Ze świata

Ze świata

Bezpieczeństwo czy wolność? "Schengen musi się zaadaptować do tragicznych okoliczności"

Strefa Schengen musi się zaadaptować do tych nowych, tragicznych okoliczności za pomocą kilku reform. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych - mówiła w TVN24 Biznes i Świat dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z kolei dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych zauważyła, że bezkrytycznie podchodzenie do ograniczania strefy Schengen oznacza, ze nagle ograniczamy coś, co jest istotą Unii Europejskiej, czyli swobodę przepływu osób i towarów. Ekspertki zwracają uwagę na to, że unijni obywatele w zasadzie nie są kontrolowani, a także dokonują zamachów terrorystycznych.

Zamachy, porwania, bomby. Świat traci miliardy z powodu terroryzmu

W wyniku ataków terrorystycznych cierpią rodziny i bliscy zamordowanych, ale też gospodarki zaatakowanych krajów. Te zostały policzone przez Światowe Forum Ekonomiczne a wnioski są przygnębiające - rośnie liczba krajów, które terroryści wzięli na cel a koszty ekonomiczne w ub. roku osiągnęły apogeum. Przewyższyły nawet te z 2011 r. kiedy miał miejsce zamach na World Trade Center. I wg najnowszego raportu Global Terrorism Index 2015 świat stracił 52,9 mld dol. z tytułu terroryzmu tylko w jednym 2014 roku.

Europa domyka granice. Nowa strefa Schengen bez Polski?

Układ z Schengen, dzięki któremu możemy poruszać się po większości krajów Europy bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu, obowiązuje od 1985 roku. Ze względu na kryzys migracyjny w Europie holenderski rząd proponuje utworzenie "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii.

Pobieda startuje do Europy. Tani rosyjski przewoźnik podbije rynek?

Podczas gdy zagraniczne linie lotnicze porzucają rosyjski rynek ze względu na spadający popyt, tamtejszy niskobudżetowy przewoźnik Pobieda jest w trakcie uruchamiania tanich lotów do Europy. Do tej pory, żadnemu z jego poprzedników nie udało się podbić europejskiego nieba.

Amerykanie nie docenili naftowego biznesu ISIS. Teraz naprawiają błąd

Kilka tygodni przed zamachami w Paryżu, które zabiły 129 osób, amerykańskie myśliwce wznowiły loty bojowe nad Syrią i Irakiem. Naloty były ukierunkowane na pola naftowe, dzięki którym Państwo Islamskie stało się najbogatszą organizacją terrorystyczną na świecie. Nie rozpoczęły się one dlatego, że amerykańskie władze coś przewidywały, tylko dlatego, że administracja Baracka Obamy odkryła i cicho naprawiła kolosalny błąd w swoich obliczeniach.

Chiny wiatrakami stoją. Polska puka do europejskiej czołówki

Najwięcej instalacji wiatrowych na świecie jest w Chinach. W 2014 r. działało tam 31 proc. spośród wszystkich istniejących farm wiatrowych. Na kolejnych miejscach są USA (17 proc.) i Niemcy (10,6 proc.). W 2014 r. na całym świecie przyłączono rekordowe 51,4 GW nowych farm.

Grecja przyjęła ustawę ws. reform

Grecki parlament przyjął w czwartek ustawę w sprawie reform, których wymagają kredytodawcy Aten - UE i MFW, co otworzy ścieżkę do odblokowania przez kraje strefy euro kolejnych 12 mld euro pożyczki dla Grecji.

Juncker napisał list do Putina. Proponuje Rosji pogłębienie współpracy handlowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał list do prezydenta Rosji Władimira Putina, sugerując bliższe kontakty handlowe między UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą, w której czołową rolę odgrywa Rosja - podał Reuters. Szef dyplomacji Litwy Linas Linkeviczius powiedział Reutersowi, że jest zaskoczony treścią tego listu.

Holandia ma pomysł na "ministrefę Schengen". Bez Polski

Holenderski rząd rozważa pomysł utworzenia "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii - podały holenderskie media. Berlin jest sceptyczny, a Komisja Europejska oświadczyła, że nie ma formalnej propozycji w tej sprawie.

Bruksela współpracuje z Rosją. Ale sankcje przedłuży

Mimo nowej współpracy z Rosją po zamachach terrorystycznych w Paryżu Unia Europejska wciąż skłania się ku przedłużeniu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w związku z jej działaniami na Ukrainie - pisze "Wall Street Journal". Rozważane są trzy opcje.

Latający odkurzacz. Niezwykły wynalazek rosyjskiego studenta

Technologia nie zna granic. Prototyp latającego odkurzacza swobodnie porusza się w przestrzeni. Powstał z połączenia drona i typowego odkurzacza. Zainstalowano w nim też czujnik ruchu, który, aby zapobiec zderzeniom, pomaga ominąć ludzi i zwierzęta. Jak zaznacza wynalazca, zaletą modelu jest jego umiejętność pokonywania takich przeszkód jak schody. Projekt powstał przy Kubańskim Uniwersytecie Rolniczym w Krasnodarze, który jest jednym z trzech największych producentem patentów w Rosji.

Wizy, rygorystyczne kontrole granic, kolejki, miliardowe straty. Co, jeśli Strefa Schengen upadnie?

- Strefa Schengen, to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji. To wielki symbol - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Po serii zamachów w Paryżu i napływającej fali uchodźców powraca jednak pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przywrócenie wewnętrznych granic Europy. Ale to oznaczałoby ogromne koszty finansowe.

Putin wychodzi z izolacji, inwestorzy ciągną do Rosji

Szanse na poprawę relacji Rosji z Zachodem sprawiają, że inwestorzy zainteresowali się rosyjskimi aktywami. Agencja Standard & Poor's rozważy zmianę ratingu kraju, jeśli Rosja wyjdzie z izolacji - piszą w środę rosyjskie media, powołując się na Bloomberga.