Kultura i styl

"Czytanie książek zaszczepia się w dzieciach od małego". Magdalena Parys gościem "Xięgarni"

Kultura i styl

Magdaelna Parys była gościem "Xięgarni"
tvn24Magdalena Parys była gościem "Xięgarni"

- Niemcy pożerają książki. Nie wiem, kto odważyłby się w Niemczech powiedzieć, że nie czyta książek - mówiła w "Xięgarni" Magdalena Parys, polska poetka, pisarka i tłumaczka mieszkająca w Niemczech.

Tematem rozmowy była też powieść "Magik", za którą Parys otrzymała prestiżową, europejską nagrodę literacką Angelus 2015. Książka opowiada m.in o Stasi, czy niemieckiej służbie bezpieczeństwa w czasach NRD.

- Za każdą z nowych tajemnic jest 10 kolejnych. To jest niewyczerpany temat. Na pewno nie jestem ekspertem, ani specjalistą w tej dziedzinie - opowiadała Parys o zdobywaniu wiedzy na temat działania wschodnio niemieckiej bezpieki.

Autorka powiedziała, że przede wszystkim pracuje wyobraźnią. - Ktoś coś do mnie mówi i on nie może skończyć tego zdania. Muszę je skończyć ja - opowiadała o swoim systemie pracy Parys.

"Berlin jest kolorowy dosłownie i w przenośni"

- Z jednej strony to jest już zupełnie inne miasto, a z drugiej strony to jest wciąż to samo miasto - mówiła Parys, porównując współczesny Berlin i ten sprzed zjednoczenia Niemiec. - Pomimo zamknięcia Berlin był zawsze miastem bardzo otwartym, pełnym kontrastów - dodała.

W opinii Parys Berlin, które jest także tematem jej książek, dzisiaj jest taki sam jak przed zjednoczeniem Niemiec, tylko, że większy. - Berlin jest kolorowy, dosłownie i w przenośni - stwierdziła Parys.

"Życie po nagrodzie zmienia się"

Za powieść "Magik" Magdalena Parys została w tym roku uhonorowana europejską nagrodą literacką Angelus 2015.

- Wszystko się zmienia po takiej nagrodzie. Życie wokół mnie i moich książek się zmienia - powiedziała Parys.

Dodała, że dostaje dzisiaj mnóstwo zaproszeń na spotkania literackie, a książka "Magik" ma być przetłumaczona na 6-7 języków.

Niemcy pożerają książki

Autorka od ponad 30 lat mieszka w Niemczech i przyznała, że Niemcy są "pożeraczami książek". - Nie wiem kto odważyłby się w Niemczech powiedzieć, że nie czyta książek. Chyba tylko jakiś desperat - powiedziała Parys.

- Czytanie książek zaszczepia się w dzieciach od małego - powiedziała autorka.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24.

Xięgarnia - cały odcinek
Xięgarnia - cały odcinek tvn24

Autor: PM\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości