Nadmierne pobudzenie, drgawki, niepokój i kołatanie serca - w okresie matur i sesji egzaminacyjnych wzrasta liczba młodych pacjentów z takimi objawami - pisze "Dziennik Polski".
Chcąc przyswoić sobie jak najwięcej wiedzy w krótkim czasie, uczniowie i studenci szukają "cudownych" leków. Wielkim wzięciem cieszy się u nich zawierający efedrynę popularny lek przeciwkaszlowy tussipect. Jest tani i można go kupić bez recepty.
- Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarzy czy na pogotowie, zazwyczaj nie przyznają się, ile zażyli, a każda dawka efedryny większa od terapeutycznej może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, mówi dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania Niepożądanych Działań Leków Katedry Farmakologii Collegium Medicum UJ.
Efedryna przyspiesza akcję serca, może powodować drżenie mięśni, podniesienie ciśnienia krwi i zatrzymanie moczu. Pozostałe składniki wypitego w dużej ilości syropu mogą podrażnić żołądek i wywołać wymioty.
Wśród młodzieży krążą też mity o niezawodnej skuteczności amfetaminy w procesie szybkiego przyswajania materiału. Tymczasem nawet pojedyncza dawka amfetaminy może spowodować bardzo długo utrzymujące się zmiany w mózgu. - Ostatnie badania wskazują też, że amfetamina może prowadzić do uzależniania łatwiej niż dotychczas myślano, ostrzega prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN.
Źródło: "Dziennik Polski"