Ze świata

Ze świata

Niezłe dane z rynku pracy USA. Dolar rośnie

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 173 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 245 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Kryzys w Europie. Bułgaria i Węgry chcą ogrodzić się izraelskim płotem

W obliczu gwałtownego wzrostu migracji z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy, Węgry i Bułgaria badają możliwość wzniesienia ogrodzenia wzdłuż swoich granic, podobnego do tego, który znajduje się na granicy egipsko-izraelskiej - poinformował w piątek Reuters. Oba kraje chcą kupić ogrodzenia od Izraelczyków.

"Moskwa wydaje miliony dolarów na masową globalną propagandę"

Zachód powinien silniej przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie dotyczącej konfliktu na Ukrainie i dezinformacji, tworząc rosyjskojęzyczne kanały telewizyjne i portale. "Zachodnia propaganda" musi dotrzeć na Wschód – uważa dyrektor polskiego oddziału Rady Atlantyckiej Michał Kobosko.

EBC nie zmienia stóp. Są na rekordowo niskim poziomie

Europejski Bank Centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych w strefie euro. Nadal wynoszą 0,05 proc. - poinformował w czwartek ECB. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi prognozami analityków. To oznacza, że stopy pozostają na wyjątkowo niskim poziomie, a ostatni raz bank zmienił je prawie rok temu.

"Ceny ropy nie wzrosną do 2017 roku"

Najbliższe kwartały nie przynoszą zmian w cenach ropy - ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg Ian Taylor, prezes Vitola, największego niezależnego pośrednika na rynku ropy. Jego zdaniem, ceny surowca utrzymają się w przedziale 40-60 dol. za baryłkę.

Traktory z protestującymi rolnikami dojechały do Paryża

Do Paryża dojechały w czwartek rano pierwsze traktory z rolnikami protestującymi przeciwko niskim cenom swych produktów i wysokim podatkom. Demonstranci napływają na stołeczny Place de la Nation - relacjonuje na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro".

Uchodźcy na mapie Europy. "60 tys. osób przejdzie przez Polskę"

Unia Europejska zmaga się z falą imigrantów. Stary Kontynent, tak jak oceniło to ONZ, ma do czynienia z największym kryzysem migracyjnym od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - docierają tu przez Morze Śródziemne oraz Bałkany Zachodnie. Od początku roku do Europy przedostało się ponad 300 tys. imigrantów. - Imigranci najczęściej wybierają Niemcy, a 50-60 tys. ludzi będzie próbowało dostać się tam przez terytorium Polski - prognozuje w TVN24 Biznes i Świat dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa. Wśród nich znajdą się także dżihadyści i bandyci - dodaje.

USA otworzą swój rynek na mięso z Litwy

USA otworzą swój rynek na wołowinę, wieprzowinę, mięso baranie i kozie, a także produkty pochodne z Litwy - podała w środę Komisja Europejska. Nasz sąsiad będzie kolejnym po Irlandii państwem unijnym, który będzie się cieszył z łagodniejszego podejścia USA do eksportu mięsa.

Radio Wolna Europa: dziś UE przedłuży sankcje wobec Rosji

Unia Europejska zakłada utrzymanie do 15 marca 2016 roku sankcji, którymi objętych jest blisko 200 rosyjskich firm i osób, a także ukraińskich separatystów. Restrykcje mają zmusić Moskwę do przestrzegania porozumienia z Mińska i zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy - podaje Radio Wolna Europa.

Fatalne dane z Korei Południowej. To zły znak dla światowej gospodarki

Chiny ciągną Koreę Południową na dno. Najnowsze dane z Korei Południowej dotyczące handlu zaskoczyły nawet najbardziej pesymistycznych analityków. Eksport tego kraju skurczył się o 14,7 proc. To największy spadek od sześciu lat - podaje "The Economist". A koreańskie dane pokazują bardzo wczesne zmiany w cyklu globalnego przemysłu.

Arktyczny wyścig nabiera rozpędu. Rosja się rozpycha

Barack Obama ostrzega - na walkę ze zmianami klimatycznymi jest już prawie za późno. Amerykański prezydent jest z wizytą na Alasce, gdzie bierze między innymi udział w konferencji dotyczącej Arktyki. Globalne ocieplenie to jednak nie tylko wyzwanie klimatyczne, ale także geopolityczne. Kiedy topnieje arktyczny lód, coraz łatwiej dostać się do bogatych zasobów naturalnych tego regionu. To tworzy nowe pole do rywalizacji. Bo większy kawałek arktycznego tortu chce dostać między innymi Rosja.