Największy wyciek danych w historii. Siedem rzeczy, które musisz wiedzieć o Panama Papers

Kluczowe fakty o Panama Papers
Kluczowe fakty o Panama Papers
Kluczowe fakty o Panama Papers

Miliardy dolarów ukrywane w rajach podatkowych, miliony stron dokumentów i setki nazwisk z pierwszych stron gazet. Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o aferze Panama Papers.

1. Co się wydarzyło?

W niedzielę 3 kwietnia Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ - The International Consortium of Investigative Journalists) we współpracy ze 108 redakcjami z całego świata (m.in. "The Guardian", "Sueddeutsche Zeitung", "Gazeta Wyborcza") ujawniło informacje pochodzące z potężnego wycieku tajnych danych z kancelarii Mossack Fonseca z siedzibą w Panamie. Dziennikarskie dochodzenie w tej sprawie trwało blisko rok. Ujawnione informacje dotyczą tysięcy klientów kancelarii, która specjalizowała się w tworzeniu spółek w rajach podatkowych. Dane sięgają roku 1976. Na liście są nazwiska głów państw, urzędników, sportowców i biznesmenów z całego świata.

2. Czym jest Mossack Fonseca?

To panamska kancelaria prawna, która specjalizuje się głównie w finansowych usługach offshore. Prościej rzecz ujmując, pomaga ona lokować zamożnym klientom pieniądze w innych krajach - zwłaszcza tych określanych mianem rajów podatkowych. Tworzy zagraniczne spółki, zakłada konta bankowe, załatwia wszelkie formalności.

MF ma biura na całym świecie i działa na zasadzie franczyzy. Zatrudnia ok. 600 pracowników w 42 krajach. Mossack Fonseca funkcjonuje m.in. w Szwajcarii, na Cyprze oraz Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Kancelaria działając na rynku od blisko 40 lat, obsłużyła ponad 300 tys. firm.

3. Co dokładnie wypłynęło?

Dane, które wyciekły z wewnętrznej bazy danych kancelarii Mossack Fonseca to ponad 11,5 mln plików o łącznej objętości 2,6 TB. To znacznie więcej, niż informacje ujawnione przez WikiLeaks w 2010 roku czy przez Edwarda Snowdena w 2013 roku.

"Sueddeutsche Zeitung" zaznacza, że źródło, które przyczyniło się do odtajnienia danych chce pozostać anonimowe, prosi o ochronę, ale nie oczekuje żadnego finansowego wynagrodzenia.

ICIJ oświadczyło, że pliki zawierają informacje o ponad 214 tys. korporacjach offshore, przy czym 140 z nich ma powiązania z politykami, urzędnikami państwowymi, bądź ich rodzinami. Pojawiają się tam nazwiska 12 osób, które stoją dziś na czele państw.

4. Kto jest na liście?

Jak podaje BBC, z wyciekiem powiązanych jest łącznie 72 osób, które pełnią, bądź pełniły w przeszłości najważniejsze funkcje w państwie. Wśród nich pojawia się m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który na zagranicznych kontach ma przechowywać ponad 2 mld dol. oraz islandzki premier Sigmundur Davîo Gunnlaugsson, od którego wymaga się dymisji, po tym, jak ujawniono, że otworzył on firmę paliwową, a pieniądze ukrył na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Inne znaczące nazwiska należą do Saudyjskiego króla Salmana, członków rodziny Davida Camerona, chińskiego premiera Li Penga oraz syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Pojawiają się także nazwiska celebrytów i sportowców - m.in. Lionela Messiego. Pośród ujawnionych danych znajdują się również wątki polskie.

5. Czy ktokolwiek złamał prawo?

Niekoniecznie. Trzymanie pieniędzy na tzw. kontach offshore może być całkowicie legalne, a praktyka stosowana jest często w celu ochrony funduszy przed przestępcami gospodarczymi. Niczym nagannym nie musi być też zakładania spółek w innych krajach, nawet tych ze znacznie bardziej korzystnymi systemami podatkowymi. Oznacza to, że osoby pojawiające się w dokumentach Mossack Fonsecka nie mogą być z automatu uznane za oszustów.

Z drugiej jednak strony, często takie działania są metodą na pranie brudnych pieniędzy, unikania opodatkowania lub ukrywanie funduszy przez skorumpowanych polityków czy ludzi biznesu.

6. Co dalej?

Z pewnością pojawią się kolejne informacje pochodzące z dokumentów Mossack Fonsecka. Świadczą o tym komentarze dziennikarzy śledczych zaangażowanych w prace nad analizą danych. Stefan Ploechinger z "Sueddeutsche Zeitung" napisał na swoim koncie na Twitterze: „Poczekajcie tylko na to, co będzie dalej”.

Za śledztwem dziennikarskim pójść mogą też działania organów ścigania w poszczególnych krajach.

7. Co na to wszystko Mossack Fonseca?

Kancelaria oświadcza, że nie będzie odnosić się do konkretnych przypadków wykroczenia, powołując się na zasady poufności i dobro klientów. Broni jednak swoich działań, zaznaczając, że jest przeciwna praniu brudnych pieniędzy. Ubolewa nad nieuprawnionym wykorzystywaniu usług kancelarii, podkreślając jednak, że nie może ponosić odpowiedzialności za uchybienia i nieuczciwość pośredników - banków, księgowych czy innych kancelarii prawnych.

Autor: ag / Źródło: The Guardian, www.marketwatch.com, BBC, AP, Süddeutsche Zeitung

Raporty:
Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP