Referendum lokalne odbywało się równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ono również zostało zakończone o godzinie 21. Do godziny 12, w Krakowie zarejestrowano najwyższą w kraju frekwencję wyborczą, która wyniosła 11,34 proc.
Później, w ciągu dnia Kraków cały czas utrzymywał się w czołówce miast, w których najwięcej mieszkańców poszło do urn. Śledź na żywo relacje z wyborów do Parlamentu Europejskiego na TVN24.pl
Wyniki jutro, a może...?
Po zamknięciu lokali wyborczych zaczęło się liczenie głosów.
Jak informuje tvn24.pl komisarz wyborczy odpowiedzialny za referendum Jakub Michaluk, "jeśli wszystko pójdzie tak jak powinno, to oficjalne wyniki poznamy w poniedziałek przed południem".
Nie wykluczył jednocześnie, że jeszcze przed północą poznamy nieoficjalne, szczątkowe wyniki głosowania.
Do 21 wszystko, jak zapewnił nas komisarz, przebiegało zgodnie z planem, obyło się bez incydentów łamania ciszy wyborczej czy innych nieprawidłowości.
Metro, ścieżki i monitoring
W niedzielnym referendum mieszkańcy wypowiedzieli się nie tylko na temat igrzysk, ale także deklarowali, czy chcą metra, zwiększenia monitoringu wizyjnego oraz przeznaczenia większych środków budżetowych na budowę ścieżek rowerowych.
Kardynał Dziwisz: Frekwencja mnie nie martwi
Najważniejsza frekwencja
Do udziału w referendum uprawnionych było ponad 580 tys. mieszkańców. Są to osoby zameldowane w Krakowie oraz wyborcy, którzy dopisali się do listy uprawnionych udowadniając swój związek z Krakowem. Z takiego prawa skorzystało około 4 tys. osób.
Głosowanie odbywało się w 448 obwodowych komisjach ds. referendum, które zlokalizowano w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu.
Żeby referendum w Krakowie było ważne i wiążące dla władz miasta, zagłosować musiało co najmniej 30 proc. uprawnionych, czyli blisko 175 tys. osób. Wynik będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z pytań w referendum oddanych zostanie więcej niż połowa ważnych głosów.
Igrzyska w Krakowie?
Krakowscy radni przyjęli na początku kwietnia uchwałę. Do pytania o zimowe igrzyska: „czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.?" dodano także trzy inne pytania: „Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie?”, „Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w Mieście?” oraz „Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?”.
O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
STARANIA KRAKOWA O IGRZYSKA KROK PO KROKU
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko/i / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków