Kupili autobusy elektryczne, by było ekologicznie i taniej. Od stycznia za prąd mają płacić dziesięć razy więcej

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl Łódź
Dziesięć razy więcej za prąd dla kutnowskiego MZK
Dziesięć razy więcej za prąd dla kutnowskiego MZKTVN24
wideo 2/2
TVN24Dziesięć razy więcej za prąd dla kutnowskiego MZK

Miejski Zakład Komunikacji w Kutnie może wkrótce płacić nawet dziesięć razy więcej za prąd niż dotychczas. - Z końcem grudnia kończy się nam dotychczasowa umowa, przystępujemy do przetargu i pierwszą ofertę, jaką otrzymaliśmy, to podwyżka z 395 złotych za megawatogodzinę, na ponad trzy tysiące dwieście złotych. Pierwszego stycznia każdy zarządzający, który otrzyma takie rachunki, powinien postawić autobusy pod płot - mówi prezes kutnowskiego przewoźnika Jacek Sikora.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Kutnie, jako pierwszy w województwie łódzkim kupił sześć nowoczesnych elektrycznych autobusów. Miało być taniej i ekologicznie. Ale jak się okazuje, od stycznia autobusy mogą nie wyjechać na ulice. W ostatnim czasie przewoźnik otrzymał nową, niekorzystną propozycję podwyżek cen prądu.

Dziesięciokrotne podwyżki cen za prąd dla MZK w KutnieTVN24

Dziesięć razy więcej za prąd niż dotychczas

Prezes MZK w Kutnie Jacek Sikora, w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Piotrem Borowskim, powiedział, że oferta opłaty za prąd od nowego roku, jest dziesięciokrotnie większa od dotychczasowej. - Z końcem grudnia kończy się nam dotychczasowa umowa, przystępujemy do przetargu i pierwszą ofertę, jaką mieliśmy, to podwyżka z 395 złotych za megawatogodzinę, na ponad trzy tysiące dwieście złotych, to blisko dziesięciokrotny wzrost. Nie wiemy, jak zaplanować budżet na przyszły rok - mówi Jacek Sikora.

Dziesięciokrotne podwyżki cen za prąd dla MZK w KutnieTVN24

- Pierwszego stycznia, tak naprawdę każdy zarządzający, który otrzyma takie rachunki, te autobusy powinien postawić pod płot. Nie będzie praktycznie opłacalne wyjechać tym autobusem na linie komunikacji miejskiej. Sytuacja z ceną prądu jest dramatyczna. Dodam jeszcze, że osoba, która się nami opiekuje, powiedziała, że to nie koniec, że ta cena może jeszcze wzrosnąć - powiedział reporterowi TVN24 prezes MZK w Kutnie.

Dziesięciokrotne podwyżki cen za prąd dla MZK w KutnieTVN24

Czytaj też: Produkują materiał na mundury dla Polski i NATO. "W styczniu jedna faktura za gaz przekroczy obroty naszej spółki"

Prawdopodobne podwyżki cen biletów

Dziesięciokrotny wzrost cen z prąd, prawdopodobnie doprowadzi do podwyżek cen biletów w Kutnie. - Samorząd, nie podwyższał ponad 10 lat cen biletów, ale chyba będzie do tego zmuszony - poinformował Jacek Sikora. - Przede wszystkim, to jest moje prywatne zdanie - jest to osłabienie wszystkich samorządów w kraju. My nie mówimy tu o polityce, my mówimy tutaj o ekonomii, o faktach i liczbach. A obawiam się, że propozycje będą prawdopodobnie jeszcze większe - zakończył prezes MZK w Kutnie Jacek Sikora.

Dziesięciokrotne podwyżki za prąd dla MZK w Kutnie

Autor:pk/gp

Źródło: tvn24.pl Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości