We wtorkowy wieczór przy ulicy Podjazdowej w Skarżysku Kamiennej o mały włos nie doszło do tragedii. Dwaj chłopcy w wieku 7 i 12 lat zatruli się tlenkiem węgla. Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej i pogotowia ratunkowego stan chłopców został ustabilizowany.
Rodzice chłopców zaalarmowali skarżyską straż pożarną kilka minut przed godziną 19.
Zawinił piecyk gazowy
Na miejscu strażacy zastali dwójkę nieprzytomnych chłopców. Prawdopodobnym źródłem tlenku węgla był odwrócony ciąg w łazienkowym piecyku gazowym. Kiedy doszło do zatrucia, chłopcy przygotowywali się do wieczornej kąpieli.
- Od razu przewietrzyliśmy pomieszczenie i odłączyliśmy dopływ gazu. Zanim przyjechało pogotowie, udrażnialiśmy drogi oddechowe chłopców i sprawdzaliśmy ich funkcje życiowe. Następnie dzieci zostały zabrane do szpitala karetką - informuje Michał Ślusarczyk, rzecznik skarżyskiej PSP.
Chłopcy już w karetce odzyskali przytomność, a ze względu na stwierdzony u nich przez lekarzy poważny stan zdrowia, zostali przetransportowani do szpitala w Warszawie, gdzie mają zostać poddani terapii tlenowej w komorze hiperbarycznej.
Zabójczy gaz
Jak podkreśla Ślusarczyk, stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, w którym znajdowali się chłopcy, było bardzo wysokie.
- Po przyjeździe został dokonany pomiar stężenia gazu w powietrzu. Wykazał on ponad 300 ppm, czyli jednostek stężenia tlenku węgla w powietrzu, a już 50 jest ilością odczuwalną – tłumaczy strażak.
Tlenek węgla w pierwszej kolejności wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i układ krążenia. Dlatego też jednym z pierwszych objawów zatrucia jest ból głowy, mdłości, a także utrata przytomności przez osobę poszkodowaną.
Jak zapobiegać?
Strażacy podkreślają, że nie ma jednej przyczyny odwrócenia ciągu w instalacji gazowej. - Z doświadczenia wiem, że powodów może być wiele. Może zawinić pogoda, nieszczelna instalacja lub zbyt krótki przewód kominowy. Dlatego tak ważne jest dokonywanie corocznych przeglądów przez serwisanta i konserwowanie instalacji. Mieszkańcom domu przy ul. Podjazdowej zaleciliśmy sprawdzenie przewodów kominowych i piecyka. Do tego czasu powinni wstrzymać się od użytkowania tych urządzeń.
Innym środkiem zapobiegawczym, rekomendowanym przy użytkowaniu instalacji gazowej, jest montowanie w wyposażonych w nie pomieszczeniach specjalnych czujników oraz unikanie przebywania w takich miejscach przez dłuższy czas (szczególnie, jeśli brakuje tam wentylacji). Do większości zatruć czadem dochodzi w okresie zimowym.
Autor: wini / Źródło: TVN24, echodnia.eu
Źródło zdjęcia głównego: TVN24