw zmieniających wymiar sprawiedliwości - o ustroju sądów powszechnych.
Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. PiS oraz rząd premier Beaty Szydło są rozczarowani decyzją prezydenta.
Autor: js/sk/jb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24