Ze świata

Ze świata

Putin walczy z terroryzmem. Zaczyna od finansów

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret ws. powołania międzyresortowej komisji ds. walki z finansowaniem terroryzmu - poinformował w środę Kreml. Wymaga także, by instytucje państwowe współpracowały w tej sprawie i ujawniały komisji wszelkie materiały, które mogą świadczyć o powiązaniach z organizacjami przestępczymi.

"Pięć milionów miejsc pracy w Unii Europejskiej zależy od USA"

5 mln miejsc pracy w UE zależy od rynku amerykańskiego - powiedziała komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Dodała, że umowa o wolnym handlu z USA może oznaczać nowe miejsca pracy, ale ich liczba w jednych krajach UE może się zwiększyć, a w innych zmniejszyć.

Polacy są bardziej majętni od Niemców, a mieszkańcy wsi od miastowych

Okazuje się, że majątek przeciętnego Polaka nie odbiega od unijnych standardów i wynosi 256,8 tys. zł. A co jeszcze ciekawsze - wyprzedzamy pod tym względem chociażby Niemcy i Słowację. Zaś mieszkańcy wsi są bardziej majętni od miastowych. To w głównej mierze zasługa nieruchomości, których często jesteśmy właścicielami.

Firma farmaceutyczna zmienia nazwę. Bo była kojarzona z dżihadystami

Kalifornijska firma farmaceutyczna Isis Pharmaceuticals, produkująca m.in. leki onkologiczne i kardiologiczne, poinformowała telewizję CNN, że rozważa zmianę nazwy ze względu na skojarzenia z dżihadystycznym Państwem Islamskim. Akcje ISIS na Wall Street spadły o 4 proc., nie wiadomo jednak, czy ma to związek z piątkowymi atakami w Paryżu.

Francja się zadłuża po zamachach w Paryżu. "Bezpieczeństwo ważniejsze niż zasady budżetowe"

Zobowiązania budżetowe Francji "zostaną poważnie przekroczone" po zamachach z 13 listopada w Paryżu - poinformował we wtorek premier Manuel Valls. - UE musi to zrozumieć - dodał. Paryż od dawna jest na cenzurowanym z powodu zbyt wysokiego deficytu budżetowego. Francja planowała w 2017 r. wrócić do 3-procentowego deficytu finansów publicznych, czyli poziomu tolerowanego przez Komisję Europejską. Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że "inteligentnie" podejdzie do planowanego zwiększenia wydatków na środki bezpieczeństwa przez Francję.

Putin o finansach Państwa Islamskiego: z kosmosu widać skalę bezprawnego handlu ropą

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję na współdziałanie z innymi krajami w walce z terroryzmem. Na konferencji prasowej po szczycie G20 w tureckiej Antalyi zaznaczył, że wymagają tego nowe wyzwania i zagrożenia. Temat walki z terroryzmem był jednym z kluczowych na szczycie G20, gdzie Rosja przytoczyła przykłady finansowania terrorystów przez osoby fizyczne z 40 państw, w tym z państw "dwudziestki". Według Putina, Kreml posiada zdjęcia na których widać skalę bezprawnego handlu ropą naftową.

Mediolan trzyma puste mieszkania. Bo są za małe

W Mediolanie stoją puste 393 mieszkania komunalne, których nie można nikomu przyznać dlatego, że są za małe. Mają powierzchnię mniejszą niż 28,8 metra kwadratowego, a zgodnie z obowiązującymi w Lombardii przepisami takie lokale nie nadają się do zamieszkania.

Portugalczycy na bruku. Masowe zwolnienia w sektorze bankowym

W ciągu ostatniego roku z pięciu największych banków Portugalii odeszło ponad 1600 pracowników. Redukcje są konsekwencją restrukturyzacji tego sektora w efekcie umowy kredytowej, jaką Lizbona zawarła z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską w 2011 roku.

Po szczycie G20 możliwa współpraca Rosji i USA. "Ogłaszamy nowe porozumienie"

Prezydent Barack Obama wykluczył w poniedziałek zmianę strategii w walce z Państwem Islamskim (IS) mimo zamachów terrorystycznych w Paryżu i oświadczył, że użycie sił lądowych USA do walki z dżihadystami "byłoby błędem". - Sądzę, że to (utworzenie wspólnej antyterrorystycznej koalicji) nie tylko można, lecz należy zrobić - powiedział po szczycie Władimir Putin.

Turyści we Francji całują klamki. Ataki uderzają w turystykę

Wieża Eiffla nieczynna do odwołania, zamknięty Luwr, sklepy zatrzaśnięte na kłódkę. Piątkowe zamachy w Paryżu mogą okazać się ciosem we francuską gospodarkę. Turyści drżą o swoje bezpieczeństwo i wycofują się z planów podróży do kraju nad Sekwaną. Eksperci obawiają się, że może to przynieść trwałe konsekwencje dla biznesu - nie tylko w sektorze turystycznym.

Terroryści uderzyli też we francuską gospodarkę

Analitycy ostrzegają, że po atakach terrorystycznych w Paryżu francuska gospodarka może ucierpieć, przynajmniej w krótkim okresie. A po stagnacji w drugim kwartale, przez kolejne trzy miesiące francuska gospodarka wzrosła zaledwie o 0,3 proc.

Przywódcy na szczycie G20: trzeba odciąć terrorystów od finansowania

Przywódcy 20 najbogatszych państw świata uważają, że migracja to problem globalny i jako taki, w sposób skoordynowany musi zostać rozwiązany. Podczas trwającego w Turcji szczytu rozmawiają też o atakach, które miały miejsce w Paryżu. I zadeklarowali, że będą dążyć do zamknięcia kanałów finansowania organizacji terrorystycznych - wynika z projektu porozumienia grupy G20.

Tusk na szczycie G20: Słowa to za mało, czas na realne działania

Rusza szczyt G20 w Turcji. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do najważniejszych przywódców świata o determinację w walce z terroryzmem. - G20 ma obowiązek, aby przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu - napisał Tusk na Twitterze. - Wyłącznie przy naszej współpracy w zakresie wymiany informacji o podejrzanych transakcjach będziemy w stanie efektywnie przeciwdziałać temu zagrożeniu - powiedział z kolei podczas swojego wystąpienia na szczycie.

Rusza szczyt G20. Putin wraca na salony dzięki zaangażowaniu w walkę z terroryzmem?

Dziś rusza szczyt G20 - spotkanie przywódców najbogatszych krajów świata, z udziałem m.in. Baracka Obamy, Władimira Putina i Angeli Merkel. Do G20 należy 19 państw i Unia Europejska. Ubiegłoroczny szczyt w Brisbane w Australii prezydent Rosji W. Putin opuścił jeszcze przed wydaniem przez przywódców końcowego komunikatu. Wówczas był izolowany ze względu na udział Moskwy w ukraińskim konflikcie. Dziś wydaje się, że wraca na salony dzięki zaangażowaniu w walkę z terroryzmem.

Szczyt klimatyczny Paryżu nie zostanie odwołany. "To byłoby zwycięstwo terrorystów"

Konferencja klimatyczna COP21 zaplanowana w dniach 30 listopada -11 grudnia w Paryżu odbędzie się zgodnie z planem. W przeciwnym razie zwyciężyłby terroryzm - powiedziała w sobotę Segolene Royal, francuska minister ekologii, trwałego rozwoju i energii w rządzie Manuela Vallsa. W piątek dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzili serię zamachów terrorystycznych, w których zginęło co najmniej 128 osób.

Lecisz do Francji? Sprawdź status swojego rejsu

Pomimo zamachów terrorystycznych w Paryżu, lotniska we Francji funkcjonują normalnie. Lotnisko im. Fryderyka Chopina poinformowało na Twitterze, że "jak dotąd żaden przewoźnik nie odwołał lotów do/z Francji". Pasażerom zaleca się jednak sprawdzenie statusu swojego lotu.