Brr, jak zimno. Noc z piątku na sobotę była wyjątkowo mroźna. Synoptycy zapowiadają, że tak zimnego weekendu nie było już od dawna. Najzimniejsze będą noce: temperatura z niedzieli na poniedziałek może spaść w niektórych regionach kraju nawet do -30 stopni Celsjusza.
- Katowice -20 st. C. Zima aż miło - pisze Bartek na Platformę Kontakt TVN24 i na dowód załącza fotografię swojego termometru.
Wyszłam dzisiaj z domu o 6.30 i było prawie minus 20 stopni, brrrrr!! Ale szczerze mówiąc wolę minus 20 bez śniegu niż minus jeden i zeskrobywanie ponad półcentymetrowej warstwy lodu z szyb na samochodzie. Kasia, Brzeg Opolski
- Na moim termometrze -27,9 st C. - pisze z kolei Grzegorz z Żeleźnicy (Północna Wielkopolska).
Przyczyną tak niskich temperatur jest rozbudowany wyż znad Rosji, niosący polarno-kontynentalne powietrze. Temperatura maksymalna w sobotę w dzień wyniesie od -15 st. C na północnym wschodzie, około -12 st. C w centrum do -9, -7 st. C na zachodzie, oraz na Pomorzu Zachodnim i Wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich.
Nieco chłodniej ma być w niedzielę. Temperatura maksymalna -17 i -15 st. C na północnym wschodzie, około -13 st. C w centrum oraz do -12, -9 st. C na zachodzie. Cieplej będzie tylko miejscami na Pomorzu Zachodnim i wybrzeżu, -8 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany a na zachodzie kraju okresami silniejszy, porywisty, (w porywach do 50-60 km/h), wschodni i południowo-wschodni.
Słoneczko nasze…
Są jednak także pozytywne aspekty wyżu. W niemal całym kraju w sobotę i w niedzielę będzie słonecznie. Tylko lokalnie w sobotę, zwłaszcza na południu i zachodzie kraju, okresowo więcej chmur (zachmurzenie umiarkowane a nawet duże) z możliwością słabych opadów śniegu. W niedzielę okresami na południowym zachodzie i zachodzie kraju pojawi się jeszcze więcej chmur, ale bez opadów.
Na dobre samopoczucie wpłynie też wysokie ciśnienie, które w sobotę w centrum kraju wyniesie 1026 hPa i powoli będzie spadać.
Nocą zimno
W nocy również będzie pogodnie. Więcej chmur może być tylko okresami na południowym zachodzie i zachodzie kraju ale padać nie powinno.
Temperatura minimalna od -24, -20 st. C w części wschodniej kraju do -18, -14 st. C na zachodzie. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich, jedynie na północnym zachodzie i zachodzie kraju okresami silniejszy, porywisty, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni.
Synoptycy ostrzegają, że najzimniej może być w nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy temperatury spadną nawet do -30 st. C.
Koksowniki na ulicach
Potężne mrozy nawiedziły nasz kraj już w nocy z czwartku na piątek: na Podlasiu temperatura spadła do -25 st. C.
To skłoniło władze Krakowa do decyzji o ustawieniu na ulicach cesarsko-królewskiego grodu koksowników.
- Koksowniki zostaną rozmieszczone od soboty w dziesięciu miejscach. Będą to najważniejsze węzły przesiadkowe komunikacji miejskiej oraz punkty, w których gromadzą się bezdomni - powiedział rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Jacek Bartlewicz.
Idzie mróz, a prądu wciąż brak
Mroźny weekend nie będzie łatwy dla pozostających od wielu dni bez prądu mieszkańców części powiatów krakowskiego, olkuskiego i miechowskiego. Według Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego, w piątek zasilania nie miało tam jeszcze 17,6 tys. odbiorców. Utrzymująca się szadź i lód na przewodach oraz drzewach spowodowała duże uszkodzenia sieci energetycznej. Najgorzej jest w powiatach: olkuskim i krakowskim, w obydwu bez prądu pozostawało po 8 tys. gospodarstw. W powiecie miechowskim zasilania nie miało jeszcze 1,6 tys. domów.
Wojewoda małopolski Stanisław Kracik zwrócił się w piątek do starostów, burmistrzów i wójtów o zorganizowanie w budynkach użyteczności publicznej tymczasowych ogrzewalni dla mieszkańców miejscowości dotkniętych brakiem prądu. Chodzi o szkoły, świetlice, domy kultury i przedszkola, w których dzieci wraz z opiekunami będą mogły spędzić czas i się ogrzać.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że z powodu mrozów istnieje także duże ryzyko uszkodzenia instalacji i urządzeń hydrotechnicznych.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24