Grupa astronomów z NASA odkryła kolejny, piąty już księżyc Plutona. Odkrycia dokonano za pomocą teleskopu Hubble'a. Naukowcy mają nadzieję, że pomoże ono w wyjaśnieniu zagadki karłowatej planety.
Księżyc ma nieregularny kształt i ma ok. 10-24 km średnicy. Księżyce Plutona od dawna frapują naukowców, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak mała planeta może mieć taką kolekcję naturalnych satelitów. Być może odkrycie piątego księżyca, nazywanego na razie po prostu P5, pomoże ustalić, jak formował się cały system tych ciał niebieskich. Póki co przyjmuje się, że Pluton i jego księżyce powstały podczas kolizji planety z innym dużym obiektem znajdującym się w Pasie Kuipera.
Wyczekiwana misja sondy
W 2015 roku koło Plutona ma przelecieć sonda New Horizons. Jej lot poza granice Układu Słonecznego jest oczekiwany z niecierpliwością. Odkrycie P5 pomoże w ustaleniu trasy jej lotu, tak by nie została zniszczona w wyniku zderzenia. Odkrycie kolejnego księżyca może jednak oznaczać, że wokół Plutona krąży jeszcze wiele innych małych odłamków. Największy satelita Plutona, Charon, został odkryty w 1978 roku. Obserwacje teleskopu Hubble'a doprowadziły w 2006 roku do wykrycia jeszcze dwóch innych księżyców, Nixa i Hydry. W 2011 roku znaleziono kolejny obiekt, nazwany P4.
Pluton od 2006 roku nie jest uznawany za planetę Układu Słonecznego.
Autor: jk / Źródło: nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NASA; ESA; M. Showalter, SETI Institute