Ze świata

Ze świata

Chiny słabną: tną wydatki na obronę, ubędzie 300 tys. żołnierzy

Chińskie wydatki na obronę wzrosną w br. o 7-8 proc., czyli najmniej od 5 lat a liczebność sił zbrojnych zmniejszy się o 300 tys. żołnierzy - poinformowała w piątek rzeczniczka parlamentu Chin Fu Ying. Analitycy wskazują, że odzwierciedla to słabnący wzrost gospodarki.

Zmiana klimatu zmieni naszą dietę. Umrze pół miliona osób

Wpływ globalnego ocieplenia na rolnictwo i dietę może doprowadzić do ponad 500 tys. dodatkowych zgonów w 2050 roku - wynika z szacunków naukowców z Oxfordu; wyniki ich badań opublikował w czwartek prestiżowy brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet".

Narkotyki sprzedają się lepiej niż auta

Włoscy gangsterzy zarobili więcej pieniędzy na przemycie narkotyków niż koncern Fiat na sprzedaży samochodów - poinformowała włoska prokuratura. Mafiozi mieli jednak ułatwione zadanie, bo nie płacą podatków.

Chiny ubiegają się o specjalny status. Są trzy wyjścia

Chiny nie są gospodarką rynkową, ale UE stoi jednak przed wyzwaniem, jak rozwiązać problem możliwej konieczności uznania tego kraju za spełniający standardy WTO - zgodzili się uczestnicy środowego wysłuchania publicznego w tej sprawie w Parlamencie Europejskim.

Projekt "zhakować Pentagon". Amerykanie zapłacą za atak

Pentagon zapowiedział środę, że zaprosi w przyszłym miesiącu sprawdzonych hakerów z zewnątrz do przetestowania bezpieczeństwa niektórych portali internetowych ministerstwa obrony USA w ramach pilotażowego projektu, pierwszego tego rodzaju.

Iran nie odpuszcza. Zaleje Europę, Chiny i Indie ropą

Iran stara się odzyskać udział w rynku naftowym i koncentruje się na najważniejszych kierunkach eksportu surowca, czyli Europie, Chinach i Indiach - powiedział we wtorek dyrektor ds. handlu zagranicznego National Iranian Oil Co (NIOC) Mohsen Gamsari.

Dobre dane z Europy. Bezrobocie najniższe od 7 lat

Bezrobocie w Unii Europejskiej spadło w styczniu 2016 r. poniżej 9 proc., czyli najniżej od maja 2009 roku - wynika z opublikowanych we wtorek danych Eurostatu. Polska ze stopą na poziomie 6,9 proc. znajduje się na 12. miejscu spośród 28 państw unijnych.

Bezrobocie niższe niż oczekiwano. Dobre dane z eurolandu

Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,3 proc., wobec 10,4 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. To najlepszy wynik od 4 lat.

Przewidział dwa kryzysy, teraz ostrzega Polskę. Przez "autorytarny kierunek"

Kolejny kryzys na rynkach wschodzących jest blisko - ostrzega John-Paul Smith, założyciel firmy badawczej Ecstrat. Jego zdaniem "istnieje analogia między latami 1997-1998, a tym co obserwujemy obecnie", a źródłami kryzysu mogą być Chiny i Brazylia. Jego obawy budzą także Turcja, Rosja i Polska, bo politycy w tych krajach zmierzają w kierunku rządów "autorytarnych".

Chcą zwolnić 6 mln ludzi. Z firm zombie

W Chinach w najbliższych dwóch-trzech latach ma zostać zwolnionych 5-6 mln pracowników tzw. firm zombie, czyli wielkich, przynoszących straty państwowych molochów. To część wysiłków, by ograniczyć moce produkcyjne i zanieczyszczenia - pisze we wtorek Reuters.

Spór między FBI a Apple. Ten wyrok wspiera jedną ze stron

Departament Sprawiedliwości USA nie może zmusić firmy Apple do odblokowania telefonu iPhone w celu dotarcia do znajdujących się w nim danych - orzekł w poniedziałek sędzia sądu federalnego w Nowym Jorku. Apple walczy w podobnej sprawie przeciwko nakazowi sędziego z Kalifornii.

"Brexit może obniżyć ceny nieruchomości o 5 proc."

W wyniku Brexitu wartość przeciętnego domu na Wyspach spadnie o 11 tys. funtów (5 proc.) - szacuje portal eMoov. Jednak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej najmocniej może odczuć rynek nieruchomości luksusowych.

Rolnicy w Grecji zaczęli zwijać blokady dróg

Greccy rolnicy zaczęli w poniedziałek zwijać blokady dróg po otrzymaniu od premiera Aleksisa Ciprasa zapewnienia, że jego rząd będzie się starał wynegocjować dla nich lepsze warunki emerytalne w swych rozmowach z zagranicznymi kredytodawcami.

Politycy dotrzymali słowa. Porozumieli się z wierzycielami

Argentyna osiągnęła w poniedziałek wstępne porozumienie z grupą amerykańskich wierzycieli. Jeśli zostanie ono zaaprobowane przez Kongres, argentyńskie władze zapłacą ponad 4,6 mld dol., by uregulować spór z kredytodawcami, który ciągnie się od 2001 roku.