Jak z kilograma mięsa zrobić nawet dwa? Nic prostszego, wystarczy wstrzyknąć odpowiedni specyfik i już mamy więcej szynki lub polędwicy. Reporterzy Uwagi TVN demaskują sprytne sztuczki producentów mięsa.
Co w magiczny sposób pomnaża mięso? Solanka - to właśnie ona decyduje o smaku i zapachu wyprodukowanej wędliny.
Reporterzy Uwagi poprosili wszystkich przodujących producentów mięsa i wędlin w naszym kraju o pokazanie, jak wygląda produkcja. Każdemu tłumaczyli, że działają w interesie konsumentów, którzy mają prawo wiedzieć w jakich warunkach, w jaki sposób i z czego powstają popularne, znane i lubiane wędliny.
Tylko jeden producent pokazuje twarz
Tylko jeden producent, Sokołów, zgodził się wpuścić dziennikarzy do zakładu, mimo że w swojej produkcji również używają solanek. Dlaczego pozostali odmówili? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że od uczciwości producenta zależy, w ilu procentach wędlina będzie składać się z mięsa. A jak się okazuje niektóre produkty są mięsem zaledwie w 14 procentach!
Co na to Unia?
Przepisy Unii Europejskiej nie określają, ile ma być mięsa w wędlinach. Regulują jedynie maksymalne ilości zagęstników, substancji wzmacniających zapach i smak, konserwantów, soli, i innych dodatków.
Unijne normy zezwalają również na używanie do produkcji wędlin barwników. Konsument ma jednak prawo o tym wiedzieć, a producent ma obowiązek podać wszystkie informacje na etykiecie.
Więcej na ten temat w czwartek o godzinie 19:50 w programie UWAGA! w TVN.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Uwaga TVN