Jak informuje "Rzeczpospolita", w przyjętych przez rząd projektach ustawach mających zabezpieczyć polskie interesy przed niemieckimi roszczeniami brakuje najczęściej postulowanego rozwiązania - obniżenia okresu zasiedzenia dającego prawo własności.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, do polskich sądów wpłynęło dotąd 55 pozwów obywateli niemieckich o zwrot majątków w Polsce. Sprawy dotyczą nieruchomości pozostawionych przez emigrujących w latach 70. i 80. do Niemiec mieszkańców Mazur, Warmii, Pomorza, Opolszczyzny, Śląska.
Kilkanaście spraw Niemcy wygrali. Np. w gminie Jedwabno na Mazurach polski sąd przyznał im prawie 100 hektarów ziemi, las oraz dom, w którym mieszka 12 osób - przypomina dziennik. Od wielu lat trwają boje, jak zabezpieczyć Polaków, którzy mieszkają w pozostawionych przez Niemców majątkach. Przyjęte przez rząd w ostatnim tygodniu sierpnia projekty ustaw zakładają łatwiejsze i szybsze przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności oraz ostateczne uregulowanie stanu ksiąg wieczystych.
Zgodnie z nowymi przepisami użytkownicy wieczyści nieruchomości uzyskiwaliby 90-proc. bonifikatę od opłaty z tytułu przekształcenia. Warunkiem jej otrzymania byłby miesięczny dochód na jednego członka rodziny nieprzekraczający przeciętnego krajowego miesięcznego wynagrodzenia. Na wniosek użytkownika opłatę można by rozłożyć na raty - na 10 lub 20 lat. Nic nie kosztowałby sądowy wpis do księgi wieczystej nowego właściciela.
Źródło: "Rzeczpospolita"