Zdaniem dziennika "Polska" do łask wraca tzw. korporacja Geremka, czyli dyplomaci, którzy karierę rozpoczynali w latach 90. Zajmują eksponowane stanowiska w kancelarii premiera i Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Szefowa promocji MSZ Agnieszka Wielowieyska obejmuje fotel dyrektora departamentu spraw zagranicznych w kancelarii premiera. To prestiżowe stanowisko. Wielowieyska, prywatnie córka byłego senatora Unii Wolności i działacza katolickiego Andrzeja Wielowieyskiego, przyszła do MSZ jeszcze w czasach, gdy resortem rządził Bronisław Geremek. Jest jednym z niewielu wysokich rangą urzędników ministerstwa, którzy przetrwali w resorcie zmieniające się rządy.
Pracę w kancelarii premiera rozpocznie w przyszłym tygodniu. – Ma wspomagać Władysława Bartoszewskiego, głównego doradcę premiera Tuska do spraw międzynarodowych, powiedział "Polsce" jeden z urzędników MSZ.
W resorcie spekuluje się, że miejsce Wielowieyskiej zajmie jej obecny zastępca Krzysztof Olendzki. Ten bliski współpracownik byłego ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego po raz pierwszy trafił do MSZ również za kadencji Geremka.
Jeżeli nasze informacje się sprawdzą, pisze "Polska", to wychowankowie Geremka, którzy za rządów PiS popadli w niełaskę, będą teraz kształtowali politykę zagraniczną gabinetu Tuska.
Wesprą innych ludzi profesora, m.in. Jerzego Pomianowskiego, dyrektora departamentu współpracy rozwojowej i Pawła Dobrowolskiego, który ponownie objął stanowisko dyrektora departamentu systemu informacji.
Na tym nie kończą się powroty do resortu. "Polska" zapowiada, że do służby w dyplomacji wrócić mają również Andrzej Krawczyk – były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw międzynarodowych oraz Jerzy Maria Nowak – były przedstawiciel Polski przy NATO. Dla Nowaka, który za czasów Anny Fotygi popadł w niełaskę, przygotowywane jest wysokie stanowisko w strukturach MSZ. Jakie? Na razie nie wiadomo.
Źródło: "Polska", APTN