Mroźna i śnieżna aura czeka na tych, którzy Nowy Rok będą witać na tatrzańskich stokach. W górach panują doskonałe warunki narciarskie, nartostrady działają, a ich właściciele dośnieżają trasy wszędzie tam, gdzie śniegu zabrakło. Według prognoz synoptyków Nowy Rok na południu będzie z lekkim mrozem. Minimalna odwilż za to nad morzem.
W Sylwestra zachmurzenie będzie duże, prognozowane są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź na zachodzie kraju, a na pozostałym obszarze śniegu. Temperatura maksymalna od -6 stopni na Podlasiu do 0 na Dolnym Śląsku.Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu wieczorem dość silny, zachodni.
Nowy Rok dość ciepły
W Nowy Rok będzie temperatura maksymalna od minus 3 na Podkarpaciu do plus 1 na Pomorzu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach 50-70 km/h, - powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura spadnie w nocy z 1 na 2 stycznia – słupek rtęci wskaże od -5 do aż –14. Pierwszy dzień Nowego Roku też będzie zimny, a termometry pokażą od –6 do 1 stopnia powyżej zera. W całym kraju można się spodziewać opadów śniegu.
Dobre warunki narciarskie na Podhalu
Na Podhalu w ciągu ostatnich dni spadło kilkanaście centymetrów śniegu, słupek rtęci wskazuje ujemne temperatury i właściciele stoków narciarskich mogą ponownie
włączać armatki. Pokrywa śnieżna waha się od 50 do 120 centymetrów, a trasy są na bieżąco ubijane ratrakami.
Wyciągi w kotle Gąsienicowym i Gorczykowym nieczynne
Zdecydowanie gorsza jest sytuacja na stokach o naturalnym zaśnieżeniu. Przykładowo Polskie Koleje Linowe zmuszone były zamknąć uruchomioną kilka dni wcześniej trasę narciarską w kotle Gąsienicowym, gdzie z powodu odwilży towarzyszącej wiatrowi halnemu w ciągu kilkunastu godzin ubyło miejscami 20-40 centymetrów śniegu. W tym sezonie z powodu zbyt małej pokrywy nie udało się jeszcze uruchomić kolei krzesełkowej w kotle Goryczkowym. Na Kasprowy Wierch można oczywiście wyjechać koleją linową, ale tylko po to, żeby podziwiać tatrzańskie widoki.
Trasy dobrze przygotowane
Na sztucznie śnieżonych stokach w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej czynne są wszystkie wyciągi. Dobrze przygotowane są także m.in. trasy stacji narciarskich w Czarnej Górze, Małem Cichem, Murzasichlu, Poroninie, na Stasikówce i w rejonie Zębu.
Pojeździć można też w Gliczarowie Górnym, Witowie, Cichem, Czerwiennem, Kluszkowcach, Chabówce i Spytkowicach. W Szczawnicy czynne są wyciągi na Szafranówce oraz obie trasy na Palenicy. W Krościenku zaprasza m.in. Stajkowa. W Zawoi można poszusować na Mosornym Groniu, a stacja narciarska Hawrań w Jurgowie otwiera w czwartek piątą już trasę.
W rejonie Nowego Targu czynne są Długa Polana i Zadział. W Zakopanem można pojeździć na Nosalu, Szymoszkowej, Harendzie, górnej polanie Gubałówki oraz kilku mniejszych wyciągach w obrębie miasta.
Atrakcje na stokach
W piątek większość stacji tuż po szusowaniu zaprasza na wspólne powitanie nowego roku. W kilku natomiast zorganizowano dodatkowe atrakcje. Między innymi nowotarski Zadział proponuje zabawę na śniegu i liczne niespodzianki do późnych godzin nocnych, a w ośrodku Beskid w Spytkowicach pojeździć będzie można do godziny pierwszej po północy.
Doskonałe warunki na stokach Suwalszczyzny
Na stokach narciarskich Suwalszczyzny panują w czwartek dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Najwięcej śniegu jest na Pięknej Górze w Gołdapi - nawet 110 cm. W Szelmencie k. Suwałk w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji czynnych jest sześć wyciągów. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi tam ok. 60 cm. Oprócz stoków, ośrodek proponuje snowpark oraz trasy dla narciarzy biegowych. Placówka przygotowała także zabawę sylwestrową dla narciarzy.
Na nartach zjeżdżać można także na górze Dąbrówka w Suwałkach, gdzie czynny jest jeden wyciąg. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi tam ok. 50 cm.
Więcej śniegu, bo ponad metr, jest na Pięknej Górze w Gołdapi. Tam czynne są trzy wyciągi narciarskie
Na narty w Bieszczady i Beskidy
Poprawiły się też warunki na trasach narciarskich w Bieszczadach i Beskidach Niskich. Dzięki niskim temperaturom właściciele ośrodków mogą je dośnieżyć. Pokrywa śnieżna wynosi średnio 15-20 cm śniegu.Na północnych stokach w górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy, najniższy w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego
Turystom przydadzą się raki
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej, pod warstwą świeżego śniegu szlaki miejscami są oblodzone i śliskie. W wyższych partiach Tatr szlaki przykryte są świeżą warstwą śniegu, w wielu miejscach potworzyły się duże zaspy. Ratownicy TOPR przypominają, że wybierając się w góry, trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, swych możliwości i doświadczenia. W partiach szczytowych Tatr niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego takiego jak raki, czekan, detektor lawinowy, sonda i łopatka.
Źródło: PAP, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo, fot. PAP