- Chcemy być pierwszą ekipą, która będzie naprawdę w 100 procentach przygotowana do rządzenia. Szuflady mają być pełne - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński prezentując Zespół Pracy Państwowej, który ma pracować nad projektami ustaw tak, by PiS "był gotowy do dokonania niezbędnych zmian po przejściu władzy".
Za finanse odpowiadać będzie Natalli-Świat, za gospodarkę - Grażyna Gęsicka, Joanna Kluzik-Rostkowska za sprawy społeczne i służbę zdrowia, Krzysztof Jurgiel za rolnictwo i ochronę środowiska, Ryszard Terlecki za oświatę, kulturę i naukę; za sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby - Zbigniew Ziobro, Przemysław Gosiewski za zmiany prawa, sprawy ustroju państwa, Ryszard Legutko za politykę zagraniczną. - Jest to zespół, który przełamuje groźne dla polskiego życia publicznego podziały resortowe - przedstawił ZPP Kaczyński.
To nie jest rząd cieni
Prezes PiS zwrócił uwagę, że nie jest to gabinet cieni, bo zespołów jest mniej niż ministerstw w rządzie. - Praca zespołu będzie dotyczyła kwestii, które można określić tak: chcemy być pierwszą ekipą, która będzie naprawdę w stu procentach przygotowana do rządzenia. Szuflady mają być pełne, całkowicie pełne w przeciwieństwie do tych wszystkich, które były dotychczas, tzn. mają być przygotowywane także albo projekty ustaw, albo co najmniej bardzo konkretne założenia do tych projektów - mówił Kaczyński.
- Z całą pewnością będziemy gotowi do tego, by po wyborach, które - jesteśmy też o tym przekonani - przyniosą nam władzę, dokonać w Polsce tych zmian, których kraj potrzebuje - powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej, na której zaprezentował Zespół Pracy Państwowej.
Z całą pewnością będziemy gotowi do tego, by po wyborach, które - jesteśmy też o tym przekonani - przyniosą nam władzę, dokonać w Polsce tych zmian, których kraj potrzebuje
Kotwica budżetowa
Szefowie poszczególnych zespołów w kilku zdaniach zaprezentowali plan swoich prac. Odpowiedzialna za finanse publiczne Aleksandra Natalli-Świat zamierza przede wszystkim przywrócić tzw. kotwicę budżetową. - Dziś grozi nam lawinowy wzrost zadłużenia, dlatego przywrócimy sprawdzoną zasadę kotwicy budżetowej, co obniży tempo narastania długu i przywróci sterowność systemu finansów publicznych. Dokonamy także konsolidacji tego systemu obniżając koszty pozyskiwania środków i zwiększając efektywność wydatków - wyliczyła.
Posłanka PiS ma też własny pomysł na prywatyzację. Majątek publiczny nie może być traktowany jako jednorazowe źródło dochodów do budżetu. Dlatego zachowamy kontrole państwa nad przedsiębiorstwami o znaczeniu strategicznym, w tym przedsiębiorstwami z sektora elektroenergetyki - zapowiedziała.
" Będziemy inwestować w transport i politykę rodziną"
Z kolei mająca opiekować się gospodarką Grażyna Gęsicka zapowiada wystąpienie do UE o uchylenie przepisów środowiskowych "blokujących inwestycje w państwie". - Będziemy inwestować w transport. Zaczniemy budowę centralnego lotniska o znaczeniu międzykontynentalnym - dodała.
Kontynuacją polityki prorodzinnej zajmie się Joanna Kluzik-Rostkowska, odpowiadająca za sprawy społeczne oraz służbę zdrowia. Posłanka Pis zapowiedziała m.in. przygotowanie założeń do polityki rodzinnej tj. tworzenie nowoczesnych przedszkoli oraz współpraca z samorządami. - To jest też pomoc samorządom, które powinny prowadzić politykę rodzinną na swoich terenach, a dziś mają problem. To jest też kwestia polityki zdrowotnej, troski o przyszłe mamy i dzieci. Chcemy powrócić do pakietu Religi, podwyższyć składkę zdrowotną - stwierdziła.
Koniec z GMO i gimnazjami
Zadaniem należącym do zespołu odpowiadającego za sprawy rolnictwa, wsi i ochronę środowiska, którego prace nadzoruje Krzysztof Jurgiel, będzie m.in. zapewnienie polskim rolnikom równych dopłat w stosunku do rolników tzw. starej Unii. Jak dodał, Polska powinna być również krajem wolnym od GMO, czyli żywności genetycznie modyfikowanej.
Likwidację gimnazjów i przywrócenie czwartej klasy liceum, oraz zapewnienie bezpłatnych studiów - to zadania Ryszarda Terleckiego, odpowiadającego za oświatę, kulturę i naukę.
Lobbing pod kontrolą
A Przemysław Gosiewski, odpowiedzialny za sprawy ustrojowe państwa, już zapowiada ścisłą kontrolę w sprawach na styku polityki i biznesu. - Wprowadzimy bardzo wyraźne prawo do walki z nieuczciwym lobbingiem. W tym zakresie przygotowujemy nową ustawę lobbingową, która będzie określała żelazne zasady w kontaktach miedzy politykami i urzędnikami a środowiskami zabiegającymi o zmiany w prawie. Każde spotkanie dotyczące zmiany legislacji będzie musiało być ujawnione w internecie - zastrzegł.
Odpowiadający za sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby Zbigniew Ziobro mówił o programie przyspieszenia procedur związanych z przyspieszaniem postępowań cywilnych, karnych i gospodarczych.
Źródło: PAP, tvn24.pl