Dziennikarze "Superwizjera" TVN z prestiżowymi europejskimi nagrodami. Jakub Stachowiak i Patryk Szczepaniak na World Media Festival w Hamburgu odebrali statuetki za reportaż "Czarny rynek bursztynu" opowiadający o przemycie i nielegalnym handlu bursztynem. Międzynarodowe jury doceniło także dziennikarza tvn24.pl Szymona Jadczaka, autora głośnego materiału "Superwizjera" "Piłka nożna i gangsterzy". Wyróżniono też dokument TVN Style "Prasowanie piersi".
World Media Festival to międzynarodowy festiwal promujący i nagradzający twórców, podczas którego doceniane są najlepsze produkcje telewizyjne oraz filmowe w Europie. Nagrody w kilkunastu kategoriach przyznawane są od 2000 roku. Ideą festiwalu jest wymiana doświadczeń i przedstawianie najlepszych rozwiązań między innymi w dziedzinie reklamy, animacji, filmu dokumentalnego, edukacji, rozrywki, komunikacji korporacyjnej i public relations.
Reportaże "Superwizjera" docenione
Wśród laureatów tegorocznej edycji festiwalu znaleźli się dziennikarze "Superwizjera" Jakub Stachowiak i Patryk Szczepanik. W reportażu "Czarny rynek bursztynu" pokazali nielegalne wydobycie setek ton bursztynu, który w dużej mierze trafia do Polski. Autorzy reportażu ruszyli szlakiem przemytu bursztynu i zobaczyli z bliska, jak wygląda biznes wart setki milionów dolarów.
Nagrodzony został także reportaż Szymona Jadczaka z tvn24.pl "Piłka nożna i gangsterzy"("Superwizjer"), w którym autor ujawnił, w jaki sposób pseudokibice i gangsterzy przejęli władzę w Towarzystwie Sportowym Wisła Kraków.
Jadczak odsłonił kulisy działania pseudokibiców, którzy poza organizowaniem ustawek i burd na stadionach byli także odpowiedzialni za brutalne zabójstwo, pobicia i handel narkotykami. Działali jako dobrze zorganizowany gang, a przy tym byli przyjmowani z otwartymi ramionami na salonach polskiej piłki nożnej.
Jak pokazał w reportażu dziennikarz tvn24.pl, pseudokibice trenowali przed swoimi ustawkami w sali wynajmowanej od Towarzystwa Sportowego Wisła. Dodatkowo w zarządzie klubu zasiadali podlegli im ludzie, a nieformalny przywódca gangu, Paweł M. o pseudonimie Misiek, był poszukiwany przez policyjnych łowców cieni.
Na festiwalu w Hamburgu w kategorii Human Rights wyróżniono też dokument TVN Style "Prasowanie piersi". Opowiada on o wciąż kultywowanej mrocznej tradycji w Kamerunie, która polega na przypalaniu piersi młodym dziewczynom. Dziennikarka Anna Kalczyńska odwiedziła to afrykańskie państwo i rozmawiała ze skrzywdzonymi w ten sposób kobietami.
Czternaście głównych kategorii
Jak piszą organizatorzy World Media Festival, impreza została stworzona, by inspirować się nowymi, twórczymi rozwiązaniami multimedialnymi. Zwycięzców wybiera niezależne jury złożone z przedstawicieli branży z całego świata.
Co roku nadsyłanych na konkurs jest ponad kilkaset tytułów. Laureatów wyłania się w czternastu głównych kategoriach.
PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH W GŁÓWNYCH KATEGORIACH:
Reklama: "Haix - was macht Dich zum Helden?" (Niemcy)
Animacja: "Radiant #14: The Bell Tolls The Sound of Destruction" (Japonia)
Komunikacja korporacyjna: "The Fabulous History of Electricity" (Francja)
Dokument: "Insight - India's Caste Conflict" (Singapur)
Edukacja: "MTV - Shuga - Naija" (Wielka Brytania)
Rozrywka: "Make Belgium Great Again" (Belgia)
Komunikacja wewnętrzna: "Mums For Safety" (Australia)
Informacje: "Football and gangsters" ("Piłka nożna i gangsterzy" - "Superwizjer") (Polska)
Public Relations: "Phenomenon" (Niemcy)
Promocja dodatkowa: "What the h*** is machine learning?" (Niemcy)
Dostawca usług: "Die KHS Historie" (Niemcy)
Instruktaż: "City of Goods" (Niemcy)
Strona internetowa: "Max - Dein Asthmacoach" (Szwajcaria)
Autor: tmw, ft/tr,now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24