Butelka po piwie, a w niej list z 1878 roku z pieczęcią starszą o 100 lat

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Lublin. Remontowali kościół. W jednym z wazonów zdobiących front świątyni znaleźli kapsułę czasu z XIX wieku (materiał z 5.06.2022)
Lublin. Remontowali kościół. W jednym z wazonów zdobiących front świątyni znaleźli kapsułę czasu z XIX wieku (materiał z 5.06.2022)WUOZ w Lublinie
wideo 2/6
kapsuła czasu

Butelka – prawdopodobnie po angielskim piwie - a w niej list z 1878 roku. Na takie odkrycie trafiono podczas prac remontowo-konserwatorskich przy zabytkowym kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie. W liście znajdują się między innymi podziękowania dla darczyńców za wkład w budowę kościoła. Proboszcz chce przeprowadzić rekonstrukcję dokumentu, a następnie go wyeksponować.

Kapsuła czasu znajdowała się w jednym z dwóch wazonów zdobiących front kościoła ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie. Do jej odkrycia doszło w poniedziałek podczas remontu świątyni. We wnętrzu wazonu znajdowała się szklana butelka z napisem "ALE LONDON" – prawdopodobnie po angielskim piwie.

Wstępne oględziny znaleziska wskazały, że w środku znajduje się jakiś dokument. W piątek nastąpiło komisyjne (z udziałem m.in. służb konserwatorskich) otwarcie butelki.

Kapsuła czasu znajdowała się wewnątrz wazonuWUOZ w Lublinie

Spisany w 1878 roku i sygnowany pieczęcią z datą 1785

- Wewnątrz znajdował się, złożony i zwinięty w rulon, papierowy dokument. Przy pierwszych oględzinach udało się odczytać, iż został on spisany w 1878 roku i sygnowany pieczęcią parafii ewangelicko – augsburskiej z datą 1785 – informuje dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W butelce był dokument z XIX wiekuWUOZ w Lublinie

Dodaje, że dokument był niestety zawilgocony i dlatego nie udało się od razu rozszyfrować, zawartej w nim, treści.

- Dopiero po powiększeniu wykonanej fotografii możliwe było odczytanie większego fragmentu tekstu. Całość zostanie odczytana po poddaniu dokumentu zabiegom konserwatorskim – zaznacza dr Kopciowski.

Podziękowania i podpisy

W dokumencie są trudno odczytywalne zdania rozpoczynające się inwokacją "W imię Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. W dalszej części listu znajdują się zaś podziękowania dla darczyńców za ich wkład w budowę kościoła i podpisy m.in. ks. proboszcza Karola Jonschera, superintendenta generalnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Karola Gustawa Manitiusa, ks. Rudolfa Gundlacha oraz nazwisko lubelskiego przemysłowca Alberta Plagego.

List był zawilgocony i dlatego nie udało się od razu rozszyfrować, zawartej w nim, treściWUOZ w Lublinie

Czytaj też: Na terenie miasta ma powstać kapsuła czasu, a w bunkrze cyfrowe archiwum. "Byśmy nie skończyli jak Atlantyda"

- Mam nadzieję, że konserwacja tego dokumentu doprowadzi do przywrócenia jego stanu pierwotnego i pozwoli na odczytanie wszystkich zatartych imion i zdań – mówi proboszcz parafii ks. Grzegorz Brudny.

Na butelce jest napis "ALE LONDON" WUOZ w Lublinie

Zamierza przeprowadzić rekonstrukcję listu, żeby go następnie wyeksponować.

- Kościół podczas II wojny światowej stracił wiele ze swoich zabytków i dokumentów, dlatego znalezisko ma dużą wagę historyczną – twierdzi ksiądz.

Świątynię wzniesiono w latach 80. XVIII wieku

Kościół wybudowano w latach 1785-88 dzięki przywilejowi, wydanemu 25 sierpnia 1784 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Butelka leżała w jednym z wazonów zdobiących front kościołaWUOZ w Lublinie

- Świątynię usytuowano honorując zasadę zachowania odległości nie mniejszej niż 200 łokci od najbliższego kościoła rzymskokatolickiego. Przez ówczesnego prezydenta miasta Jana Kantego Makarewicza oraz Radę Miasta zostało nawet wydane odpowiednie zaświadczenie, potwierdzające ten fakt – zaznacza, cytowany wcześniej, dr Kopciowski.

Jednym z głównych fundatorów świątyni był Jan Piaskowski, właściciel Radawca i radny magistratu. Jego inicjały znajdują się na balustradzie, umieszczonego w fasadzie kościoła, balkonu.

- Tym niemniej budowę zrealizowano wysiłkiem finansowym wielu osób, w tym także katolików. Dokumenty wymieniają starostę lubelskiego i marszałka koronnego Michała Jerzego Wandalina Mniszcha – podkreśla konserwator.

W kościele znajdują się epitafia znanych lubelskich przemysłowców

Z 1844 roku pochodzi wiadomość o zerwaniu blach z hełmu wieży przez wyjątkowo silną burzę, która uszkodziła także mur cmentarny. Zaraz po tym dokonano wymiany pokrycia na kościele.

- W 1849 roku przeniesiono do kościoła dawne wyposażenie zboru luterańskiego w Piaskach, w którym ostatnie nabożeństwo odprawiono w 1819 roku. Są to ambona i obraz ołtarzowy z 1628 roku przedstawiający Ukrzyżowanie i Ostatnią Wieczerzę. W świątyni znajdują się też epitafia znanych lubelskich przemysłowców, m.in. Augusta Karola Vettera, braci Krausse i lubelskich pastorów – informuje dr Kopciowski.

Kościół zlokalizowany jest w Lublinie przy ulicy Ewangelickiej 1

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości
ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Huragan Milton zbliża się do Florydy. Prokurator generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu posła Łukasza Mejzy. Najwyższa Izba Kontroli zaprezentuje w czwartek raport dotyczący afery wizowej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 10 października.

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Źródło:
PAP, TVN24

Dla nastolatków nie ma bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu. Nie powinno być na to zgody i przyzwolenia - jest to nielegalne i naganne. Dane mówią jednak coś zupełnie innego. 80 procent nastolatków w wieku 15-16 lat piło alkohol i to głównie piwo, a ponad 30 procent doświadczyło stanu upojenia. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Psychoterapeuci mówią: nie ma takich cudów

Psychoterapeuci mówią: nie ma takich cudów

Źródło:
TVN24

Roman Giertych, przewodniczący zespołu do spraw rozliczeń PiS, przekazał w "Kropce nad i" w TVN24, że w czwartek rano odbędzie się "duża konferencja prasowa" kierowanego przez niego zespołu. Ma ona dotyczyć - jak stwierdził - "haraczu ojca Rydzyka".

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Źródło:
TVN24

Przy rondzie Tybetu na Woli doszło do potrącenia pieszego. 47-letni mężczyzna z poważnymi obrażeniami został zabrany do szpitala. Sprawca wypadku uciekł. Po południu 31-latek podejrzewany o potrącenie został zatrzymany przez policję. Polska Agencja Prasowa podała, że jest to kierowca autobusu, który spadł kilka lat temu z mostu Grota-Roweckiego. Nieoficjalnie potwierdziliśmy tę informację.

31-latek zatrzymany po potrąceniu 47-latka to kierowca autobusu, który 4 lata temu spadł z mostu

31-latek zatrzymany po potrąceniu 47-latka to kierowca autobusu, który 4 lata temu spadł z mostu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania na temat huraganu Milton odniósł się do wysuwanych przez niektórych republikańskich polityków spiskowych teorii – między innymi do oskarżeń o to, że rząd kontroluje pogodę. Biden i wiceprezydentka Harris ostrzegli, że huragan może być "burzą stulecia".

Twierdzi, że władze USA kontrolują pogodę. "To jest więcej niż śmieszne"

Twierdzi, że władze USA kontrolują pogodę. "To jest więcej niż śmieszne"

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

14-letnia dziewczynka została potrącona w Zielonej Górze w rejonie przejścia dla pieszych przez samochód osobowy. Stan poszkodowanej jest określany jako krytyczny. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Białoruski reżim zarekwirował stary dom rodzinny pełniącego obowiązki dyrektora Biełsatu Alaksieja Dzikawickiego - powiadomiło centrum Wiasna. Dzikawicki w rozmowie z TVN24 BiS ocenił, że to "cena za walkę z dyktaturą". Dodał, że bardzo wierzy w to, iż kiedyś uda się odzyskać dom, choć "będzie to możliwe dopiero w wolnej Białorusi". 

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Źródło:
TVN24 BiS, PAP

x-kom i Neonet podpisały umowę inwestycyjną, przewidującą docelowe przejęcie Neonetu przez x-kom, po uprzednim uzyskaniu niezbędnych zgód antymonopolowych i zatwierdzeniu układu z wierzycielami Neonetu - podał x-kom w komunikacie prasowym.

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Źródło:
PAP

Pięć osób trafiło na Krecie do szpitala po tym, jak wypili drinki omyłkowo zrobione z detergentu - informują lokalne media. Do zdarzenia doszło w pięciogwiazdkowym hotelu na Krecie, w sprawie wszczęte zostało śledztwo.

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Źródło:
ftnnews.com, neakriti.gr
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl