Napisał do mnie J.M.:"Panie Piotrze!!!! Nie wiem jak do Pana dotrzec, ale jak Pan czyta nasze odpowiedzi to mam pytanie. Tak jak większośc Polaków nie zna Pisma Sw. i nie wie co to jest niepokalane poczęcie to chciałbym wiedziec kto i kiedy ustalił, że było trzech króli a nie więcej, kto wymyślił im imiona i kto z nich zrobił króli.
Wg Pisma Swiętego, które nie podaje ich ilości ani imion tylko, że byli to mędrcy pogańscy jak na tamte czasy prawdopodobnie zajmujący się astrologią. Nurtuje nie tylko mnie ten temat ponieważ niektórzy chcą wprowadzic ich święto kościelne 6 stycznia. Myślę, że byłby to nawet ciekawy temat dla Pana."
Tyle czytelnik, a teraz już ja:
Szanowna Pani, albo Panie :)), J.M. Rzeczywiście czytam wpisy pod blogiem i dlatego czasem odpisuję...
Odpowiedź na postawione pytanie jest w apokryfach i tradycji kościelnej. Apokryfach, czyli pismach, których Kościół nie włączył do kanonu Pisma, ale niektóre z nich bardzo szanował i powoływali się na nie nawet Ojcowie Kościoła. Wielkie tomiska apokryfów można znaleźć w niektórych katolickich księgarniach, przygotowane przez księdza Starowieyskiego, ale nie jest to spójna i łatwa lektura. Oczywiście mieszają się w nich rzeczy, które może i są poważne z rzeczami, które poważne na pewno nie są, ale pokazują sposób myślenia i wiarę jakiejś części wczesnego Kościoła. Od kilku tygodni wybór apokryfów można kupić w części kiosków Ruchu - kilkanaście szczupłych tomików formatu A4, pięknie wydanych.
Ale wróćmy do święta. Formalnie Kościół nie upiera się, że to byli królowie i mówi o święcie Objawienia Pańskiego, choć w Polsce wszyscy, także biskupi, używają tradycyjnej i trochę ludowej nazwy "Trzech Króli". Może rzeczywiście kiedyś napiszę o tym coś więcej, ale po moich ostatnich doświadczeniach waham się, czy blog jest najlepszym miejscem na takie tematy... Jak Państwo myślą?