- W Polsce ponad 20 lat temu zapatrzyliśmy się za ocean zamiast za morze i naśladujemy typowe zachowania amerykańskie - mówi dr Jakub Kryś z Instytutu Psychologii PAN. Jego zdaniem, w efekcie zbyt często sięgając po uśmiech w nieodpowiednim momencie. Gość TVN24 BiS wyjaśnia bowiem, że uśmiech nie w każdym kraju jest postrzegany jako wyraz inteligencji i szczerości.
- Uśmiech z punktu widzenia ewolucji to sygnał, którym przekazujemy osobom, że mamy dobre intencje - mówi psycholog międzykulturowy dr Jakub Kryś z Instytutu Psychologii PAN.
W skali całego świata uśmiech jest jednak różnie postrzegany. - Są kraje, w których osoby uśmiechają się i są postrzegane jako mniej inteligentne, albo osoby w niektórych krajach są też postrzegane jako mniej szczere niż w innych krajach. Wiąże się to najczęściej z bałaganem w danym środowisku kulturowym - wskazuje dr Kryś.
W czołówce krajów, w których uśmiech kojarzy się z inteligencją są m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Na drugim biegunie znajduje się natomiast Francja i Rosja. Pod kreską jest także Polska.
Biorąc z kolei pod uwagę powiązanie uśmiechu z uczciwością, najlepiej w tym względzie wypadają Szwajcarzy. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone. Na kolejnych miejscach z nieco niższym wskaźnikiem znajdują się Niemcy i Polska.
Przykład
Zdaniem eksperta o tym jak postrzegany jest uśmiech nie decyduje czynnik geograficzny, np. liczba dni słonecznych w ciągu roku. - Kraje, które ze sobą sąsiadują np. Francja i Niemcy, czy Chiny i Japonia w naszych badaniach miały różne wyniki. Czynniki geograficzne nie decydują o tym, jak są postrzegane osoby uśmiechnięte. Najprawdopodobniej chodzi o zaszłości historyczne, których w psychologii nie jesteśmy w stanie tak łatwo zbadać - wskazuje gość TVN24 BiS.
Jednocześnie zwracają uwagę na gloryfikację Stanów Zjednoczonych. - W Polsce ponad 20 lat temu zapatrzyliśmy się za ocean zamiast za morze i naśladujemy typowe zachowania amerykańskie. Próbujemy przyjąć filozofię "uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do ciebie", a tak nie jest - podkreśla dr Jakub Kryś.
- Próbując naśladować amerykańskie rozwiązania niekoniecznie potrafimy zachowywać się wrażliwie kulturowo - dodaje.
Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS