Gwiazdy światowego designu zaprojektowały nowy wystrój Muzeum Miejskiego w holenderskim Groningen. Powstało wnętrze tak ekstrawaganckie, że wzbudza zainteresowanie światowych mediów bardziej niż sztuka, którą wystawia.
Do prac nad zmianą wnętrza Groninger Museum zatrudniło topowych designerów, z zarobkami na światowym poziomie: Jaime Hayona z Hiszpanii, Maartena Baasa z Niemiec i Studio Job z Antwerpii.
Muzeum na zewnątrz wygląda niczym statek kosmiczny. To sześć pawilonów wystawienniczych wymalowanych w ostre kolory. Żeby wejść do środka muzeum trzeba przejść przez złoto-żółtą wieżę głównego pawilonu. Władze placówki wymarzyły sobie, by sale były równie ekstrawaganckie. - Chcieliśmy wprowadzić XIX-wieczne muzeum w nowoczesność – tłumaczy Kees van Twist, dyrektor zarządzający.
Lampy jak prezerwatywy
Najbardziej widowiskowy jest „Job lounge”. To wejściowy hall z recepcją, klub dżentelmena i prywatna sala dla palaczy. Duet ze Studia Job nadał sali futurystyczny wygląd, w której królują kolorowe witraże, lustrzane ściany i złoty zlew z wielkim kranem stojący na środku hallu. Całość urozmaicają lampy wyglądające jak nadmuchane... prezerwatywy.
Hayon zaprojektował centrum informacyjne dla zwiedzających. Spod jego ręki wyszły stoły z komputerami i oświetlenie z autorskiej kolekcji „copa cabana”. Zaś Mendini odpowiada za projekt pokoju Prousta w pawilonie, który stworzył 15 lat temu. Dziś pawilon ma nowy wygląd zewnętrznej ściany wyłożonej mozaiką w charakterystyczny dla niego wzór, a także salę, która jest wypełniona meblami jego autorstwa.
Za restaurację wziął się Maarten Baas. Specjalnie dla muzeum stworzył kolekcję mebli „clay”, w tym oryginalne metalowe krzesła, które wyglądają jak ulepione z plasteliny. Renowacja nie ominęła też sal wystawienniczych: białe ściany przemalowano na ostre fiolety, róże i zielenie.
W nowej szacie zwiedzający mogą oglądać muzeum od 19 grudnia. Na razie robi karierę w mediach na całym świecie. Dziennikarze zachwycają się projektem renowacji, która trwała osiem miesięcy i kosztowała 6 mln euro.
4 mln ludzi w pawilonach
Muzeum Miejskie w Groningen powstało w 1894 r. Po wojnie zostało odbudowane, a w 1994 r. z małego budynku wystawienniczego zamieniło się w duży kompleks. Dziś mieści się w sześciu pawilonach, z których każdy zaprojektowano w odrębnym stylu. Ich autorami są sławy designu: Philippe Starck, Alessandro Mendini, Michele de Lucchi i Coop Himmelb(l)au.
Muzeum wystawia nowoczesną i współczesną sztukę, modę i design, a także klasykę (wśród dzieł XVII-wiecznych artystów są m.in. obrazy Rubensa). Odwiedzają go 4 mln ludzi w roku.
am//gak
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Groninger Museum