Po mroźnej nocy (na Podlasiu temperatura spadła do -25 st. C), czekają nas również zimne dni. W piątek temperatura spadnie do -13 st., a w sobotę nawet do -15 st. Celsjusza. Najgorzej będzie jednak w nocy z piątku na sobotę - mieszkańcy północno-wschodniej Polski muszą przygotować się na -22 st. C.
Siarczysty mróz objął całą Polskę już w czwartek (w całym kraju temperatura wynosiła od -14 do -10 st., a w nocy w woj. podlaskim było nawet -25 st. Celsjusza).
Piątek również będzie mroźny. Meteorolodzy przewidują, że w dzień temperatura będzie wynosić od -13 st. C. na Suwalszczyźnie do -7 st. na zachodzie. W nocy z piątku na sobotę będzie jeszcze zimniej - od -22 st. C na Podlasiu, około -17 st. C w centrum, do -9 st. C miejscami na zachodzie.
Następne dni nie będą lepsze. Synoptycy zapowiadają, że temperatura wyniesie od -15 st. na Suwalszczyźnie do -8 st. na zachodzie, a w niedzielę - od -16 st. C na północnym-wschodzie do -9 st. na Dolnym Śląsku. Podobnie będzie też w poniedziałek i wtorek.
23,5 tysięcy odbiorców bez prądu przez mróz
Mrozy mogą doprowadzić to takiej sytuacji, jak w województwie małopolskim, gdzie 23,5 tysiąca domów (głównie w północnej części regionu) wciąż pozostaje bez prądu. Powodem mnożących się od ponad tygodnia awarii jest szadź i lód na przewodach, które pod dodatkowym obciążeniem pękają, a nawet przewracają słupy. Sieć zrywana jest także przez upadające konary i drzewa. Najwięcej awarii jest w powiecie krakowskim - energii elektrycznej pozbawionych jest tam 9 tys. odbiorców, w powiecie olkuskim - 11 tys. odbiorców oraz powiecie miechowskim - 3,5 tys. odbiorców.
Do akcji wkroczyło wojsko
Od środy w usuwaniu awarii pomagają żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. W czwartek pracowali przy usuwaniu lodu z linii energetycznych w Jerzmanowicach. W całym województwie przy udrażnianiu dróg, usuwaniu powalonych drzew i gałęzi wiszących nad liniami energetycznymi pracują strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Strażacy pomagają również w dostarczaniu wody pitnej. Obecnie woda dostarczana jest beczkowozami w gminach Wolbrom, Miechów, Książ Wielki, Gołcza, a strażackie agregaty prądotwórcze zapewniają zasilanie dla przepompowni wody w gminach Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa, Wolbrom, Trzyciąż. W powiecie olkuskim Zarząd Dróg wraz z Nadleśnictwem Olkusz od środy prowadzi wycinkę drzew w pasie dróg powiatowych.
W dramatycznej sytuacji znajdują się nie tylko mieszkańcy Małopolski. Prądu zabrakło także w wielu domach w innych częściach kraju. Łącznie bez elektryczności pozostaje ok. 28 tys. osób.
Straty na 8 milionów, ale to nie koniec
W piątek do wieczora wszyscy odbiorcy z północnej części woj. śląskiego, pozbawieni energii elektrycznej po ataku zimy, powinni już mieć prąd - zapowiadają służby energetyczne, które nieprzerwanie od dwóch tygodni usuwają skutki awarii. W szczytowym momencie prądu nie miało znacznie powyżej 100 tys. gospodarstw i instytucji; potem ich liczba zmieniała się, bo w miejsce usuniętych awarii i naprawionych linii energetycznych zgłaszano nowe problemy. W piątek rano do podłączenia pozostało już tylko ok. 160 odbiorców (głównie w powiecie myszkowskim i zawierciańskim). Dotychczas usuwanie awarii i odbudowa infrastruktury pochłonęły na terenie częstochowskiego oddziału Enionu ok. 8 mln zł. Koszty jeszcze wzrosną, bo wkrótce energetycy zaczną naprawiać linie, które również zostały zniszczone, choć nie skutkowało to brakiem zasilania.
Najbardziej narażeni bezdomni i pijani
Mrozy niosą również śmierć. Najczęściej ofiarą mrozów padają bezdomni lub osoby pijane. Alkohol, jak zaznaczają policjanci, daje bowiem złudne wrażenia ciepła. Tymczasem organizm zdecydowanie szybciej się wychładza. Policja apeluje też by osoby, np. starsze, które decydują się przy takich mrozach na dłuższe spacery, powiadamiały o tym swoich bliskich i odpowiednio się ubierały.
Policja apeluje też, by informować ją o osobach, którym może grozić niebezpieczeństwo. Sami funkcjonariusze również będą szukać bezdomnych i przewozić ich do schronisk lub, jeśli to konieczne, do izb wytrzeźwień.
Źródło: TVN Meteo, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo