Ze świata

Ze świata

Unia daje kolejne 500 mln euro dla Ukrainy

Komisja Europejska przekazała w środę Ukrainie 500 mln euro kolejnej transzy w ramach tzw. pomocy makrofinansowej na ustabilizowanie sytuacji budżetowej. W sumie pomoc ta będzie wynosić 1,6 mld euro.

Śmigacze, roboty-kulki, działa laserowe. Pomysły z "Gwiezdnych Wojen" przeniesione do rzeczywistości

- Wiele razy zdarzało się tak, że krótko po premierze filmu science fiction, ta fikcja stawała się faktem. Trudno wyobrazić sobie, aby tak było w przypadku "Gwiezdnych Wojen", które rozgrywają się w dawno temu w odległej galaktyce. Ale okazuje się, że w coraz częściej w naszym otoczeniu możemy znaleźć różne przedmioty, rozwiązania, technologie, które bardzo przypominają te, które George Lucas zaprezentował w swoich filmach - mówi - Karol Wójcicki z Planetarium Niebo Kopernika i TVN Turbo.

Świat technologii: kuloodporny plecak dla dzieci

W Polsce to może dziwić. W USA, gdzie dostęp do broni jest powszechny, już nie. Chodzi o zapotrzebowanie na kuloodporne plecaki dla dzieci. Mają one chronić małych uczniów przed uzbrojonymi szaleńcami, którzy stosunkowo często wkraczają do amerykańskich szkół.

FAZ: rezygnacja z South Streamu pierwszą porażką Putina

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w opublikowanym w środę komentarzu uznał rezygnację z realizacji projektu South Stream za porażkę prezydenta Rosji Władimira Putina będącą następstwem wykorzystywania dostaw gazu do geopolitycznych gier.

Bilans. Rubel i ropa uwierają Moskwę. TVN współpracuje z T-Mobile

Rekordowe spadki rosyjskiej waluty wzbudzają niepokój ekspertów. Operator telekomunikacyjny T-Mobile Polska i TVN S.A. uruchamiają przeznaczony dla klientów sieci komórkowej nowy subskrypcyjny serwis wideo na żądanie (SVOD) - Strefę T-Mobile - na należącej do TVN platformie VOD Player.pl. 750 mln dolarów - tyle wg Sputnik News - były warte towary, których przez embargo nie sprzedali do Rosji holenderscy rolnicy.

Microsoft uśmierca Clip Art. Znika z pakietu Office

Clip Art, czyli plik graficzny, którym często ubarwiane były prezentacje w systemie PowerPoint zniknie z pakietu Office. Taką decyzję podjął Microsoft, który tym samym zakończy długą historię prostych obrazków.

Rosyjskie media: sankcje biją w holenderskie rolnictwo

750 mln dolarów - tyle były warte towary, których przez embargo nie sprzedali do Rosji holenderscy rolnicy. Europejskie sankcje nałożone na Moskwę przynoszą odwrotny od oczekiwanego przez UE skutek i wyrządzają znaczne szkody - pisze tuba propagandowa Kremla internetowy serwis SputnikNews.

Koniec marzeń o South Stream. W Austrii bez obaw, Włosi liczą straty

Rezygnacja Rosji z budowy gazociągu South Stream nie wywołuje większych obaw w Austrii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Włosi mają większe powody do niepokoju - tamtejszy koncern Saipem może stracić w wyniku tej decyzji ponad 2 mld dol. Natomiast Węgry zapowiadają szukanie nowych źródeł energii, bo "postawiły na złego konia" w swej polityce zagranicznej.

Rosja porzuciła South Stream, ale gaz popłynie. "Turcja będzie nowym wejściem Putina"

Rezygnacja z budowy gazociągu South Stream nie oznacza, że Rosja nie zbuduje podobnego rurociągu, ale przebiegającego inną trasą. Zdaniem Piotra Woźniaka, byłego ministra gospodarki i eksperta ds. energetyki South Stream zostanie zastąpiony innym projektem, o nowej nazwie i przebiegu. Szef Gazpromu podał wczoraj, że nowy gazociąg rozpocznie się w tym samym miejscu co South Stream, przebiegnie przez Morze Czarne do Turcji i potem do Grecji. Dalej jest kilka możliwych kierunków, którymi gaz może dostać się do Europy Zachodniej.

Kreml się poddaje. Czym był South Stream?

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że skoro "UE nie chce realizacji gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zrealizowany". Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w sprawie gazociągu. Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller ogłosił, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji. Prezes Gazpromu dodał, że z 63 mld metrów sześciennych surowca, który ma być przesyłany tą rurą, 14 mld będzie przeznaczone dla samej Turcji. Miller wyjaśnił, że jest to ta część gazu, jaką Turcja otrzymuje obecnie z Rosji przez Ukrainę i Bałkany. Czym był South Stream?