Ze świata

Ze świata

Merkel: sankcje przeciwko Rosji są konieczne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że sankcje przeciwko Rosji w związku z Ukrainą będą utrzymane tak długo, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegała wartości europejskich.

Kto straci na upadku Rosji? Niemcy i giganci

Rosyjska gospodarka popada w recesję. W ostatnich dniach gwałtownie na wartości tracił rubel, a przez najniższe od lat ceny ropy Kreml może mieć problem ze spięciem budżetu. Kto straci jeśli kraj rządzony przez Władimira Putina zbankrutuje?

Cena ropy na giełdach lekko w górę. Ale możliwe dalsze spadki

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na wzrosty giełdowych indeksów. Środa w USA przyniosła mocne odbicie wskaźników giełdowych po spadkach z poprzednich sesji - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 56,47 USD, po zwyżce o 54 centy, czyli 1 proc.

Moskwa ogranicza eksport zboża. Jest aż tak źle?

Wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz powiedział w środę na spotkaniu z eksporterami zboża, że rząd wykorzystał wszystkie nieformalne instrumenty w celu ograniczenia eksportu zboża - podaje Reuters, powołując się na dwa źródła zbliżone do sprawy.

Rubel i rosyjska giełda odrabiają straty. Putin opanowuje sytuację?

Po wtorkowym krachu, kiedy to waluta narodowa Rosji w ciągu kilku godzin straciła na wartości ponad 25 proc., w środę rubel odrabiał straty. Wieczorem na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 61,05 rubla, o 6,45 rubli mniej niż we wtorek na zamknięciu. Z kolei za euro dawano 77,00 rubli, czyli o 8,14 rubli mniej, niż na wtorkowym zamknięciu.

Uber wyprzedza Facebooka i wchodzi na chiński rynek

Baidu, chiński gigant internetowy potwierdził w środę, że kupuje udziały serwisie Uber. Tym samym tej amerykańskiej firmie udało się to, o co stara się na razie bezskutecznie Mark Zuckerberg - wejść na obiecujący chiński rynek.

Są pieniądze dla klientów SKOK Wołomin. Wypłaty do końca lutego

Zarząd Bankowego Funduszu Gwarancyjnego podjął uchwałę w sprawie wypłat środków gwarantowanych deponentom Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie - poinformowano w środę na stronie internetowej BFG. Wypłaty realizowane będą do końca lutego 2015 r.

Ukrainie grozi załamanie finansowe. UE znajdzie pieniądze na pomoc?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że Ukraina potrzebuje kolejnych 15 mld dolarów finansowania aby powstrzymać kryzys gospodarczy, ale Unia Europejska ma ograniczone możliwości pomocy - powiedział w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. I zaapelował do państw członkowskich o środki na realizację planu inwestycyjnego oraz większą elastyczność w budżecie unijnym, by UE była w stanie pomóc Ukrainie.

Kryzys w Rosji. Kto najbardziej ucierpi?

Kryzys gospodarczy w Rosji uderza nie tylko w samych Rosjan. Dotyka też zachodnie spółki energetyczne (jak np. BP czy Total), producentów żywności i samochodów (Ford, Volkswagen) oraz banki. Pogorszenie sytuacji odnotowują też takie firmy jak McDonald's, Coca Cola i Adidas. Także niemieccy przedsiębiorcy nie są zadowoleni - wymiana handlowa między tymi krajami to 76 mld euro, a sankcje mocno ograniczyły tę współpracę.

Rosja zbankrutuje? "Na razie nie ma powtórki z 1998 roku"

Rosyjska gospodarka cierpi na wiele problemów: nadmierne uzależnienie budżetu od ropy, brak rozwiniętego przemysłu i spore zadłużenie w dolarach. Ale Rosja nie jest tak słaba jak w 1998 roku, kiedy ogłosiła bankructwo: ma dużo większe rezerwy walutowe, jest mniej uzależniona od kapitału zagranicznego i ma mniejszy dług zagraniczny sektora publicznego - mówił w TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

Rubel odzyskał puls. Rosyjska waluta w tarapatach

Po spadku kursu, na otwarciu środowej sesji na giełdzie w Moskwie, później waluta narodowa Rosji zaczęła odrabiać straty. Rosyjskie ministerstwo finansów, chcąc powstrzymać najostrzejszy spadek kursu rubla od 1998 r. rozpoczęło sprzedaż obcych walut.

Polska zrobiła się zbyt droga dla Rosjan. Kupują u nas mniej

Rosjanie nie rezygnują z przyjazdów do Polski, ale niski kurs rubla sprawia, że wydają u nas coraz mniej. Z danych olsztyńskiej Izby Celnej wynika, że przez pierwsze 2 tygodnie grudnia Rosjanie przedstawili na granicy faktury na 4,8 mln zł; we wrześniu było to 13,5 mln zł.