Ze świata

Ze świata

Afera w Volkswagenie. W Brukseli powstała komisja śledcza

Parlament Europejski wybrał w czwartek członków komisji śledczej mającej zbadać naruszenia stosowania prawa UE oraz brak odpowiednich działań ze strony KE i państw członkowskich ws. manipulacji pomiarem emisji spalin. Dzięki temu procederowi przepisy omijał Volkswagen.

Trudny rok dla producentów szwajcarskich zegarków. Ale bogacze wciąż chcą je mieć

Coroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zwraca uwagę całego świata na Szwajcarię oraz jej produkty. Pośród nich luksusowe zegarki, których wartość przewyższać może średniej wielkości apartament. Wysoki kurs franka wywindował ich ceny i sprawił, że tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na kupno tak kosztownego czasomierza. Sprzedaż spadła i miniony rok był trudny dla producentów. Niektórzy wydają się tym jednak w ogóle nie przejmować. - Kryzysy wracają co 4-5 lat, dlatego nie ma powodów do obaw. Bo nawet, jeśli jest kryzys, to ludzie chcą wydawać pieniądze, chcą mieć takie zegarki - twierdzi Marc Gaudereault, dyrektor finansowy marki Parmigiani. - Nie powinniśmy panikować - dodaje. Wielu producentów jest jednak ostrożnych - jak wskazują - sytuacja polityczna i ekonomiczna wciąż jest niepewna.

W Grecji rozszerzają się strajki przeciw reformie emerytalnej

W ramach strajku przeciw planowanej przez rząd Grecji reformy emerytalnej rolnicy zablokowali w czwartek najważniejsze połączenia drogowe, marynarze kontynuują własny protest, a adwokaci, notariusze i lekarze planują demonstracje w największych miastach.

Wiceprezydent USA wzywa w Davos do troski o pracowników

Występując w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wiceprezydent USA Joe Biden skrytykował obecne skupianie się liderów świata gospodarki na celach krótkoterminowych i zaapelował do biznesu o taką samą troskę o pracowników jak o akcjonariuszy.

Turcja walczy o turystów. Dopłaci liniom lotniczym do paliwa

Turcja zaoferuje subsydia na paliwo dla linii lotniczych, by przyciągnąć turystów do popularnych kurortów, w ramach walki ze spadkiem przychodów z turystyki po niedawnych zamachach w Stambule - poinformował w środę turecki minister ds. turystyki Mahir Unal.

"Koszty upadku strefy Schengen będą ogromne"

Utrudnienia dla pracowników czy kolejki ciężarówek na granicach - to tylko niektóre ze szkód, jakie wynikałyby z upadku strefy Schengen. Szef KE Jean-Claude Juncker przestrzegał w środę w PE przed olbrzymimi kosztami gospodarczymi takiego scenariusza.

W Davos "jest zimno, ale czekamy na słońce"

Szwajcarski kurort Davos, który od środy jest gospodarzem 46. Światowego Forum Ekonomicznego przywitał gości mroźną aurą. - Jest zimno, ale liczymy, że za chwilę pojawi się słońce i temperatura pójdzie do góry - mówi Łukasz Kijek, specjalny wysłannik TVN24 Biznes i Świat. Wśród głównych tematów: nowe technologie, kryzys migracyjny, terroryzm, nierówności społeczne i klimat. Oficjalne hasło tegorocznego forum to "opanowanie czwartej rewolucji przemysłowej". Przedstawiciele światowych koncernów takich jak Microsoft czy Facebook będą zastanawiać się, czy nowe możliwości związane z nowymi technologiami mogą być wykorzystane dla dobra przemysłu i społeczeństw.

Polskie jabłka podbiją Amerykę? Bliżej otwarcia rynku

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa opublikowało w środę propozycję nowych zasad importu świeżych jabłek i gruszek z ośmiu państw UE, w tym Polski, do USA. Komisja Europejska liczy, że nowe zasady wejdą w życie jeszcze przed wrześniem obecnego roku.

Światowa gospodarka przyhamuje. Prognozy w dół

MFW obniżył we wtorek swą prognozę wzrostu PKB na świecie do 3,4 proc. w tym oraz do 3,6 proc. w przyszłym roku. Wśród zagrożeń dla globalnej gospodarki Fundusz wymienia osłabienie w Chinach, niższe ceny surowców, silniejszego dolara i napięcia geopolityczne.

Manat nurkuje. Prezydent apeluje o pomoc

Azerbejdżan walczy z kryzysem. Prezydent Ilham Alijew nakazał działania mające na celu wsparcie gospodarki i lokalnej waluty, które obejmują zacieśnienie polityki monetarnej, pomoc bankom i wyprzedaż majątku państwowego - poinformowała tamtejsza telewizja państwowa. W tej sprawie we wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie tamtejszego Parlamentu.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce, w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. W debacie udział weźmie premier Beata Szydło, która zabierze głos dwa razy: pierwsze wystąpienie będzie otwierające, w drugim premier odniesie się do przebiegu dyskusji. Relacja z debaty w TVN24 Biznes i Świat.

Chiny ostro hamują. Wzrost gospodarczy najniższy od 25 lat

Chińska gospodarka wzrosła w ub. r. o 6,9 proc., czyli najmniej od 25 lat - poinformowało we wtorek Narodowe Biuro Statystyczne. Po raz pierwszy sektor usług był w 2015 r. źródłem ponad połowy PKB. Wskaźnik bezrobocia wyniósł 5,1 proc. Te informacje mogą mieć wpływ na notowania giełdowe w Europie.