Roman Polański przyleci do Polski, odebrać Platynowe Lwy - nagrodę przyznawaną za całokształt pracy twórczej, którą jury festiwalu przyznało reżyserowi w tym roku. Nagroda zostanie wręczona podczas czerwcowego 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Ścigany przez amerykanów listem gończym zgodnie z polskim prawem Polański może bez przeszkód poruszać się na terenie naszego kraju. Jego ekstradycja z Polski jest niemożliwa z powodu przedawnienia.
Polański został wyróżniony za całokształt twórczości reżyserskiej i aktorskiej. Jest najbardziej znanym reżyserem polskiego pochodzenia na świecie. Sławę zawdzięcza nie tylko filmom, ale również życiu, które obfitowało w dramatyczne i skandalizujące wydarzenia.
W 1978 Polański został oskarżony o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Gailey (dzisiaj Samantha Geimer). Reżyser zawarł wtedy ugodę z prokuraturą, w której przyznał się do stosunków seksualnych z nieletnią. Sąd pozostawił Polańskiemu 90 dni na dokończenie projektu, ale przed ogłoszeniem wyroku Polański uciekł do Paryża. W swej autobiografii "Roman by Polanski" oskarżył matkę Samanthy o podsunięcie mu córki i szantaż w celu zdobycia angażu.
W Polsce bezpieczny
Na początku maja 2009 roku sąd w Los Angeles odrzucił wniosek Romana Polańskiego o umorzenie sprawy,a 26 września 2009 roku reżyser został zatrzymany po przylocie na lotnisko w Zurychu. Podstawę do zatrzymania stanowił amerykański nakaz aresztowania wydany w związku ze sprawą Geimer.
12 lipca 2010 Ministerstwo Sprawiedliwości Szwajcarii nie wyraziło zgody na ekstradycję Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych i tym samym został uchylony wobec niego areszt domowy, w którym reżyser przebywał od września 2009 roku.
W dniu 15 lipca 2010 Prokuratura Generalna RP wyjaśniając sytuację prawną reżysera w razie jego hipotetycznego przyjazdu do kraju wydała oświadczenie, iż "Wydanie przez władze polskie Romana Polańskiego innemu Państwu jest jednak niemożliwe (...) Zgodnie z treścią art. 604 § 1 pkt 3 k.p.k. wydanie osoby innemu państwu jest niedopuszczalne, jeżeli nastąpiło przedawnienie".
Inne nagrody
Przewodniczącym jury które przyznało Polańskiemu nagrodę, jest Paweł Pawlikowski. Reżyser i scenarzysta na stałe mieszkający w Oxfordzie. Pozostali jurorzy to m.in. Ryszard Lenczewski - operator, Ari Folman - izraelski reżyser i scenarzysta, autor nominowanego do Oscara i nagrodzonego Złotym Globem animowanego "Walca z Baszirem", aktorka Maja Ostaszewska, Mariusz Treliński - reżyser operowy, teatralny i filmowy, oraz Leszek Możdżer - pianista i kompozytor.
Przyznają oni nagrodę Złotego Lwa dla najlepszego polskiego filmu. Werdykt poznamy 11 czerwca.
Źródło: Dziennik Bałtycki
Źródło zdjęcia głównego: TVN24