M艂odzi Niemcy b臋d膮 mogli dowiedzie膰 si臋 wi臋cej o Powstaniu Warszawskim. A Polscy uczniowie o przesiedleniach Niemc贸w po II wojnie 艣wiatowej. Za trzy lata w szko艂ach prawdopodobnie pojawi si臋 wsp贸lny, polsko-niemiecki podr臋cznik historii, opracowany na wz贸r podr臋cznika francusko-niemieckiego - donosi "Gazeta Krakowska".
Ksi膮偶ka powinna trafi膰 do szk贸艂 艣rednich i gimnazj贸w. - Oczywi艣cie nie ma to by膰 jedyny podr臋cznik historii. Nie zast膮pi istniej膮cych. B臋dzie materia艂em pomocniczym - m贸wi wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski, kt贸ry w艂a艣nie wr贸ci艂 z podr贸偶y do Niemiec. Rozmawia艂 o pomy艣le m.in. z ministrami edukacji narodowej poszczeg贸lnych land贸w.
Jego zdaniem, ju偶 za trzy miesi膮ce mog膮 rozpocz膮膰 si臋 prace nad podr臋cznikiem. Do tej pory nale偶y tez powo艂a膰 komisje polskich i niemieckich historyk贸w. Przed nimi mozolna praca. Podr臋cznik ma obejmowa膰 wsp贸lne dzieje obu kraj贸w nawet od zjazdu gnie藕nie艅skiego a偶 do wsp贸艂czesno艣ci. Jednak Stanowski jest pe艂en optymizmu. - Praca mo偶e p贸j艣膰 sprawniej ni偶 opracowanie niemiecko-francuskiego podr臋cznika, poniewa偶 nasi naukowcy pracuj膮 razem ju偶 od wielu lat - m贸wi Stanowski. Polska i Niemcy maj膮 ju偶 wsp贸ln膮 komisje ds. podr臋cznik贸w, kt贸ra opiniuje wzajemnie nauczanie historii.
W komisji pracowa艂 m.in. profesor Janusz Tazbir, historyk z Polskiej Akademii Nauk. - Najwi臋cej kontrowersji budzi艂 zakon krzy偶acki, w tej sprawie nie doszli艣my do porozumienia - m贸wi profesor. Niemieccy historycy s膮 bowiem zdania, ze nie by艂 to wy艂膮cznie zakon skupiony na militarnej ekspansji, ale ze tak偶e szerzy艂 cywilizacje, nauk臋 czy tez rozbudowywa艂 siec dr贸g. Na to nie chcieli zgodzi膰 si臋 polscy naukowcy.
Profesor Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellonskiego nie ma z艂udze艅, 偶e najtrudniej polskim i niemieckim historykom b臋dzie znale藕膰 wsp贸lny j臋zyk dla opisania dramatycznych dziej贸w XX wieku.
- W Niemczech podr臋czniki nie pot臋piaj膮 stalinizmu w takim stopniu, jak to jest w Polsce. Dla nas stalinizm to totalitaryzm r贸wnie okrutny jak faszyzm. Dla Niemc贸w to Hitler jest z艂em absolutnym. Doceniaj膮 rol臋 Stalina w antyfaszystowskiej koalicji, chwal膮 sprawiedliwo艣膰 spo艂eczn膮 i opieku艅czo艣膰 stalinowskiego pa艅stwa - t艂umaczy profesor. Z pewno艣ci膮 sp贸r wywo艂a te偶 relacja z ustalania granic po II wojnie 艣wiatowej i dra偶liwy temat wyp臋dze艅.
- W niemieckich szko艂ach m贸wi si臋 o krzywdzie Niemc贸w wysiedlonych po wojnie w 1945 i 1946 r. Uczniowie dowiaduj膮 si臋, ze by艂o to konsekwencj膮 II wojny 艣wiatowej, kt贸r膮 wywo艂ali niemieccy faszy艣ci. Na pr贸偶no szuka膰 jednak informacji o Polakach wyp臋dzonych w 1939 r. na przyk艂ad z Gdyni - uwa偶a Andrzej Chwalba.
殴r贸d艂o: Gazeta Krakowska