Ze świata

Ze świata

Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił minister gospodarki.

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.

Grecki rząd w rozsypce. "Aleksis, nie mogę tego robić dalej"

Grecka wiceminister finansów Nadja Walawani ustąpiła w środę ze stanowiska, deklarując, że nie może popierać żądanego przez zagranicznych kredytodawców programu oszczędnościowego, na który zgodził się premier i przewodniczący rządzącej lewicowej partii Syriza, Aleksis Cipras.

Rosja zachęca do wakacji na Krymie i zbuduje tam lotnisko

Rosja wybuduje na Krymie drugie lotnisko - informuje agencja ITAR-TASS. Moskwa dąży bowiem do poprawy połączeń z półwyspem, którego aneksji dokonała bezprawnie w ubiegłym roku. Do końca roku port lotniczy ma obsługiwać loty biznesowe, zaś od marca 2016 roku także loty pasażerskie. Łączny koszt budowy szacowany jest na blisko 1,8 mld rubli.

Przyszłość Grecji w rękach parlamentu. Jakie reformy musi wprowadzić?

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy - powiedział Aleksis Cipras, szef greckiego rządu. Na co więc się zgodził podczas długiej nocy negocjacji? Do pakietu reform została wpisana, m.in. racjonalizacja systemu VAT, poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT. Przegłosowanie pakietu ustaw będzie stanowiło pierwszy krok ku dalszym negocjacjom nad programem pomocowym i uruchomieniem części funduszy na ratowanie greckiej gospodarki. Według pierwszych informacji, blok głosowań w parlamencie w Atenach ma odbyć się w godzinach wieczornych.

Grecja na sprzedaż, czyli banki, wyspy i zabytki do prywatyzacji

Grecy muszą włożyć do specjalnego funduszu aktywa warte 50 mld euro. To kontrowersyjny element porozumienia z wierzycielami, którzy nie ufają tamtejszym władzom, że te będą spłacały swoje ogromne długi. Na liście mogą znaleźć się państwowe koncerny, banki, firmy energetyczny, lotniska, porty, a nawet zabytki. Pieniądze z prywatyzacji tego mienia mają pójść na spłatę długów, inwestycje gospodarcze i rekapitalizację banków.

Po 5 latach negocjacji Kanada i Ukraina otwierają celne granice. Ottawa popiera Kijów w konflikcie z Moskwą

Kanada i Ukraina zawarły umowę o wolnym handlu - ogłosił we wtorek szef kanadyjskiego rządu Stephen Harper po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, który składa oficjalną wizytę w Kanadzie. Władze Ottawy zdecydowanie popierają Kijów w obecnym konflikcie z Rosją, kanadyjska armia udziela Ukrainie pomocy szkoleniowej, zaś premier Harper od marca ub.r. trzykrotnie składał już wizytę na Ukrainie

Wicepremier Rosji: mamy krytyczny poziom biedy

Bieda w Rosji osiągnęła "krytyczny" poziom - powiedziała rosyjska wicepremier po opublikowaniu przez rząd nowych danych. Wykazały one gwałtowny wzrost liczby osób żyjących poniżej granicy ubóstwa.

Grecki parlament dziś zdecyduje o reformach. A związkowcy wzywają do strajku

Parlament Grecji podejmie w środę decyzję ws. oszczędności i reform, których domagają się zagraniczni kredytodawcy w zamian za nową pomoc. Przeciwny porozumieniu związek zawodowy pracowników sektora publicznego wezwał do 24-godzinnego strajku. Głosowanie w parlamencie oczekiwane jest wieczorem, nie wykluczone, że dopiero około północy.

Cipras: podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę, ale jestem skłonny do wdrożenia jego postanowień - powiedział we wtorek w publicznej telewizji premier Grecji Aleksis Cipras. - Narzucona nam polityka jest irracjonalna. Ale polityka ta oferuje wyjście z kryzysu. Zaznaczył, że walczył, by nie obcinano pensji i emerytur, a uzgodnione fiskalne dopasowania są łagodniejsze niż w przeszłości.

Grecy sprzedają swoje wyspy. Za miliony euro

Grecja posiada nawet 6 tys. wysp, ale tylko 10 proc. z nich jest zamieszkałych. Część z nich została wystawiona na sprzedaż przez prywatnych właścicieli. Wyspę Omfori o powierzchni 450 ha można mieć za 50 mln euro. Ci, którzy mają mniej zasobne portfele, mogą kupić wyspę Gai o powierzchni 17,4 ha. Cena wynosi jedyne 3,75 mln euro.

Tajny raport MFW: grecka gospodarka jest zdewastowana, a obecna pomoc to za mało

Grecja będzie musiała zredukować zadłużenie dużo bardziej niż oczekują tego wierzyciele - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przyczyną ma być dewastacja gospodarki i systemu bankowego, do których doszło w ostatnich 2 tygodniach. Wówczas rząd w Atenach wprowadził kontrolę kapitału, by zapobiec nadmiernej jego ucieczce za granicę oraz upadkom banków, gdy Grecy ruszyli wypłacać oszczędności.

Niemieccy biznesmeni zacierają ręce. Iran to ogromny rynek zbytu

Związek Przemysłu Niemieckiego (BDI) liczy na czterokrotny wzrost obrotów handlowych z Iranem po złagodzeniu sankcji nałożonych na ten kraj, w wyniku wtorkowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. W 2014 r. wartość handlu wyniosła 2,4 mld euro.