TVN24 | Polska

Alfred Miodowicz nie żyje. Pierwszy przewodniczący OPZZ i uczestnik Okrągłego Stołu miał 92 lata

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Youtube/TV OPZZ CENTRALAAlfred Miodowicz nie żyje. Miał 92 lata

Nie żyje Alfred Miodowicz, pierwszy przewodniczący OPZZ i poseł na Sejm PRL IX kadencji - poinformowało w piątek OPZZ. Miał 92 lata. Był przeciwnikiem Lecha Wałęsy w debacie telewizyjnej w 1988 roku i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu.

Jak przypomniało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych na swojej stronie internetowej, Miodowicz w latach 1983–1987 był przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Federacji Hutniczych Związków Zawodowych, a w 1984 roku został przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Pełnił tę funkcję do 1991 roku. W latach 1985–1989 związkowiec zasiadał w Sejmie PRL IX kadencji.

Był także członkiem Rady Państwa, Komitetu Centralnego PZPR i członkiem Biura Politycznego KC PZPR.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Debata z Lechem Wałęsą

Debata lidera OPZZ i przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy, która odbyła się 30 listopada 1988 roku w studiu Telewizji Polskiej przyniosła zwycięstwo lidera opozycji i okazała się ważnym krokiem w stronę obrad Okrągłego Stołu.

Uczestnik Okrągłego Stołu

Miodowicz brał udział w obradach Okrągłego Stołu, gdzie składał między innymi wnioski dotyczące wprowadzenia całkowicie wolnych, niekontraktowych wyborów do parlamentu i natychmiastowego zniesienia wszelkiej cenzury słowa i publikacji.

Od 1992 do 1995 roku był przewodniczącym Ruchu Ludzi Pracy. Należał do władz Światowej Federacji Związków Zawodowych.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości