Ze świata

Ze świata

Moskwa walczy z Uberem. Umowa albo nie pojedziesz

To może być koniec Ubera w Moskwie. - Departament Transportu będzie dążył do wprowadzenia zakazu dla taksówek Ubera, chyba że firma podpisze umowę z władzami miasta, powiedział w rozmowie ze stacją radiową Govorit, szef departamentu Maksim Liksutow.

Awantura o litewskie zakupy w Polsce. "Normalne, że reklamuje się produkty swojego kraju"

Arturas Margelis, mer przygranicznego litewskiego miasta Łoździeje, wezwał mieszkańców, aby nie robili zakupów w Polsce - donosi portal alfa.lt. Miał też zagrozić swoim urzędnikom obcięciem dodatków do wynagrodzeń, jeżeli będą kupowali towary w naszym kraju. Kiedy sprawa stała się głośna, zmienił zdanie. - Owszem apelowałem, aby robić zakupy na Litwie, ale nie zabraniałem jeździć do Polski - przekonywał reportera TVN24.

"Mamma mia" fałszywa oliwa. Włochów oburzyły farbowane oliwki

Miała być z Włoch, ale nie była. Włosi żyją skandalem dotyczącym produkcji i sprzedaży "lokalnej" oliwy. Faktycznie pochodziła ona z importu, a oliwki były barwione. Podczas operacji pod kryptonimem "Mamma mia" Gwardia Finansowa skonfiskowała w środę tony tych produktów.

Rzym wynajmował mieszkania za 10 euro. Ważny był jeden warunek

10 euro miesięcznie - za tyle można było wynająć mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji Rzymu, w pobliżu Watykanu. Audyt przeprowadzany przez miejski ratusza wykazał, że czynsze w setkach nieruchomości na terenie Wiecznego Miasta znajdowały się znacznie poniżej ich minimalnych cen rynkowych.

Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej

Greccy dziennikarze przystąpili w środę do strajku w proteście przeciwko planowanej reformie emerytalnej, od której przeprowadzenia przez rząd w Atenach uzależnione jest przekazanie Grecji trzeciego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej.

Gigantyczne koszty upadku Schengen. 110 mld euro

Stały powrót do kontroli na granicach między państwami strefy Schengen oznaczałby dla państw europejskich koszt wysokości ok. 110 miliardów euro w ciągu najbliższych 10 lat - wynika z analizy France Strategie, think tanku doradzającego francuskiemu rządowi.

1300 tureckich hoteli pod młotek. Bo Rosjanie przestali przyjeżdżać

Już blisko 1 300 tureckich hoteli w nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych zostało wystawionych na sprzedaż - podaje „The Moscow Times”, powołując się na turecki dziennik „Today’s Zaman”. Powodem jest turystyczna „posucha” wywołana rosyjskimi sankcjami oraz serią ataków terrorystycznych.

600 euro na dziecko. We Włoszech

O 600 euro miesięcznie przez pół roku na opiekunkę do dziecka albo o możliwość skorzystania z usług prywatnego bądź państwowego żłobka mogą ubiegać się we Włoszech pracujące matki. Ruszyła akcja zbierania internetowych wniosków o takie wsparcie.

Wielka Brytania negocjuje z UE. Polacy stracą zasiłki?

Świadczenie socjalne są ważne nie tylko dla brytyjskiego budżetu, ale także dla mieszkających w Wielkiej Brytanii setek tysięcy Polaków. Co ewentualne porozumienie na linii Londyn - Bruksela dla nich oznacza? Materiał Jakuba Loski w programie "Fakty z Zagranicy".

Cameron z Tuskiem. Spotkanie kolejnej szansy

Nie udało się Londynie, teraz wszyscy liczą na Brukselę. Donald Tusk i David Cameron nie porozumieli się w spawie reformy Unii Europejskiej - dziś kolejna tura rozmów. Główną osią niezgody między brytyjskim rządem a Unią Europejską jest tzw. hamulec bezpieczeństwa. Scenariusze kolejnego spotkania "na szczycie" komentowali goście "Otwarcia dnia" - dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z PISM oraz Raf Uzar, Brytyjczyk mieszkający w Polsce, specjalista ds. rozwoju, Magnusson International.

UE przedłuża pomoc dla sektora mleczarskiego

Program dopłat do przechowywania mleka w proszku i masła został przedłużony do 30 września 2016 r. - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Państwa UE zaakceptowały propozycję KE w tej sprawie. Z programu korzystają także polscy producenci.

Czesi przyjmą euro? "Musimy uzdrowić finanse publiczne"

Republika Czeska nie powinna ustalać terminu przyjęcia euro, zanim nie poprawi stanu swych finansów publicznych i nie podwyższy poziomu życia względem wysoko rozwiniętych państw Unii Europejskiej - oświadczył w piątek czeski premier Bohuslav Sobotka.