Wakacyjna pogoda na razie nie zamierza nas opuszczać. W kolejnych dniach termometry będą pokazywały nawet 31°C. Upałowi towarzyszyć będą burze i przelotne opady deszczu. Wysokie temperatury niestety powodują, że w lasach narasta zagrożenie pożarami. Tylko w ciągu ostatniej doby wybuchło ich 78.
Najbliższej nocy na zachodzie i południu kraju możliwe są przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie z gradem. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry wskażą 12°C, najcieplej będzie mieszkańcom Ziemi Lubuskiej. Tam słupek rtęci sięgnie 18 kreski powyżej zera. Wiatr będzie słaby, ale na zachodzie i południu Polski, gdzie spodziewane są burze, wiatr może osiągnąć w porywach prędkość 90 km/h.
Słońce i burze
W poniedziałek czyste niebo będzie na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu. Poza tym przelotne opady deszczu i burze, także lokalnie z gradem. Termometry pokażą od 28°C na Kaszubach, Suwalszczyźnie i Podlasiu do 31°C w Wielkopolsce.
We wtorek już tylko na Suwalszczyźnie nie będzie kropić. W pozostałych regionach może zagrzmieć. Znów bardzo ciepło. Od 26°C na Pomorzu i Mazurach do 30°C w Małopolsce.
W środę jedynie mieszkańcy zachodnich krańców Polski muszą liczyć się z burzami. Nad resztą kraju - słońce. Ponownie Małopolska będzie najcieplejszym regionem. Na Pomorzu termometry pokażą 27°C.
W czwartek znów pogodnie tylko na Suwalszczyźnie. Ochłodzi się na Pomorzu, gdzie słupek rtęci sięgnie 22. kreski. Na Podlasiu nadal gorąco - 30°C. Od tych bardzo wysokich temperatur będzie można odpocząć dopiero w piątek. Na wschodzie przewidywany jest przelotny deszcz i burze. Poza tym słonecznie. Temperatura maksymalna od 21°C na Pomorzu do 25°C na Podlasiu.
Prawie wszystkie lasy zagrożone pożarami
W związku z upałami na większości obszarów Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od początku czerwca w lasach wybuchło już ponad 220 pożarów. Od kilku dni w lasach temperatura powietrza przekracza 22 stopnie Celsjusza i to wystarczy by pojawił się ogień.
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego występuje na obszarach leśnych województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i łódzkiego.
Ogień w lesie - 500 zł. mandatu
Leśnicy podkreślają, że 95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka. Strażacy apelują więc o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.
W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie należy używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł.
Źródło: TVN Meteo, PAP