Zdarzało się jej grzebać w śmietnikach, dziś dostała Oscara

Kultura i styl

Paramount PicturesViola Davis zdobyła upragnionego Oscara dzięki roli w "Fences"

- Zostałam artystką, i dzięki Bogu, ponieważ jako jedyni mamy zawód, który potrafi oddać część dobrze przeżytemu życiu - mówiła wzruszona Viola Davis uhonorowana Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w "Fences" Denzela Washingtona.

Viola Davis, nazywana przez krytyków "czarnoskórą Meryl Streep", doczekała się upragnionego Oscara. Rola Rose Maxson zapewniła jej niemal wszystkie najważniejsze nagrody tego sezonu. Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej jest zwieńczeniem tego kilkumiesięcznego maratonu.

Już sama nominacja sprawiła, że stała się pierwszą Afroamerykanką z trzema nominacjami aktorskimi. Pierwszą zdobyła w 2009 roku drugoplanową rolą w "Wątpliwości" Johna Patricka Shanleya, drugą trzy lata później za pierwszoplanową rolę w "Służących" Tate'a Taylora.

Z plantacji bawełny na szczyty sławy

51-letnia dziś Davis wychowała się w bardzo biednej rodzinie z Południowej Karoliny. Jako jedna z pięciorga dzieci pracowników plantacji bawełny, nie miała pewności co do tego, czy danego dnia będzie coś do jedzenia. Wyznała przed laty, że zdarzało się jej grzebać w śmietnikach za resztkami jedzenia.

Jednak determinacja doprowadziła ją na szczyt sławy. Pełne stypendium pozwoliło ukończyć jej w 1988 roku Julliard School (jedną z najważniejszych na świecie placówki, kształcącej artystów scenicznych). Grała wtedy przede wszystkim w teatrze. W 2001 roku otrzymała pierwszą nagrodę Tony (teatralnego Oscara) za rolę w "King Hedley II", co potwierdziło tylko jak bardzo jest utalentowaną aktorką.

Na ekranie przez długie lata grała role epizodyczne. W 1996 roku za swój filmowy debiut - rolę pielęgniarki w "Sedno sporu" - otrzymała gażę w wysokości 529 dolarów. Na swoją pierwszą znaczącą rolę filmową musiała poczekać aż do 2002 roku. Wtedy Steven Soderbergh zaangażował ją do roli Gordon w ekranizacji "Solaris" Stanisława Lema.

Hollywood pokochał Violę Davis. W następnych latach grała już u boku najlepszych, między innymi Meryl Streep.

- Boże! Niech ktoś da jej film - upomniała się o Davis Meryl Streep w 2009 roku odbierając SAG Award (nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych) za rolę w "Wątpliwości". Streep nazwała wówczas swoją koleżankę z planu "gigantycznie utalentowaną". Warto dodać, że właśnie za "Wątpliwość" Davis otrzymała swoją pierwszą nominację, chociaż w filmie zagrała niecałe 20 minut.

Później, gdy Davis przegrała ze swoją przyjaciółką wyścig do Złotego Globu, Streep o niej nie zapomniała, kończąc swoje podziękowania "I love you Viola, you my girl!" ("Kocham cię Viola, jesteś moją dziewczyną!").

Viola Davis w "Wątpliwości" | FORUM FILM

W styczniu 2017 obie panie kolejny raz dały publiczny wyraz swojej przyjaźni. Najpierw Streep wygłosiła kilka słów podczas odsłonięcia gwiazdy Afroamerykanki na Hollywoodzkiej Alei Sław, a następnie Davis zaprezentowała Streep jako laureatkę honorowego Złotego Globu. Ale ciekawe jest to, że o ile Streep jest rekordzistką wielu prestiżowych nagród filmowych, to Davis posiada łącznie pięć nagród SAG Award.

Viola Davis i Denzel Washington w filmie "Fences" | Paramount Pictures

Powrót do "Fences"

Drugoplanowa rola Rose Maxson w "Fences" Denzela Washingtona, która przyniosła jej Oscara, ale i kilka innych najważniejszych nagród (Złoty Glob, SAG Award, nagrodę BAFTA), jest dla niej szczególnie bliska.

Film jest adaptacją sztuki Augusta Wilsona z 1983 roku. W 2010 roku pojawiła się kolejna broadwayowska wersja z Washingtonem i Davis w głównych rolach, otrzymali wówczas nagrody Tony. Obydwoje teraz walczą o nagrody akademików filmowych.

To właśnie za tę rolę Davis miała największe szansę na upragnionego Oscara, który - jak to się często zdarza w przypadku tych nagród - jest docenieniem dotychczasowego dorobku aktorki. Poprzednie dwie nominacje do Oscarów za rolę w "Wątpliwości" oraz w "Służących" były absolutnie zasłużone.

Zdobywając Oscara, aktorka ma na koncie trzy z czterech - poza Grammy - trofea akademickie: filmowe, telewizyjne i sceniczne.

Chociaż jej talent aktorski porównywany jest z talentem Streep, międzynarodowy rozgłos przyniósł jej serial "Sposób na morderstwo", za rolę w którym otrzymała w 2015 roku nagrodę Emmy, a rok później drugą nominację.

Talent aktorski to nie wszystko. Davis zaangażowana jest mocno w działalność społeczną i charytatywną. Wspiera młodych aktorów, będących przedstawicielami mniejszości oraz tych, z trudną przeszłością. Pomaga fundacjom, które wspierają najbiedniejszych, tak jak na przykład fundacja Hunger Is. Nic więc dziwnego, że w 2012 roku aktorka znalazła się na liście najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu "Time".

Autor: Tomasz-Marcin Wrona\mtom / Źródło: tvn24.pl, Reuters