Ze świata

Ze świata

Ogromne podziały i brak porozumienia. Grecja na krawędzi

Dziewięć godzin trwało spotkanie ministrów finansów państw strefy euro ws. Grecji. Porozumienia nie udało się osiągnąć. Szczyt ma być kontynuowany o godz. 11 w niedzielę. Ministrowie mają zdecydować, czy rozpocząć rozmowy o nowym programie pomocy dla Aten, w zamian za proponowane przez Greków reformy.

Grecki minister: kontrola kapitału jeszcze przez dwa miesiące

Grecki minister gospodarki Jeorjos Stathakis oświadczył w sobotę, że deputowani rządzącej partii Syriza, którzy nie zgadzają się z polityką rządu dotyczącą warunków zagranicznej pomocy finansowej, powinni ustąpić. Dodał też, że choć greckie banki zostaną otwarte w przyszłym tygodniu, utrzymane zostaną restrykcje w przepływach kapitału.

Zapala się czerwona lampka dla gospodarki. Chiny na progu krachu?

Chińska giełda zaliczyła w ostatnich trzech tygodniach ponad 20 proc. spadek. Władze robią wszystko, by zatrzymać krach. Być może jednak to tylko tzw. korekta, czyli ochłodzenie rozgrzanych głów inwestorów. - Zapala się lampa alarmowa, bo Chiny mają poważny problem strukturalny jeśli chodzi o gospodarkę - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja. Z kolei Krzysztof Szumski, były ambasador RP w Chinach, zaznaczył, że "w Chinach jest bardzo dużo drobnych giełdowych graczy, w granicach 80-90 mln. Oni ten krach na pewno bardzo boleśnie odczują".

USA przygotowują się na podwyżkę stóp. Po raz pierwszy od niemal dekady

Szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen ma przełomową wiadomość dla Amerykanów i reszty świata: nadchodzą podwyżki. Podczas piątkowego wystąpienia Yellen potwierdziła, że amerykański bank centralny zamierzy podnieść główną stopę procentową w tym roku. Po raz pierwszy od 2006 roku.

Apple zaczyna pikować? "Wydaje się, że robak nadgryza jabłko"

Apple to jedna z najdroższych firm na świecie. Firm, które dają sporo zarobić swoim giełdowym inwestorom. Jednak i na tym idealnym wizerunku pojawiają się rysy. Akcje amerykańskiego giganta straciły 9 proc. od kwietniowych szczytów. Czy to już znak, że najlepsze giełdowe dni koncernu są już za nim?

"El Pais": Putin liczy na Chińczyków, ale Pekin ma inne plany

Rosja umacniając BRICS stara się stworzyć system, który będzie kontrolowany przez Chiny, a nie przez USA, jednak Chiny jako gospodarka dominująca w BRICS mają inne plany strategiczne - pisze w komentarzu wielki madrycki dziennik centrolewicowy "El Pais".

Rosyjskie portfele coraz chudsze, a lodówki coraz bardziej puste

Co trzeci Rosjanin przyznaje, że oszczędza na jedzeniu już przez ponad pół roku. Zmusza ich do tego wysoka, dwucyfrowa inflacja i spadająca wysokość płacy realnej – wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez państwowy instytut VTsIOM.

Najgorętsze giełdy na świecie. Te parkiety przyniosły ogromne zyski inwestorom

W ciągu ostatniego półrocza niektóre światowe parkiety zazieleniły się przynosząc dwucyfrowe wzrosty. I to pomimo, że znajdują się w krajach, w których gospodarka nie jest najmocniejsza. A są znaki, że hossa będzie trwała tam nadal. Gdzie zatem warto zainwestować gotówkę? Oto giełdy, które w pierwszym półroczu 2015 roku urosły najwięcej.

Rosati: Cipras zrujnował zaufanie między Grecją a strefą euro

- Na miejscu szefów państw UE nie zaufałbym Ciprasowi. A w stosunkach między państwami ono jest ważne podczas negocjacji. W którymś momencie podpisuje się wiążące dokumenty, tymczasem grecki przywódca zrujnował zaufanie między Atenami a państwami strefy euro - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat eurodeputowany PO Dariusz Rosati. Były minister spraw zagranicznych wątpi, że Ateny wprowadzą reformy, których wymagają ich wierzyciele.

Greckie banki duszą się. Potrzebują nawet 14 mld euro

Greckie banki potrzebować będą zastrzyku gotówki rzędu 10-14 mld euro, by uniknąć niewypłacalności; muszą też pozostać zamknięte nieco dłużej niż planowano, nawet jeśli rząd Grecji osiągnie porozumienie z wierzycielami - powiedział w piątek grecki bankier.

Samolot elektryczny przeleciał nad kanałem La Manche. Airbus: pokonaliśmy kolejną granicę

Francuski koncern Airbus czy pasjonat w samolocie skonstruowanym metodą chałupniczą? Nie jest jasne, komu przysługuje palma pierwszeństwa jako temu, który po raz pierwszy pokonał kanał La Manche samolotem elektrycznym. Pewne jest, że został otwarty nowy rozdział w historii lotnictwa - w niebo wzbiły się maszyny z napędem elektrycznym, które nie emitują spalin. A to kamień milowy w walce z globalnym ociepleniem.

IEA: ceny ropy mogą dalej spadać. Rynek nie radzi sobie z jej wchłonięciem

Ceny ropy mogą dalej spadać pomimo ostatniej kilkumiesięcznej stabilizacji. Powodem wg Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) jest utrzymująca się ogromna nadpodaż surowca na rynku. Agencja dokonała korekty prognoz, z której wynika, że z niższymi cenami ropy możemy mieć do czynienia nawet do 2016 roku. Dodatkowo na rynek mają wpłynąć dodatkowe miliony baryłek ropy z Iranu, z którego wreszcie mają zostać zdjęte sankcje.

Putin pyta: gdzie była Unia Europejska, kiedy narastały problemy w Grecji

Prezydent Rosji Władimir Putin na dzisiejszej konferencji w Ufie zapewnił, że Grecja nie zwracała się do Moskwy z prośbą o jakąkolwiek pomoc. Jednocześnie pytał, "gdzie była Unia Europejska", gdy narastały problemy w Grecji. Putin wyraził jednak nadzieję, że "kryzys zostanie wkrótce rozwiązany". Rosyjski prezydent, pytany o toczące się negocjacje ws. porozumienia nuklearnego z Iranem, zapewnił, że Moskwa jest gotowa na większą ilość ropy na światowych rynkach.

Grecy proszą o dodatkowe pieniądze, a te trafią do kieszeni wierzycieli

53,5 mld euro, czyli środki, o które Grecja zwróciła się do kredytodawców, pójdą na spłatę długów; nowych pieniędzy dla tego kraju będzie w kolejnym pakiecie pomocowym bardzo niewiele - twierdzi dyrektor brukselskiego think tanku CEPS Daniel Gros. Podkreślił, że Ateny powinny dostać w ciągu najbliższych dni finansowanie pomostowe. - W innym przypadku kontrola przepływów kapitałowych wyrządzi ekonomii bardzo poważne szkody - wyjaśnił.