Ze świata

Ze świata

Rozprawią się z rajami podatkowymi. Ale powoli

Ministrowie finansów państw UE osiągnęli w Luksemburgu wstępne porozumienie w sprawie projektu dyrektywy dotyczącej unikania opodatkowania, łagodząc jednak część propozycji Komisji Europejskiej, a wejście innych odsuwając w czasie.

"Oszust stulecia" wygrał we francuskim sądzie

Francuski makler inwestycyjny Jerome Kerviel, skazany za spowodowanie rekordowej straty 4,9 mld euro banku Societe Generale, nie musi płacić odszkodowania, gdyż to bank nie wdrożył właściwych procedur kontrolnych - powiedział w piątek prokurator w sądzie w Wersalu.

Premier Norwegii do Brytyjczyków: nie spodoba wam się to

Norweska premier Erna Solberg w wywiadzie udzielonym "Politico" skierowała słowo do Brytyjczyków, którzy w przyszłym tygodniu mają zamiar opowiedzieć się za opuszczeniem UE. Zapewniała, że nie spodoba im się rzeczywistość poza blokiem unijnych państw.

Szkocja w UE zamiast Wielkiej Brytanii? Scenariusz po Brexicie

- Chciałbym żeby Szkoci zastąpili Brytyjczyków jeśli ich stracimy - powiedział Philippe Cayla, dyrektor fundacji "Europejczycy Bez Granic". Jeden z twórców animacji związanej z referendum w Wielkiej Brytanii jest przekonany, że Brexit doprowadziłby do referendum ws. niepodległości Szkotów. To jednak nie jedyne zagrożenie. Bank Anglii przewiduje bowiem spadek wartości funta i zmiany w produkcji przemysłowej, co miałoby doprowadzić do znaczącego wzrostu bezrobocia. Referendum w Wielkiej Brytanii odbędzie się 23 czerwca.

Putin: biznes europejski chce współpracy z Rosją

Biznes europejski chce współpracować z Rosją, politycy powinni go usłyszeć - powiedział w piątek prezydent Władimir Putin na 20. Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Petersburgu. Zapewnił, że UE pozostaje kluczowym partnerem handlowym i gospodarczym Rosji.

Rosjanie bardzo boją się Brexitu. "To będzie panika"

Wystąpienie W. Brytanii z UE byłoby złą wiadomością dla gospodarki rosyjskiej i mogłoby skutkować spadkiem PKB Rosji o 1 proc. - powiedział szef Sbierbanku German Gref. Zdaniem ministra gospodarki Aleksieja Ulukajewa wpływ Brexitu na PKB Rosji trudno ocenić.

7,5 mld euro popłynie do Grecji. Jest zielone światło

Rada dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zatwierdziła drugą wynoszącą 10,3 mld euro transzę pomocy dla Grecji. Zarządzający tym funduszem dali też zielone światło na wypłatę z tej puli 7,5 mld euro. Uwolnienie reszty będzie zależeć od reform.

Z plecakiem przez Birmę

Mjanma, znana szerzej jako Birma, była do niedawna rządzona przez huntę wojskową. Sytuacja polityczna od kilku miesięcy zaczyna się jednak stabilizować, co powoli przyciąga podróżników z całego świata. Na samodzielną wyprawę zdecydował się Marcin Lassota. W programie "Pokaż nam świat" opowiadał o kraju świątyń z oryginalnym ruchem drogowym, gdzie bez słów można zamówić wegetariańską potrawę.

Denerwuje cię ujadanie psów? Robią to specjalnie

Chyba każdy miał do czynienia z wyjątkowo nieprzyjemnie szczekającym psem sąsiadów. A jak właśnie się okazuje - to, że psy szczekają w taki sposób, żeby nas zdenerwować - jest jak najbardziej zamierzone. Do sprawy poważnie podeszli naukowcy z Węgier i właśnie opublikowali wyniki swoich badań.

Węgry przed unijnym sądem. Pozew o ustawę o ziemi

Komisja Europejska pozwała w czwartek Węgry do sądu unijnego w związku z ich kontrowersyjnym ustawodawstwem dotyczącym obrotu gruntami rolnymi, ograniczającym prawa cudzoziemców, co - według Brukseli - stoi w sprzeczności ze "swobodą przepływu kapitałów" w UE.

Polacy jadą na Wyspy. Co stanie się jeśli dojdzie do Brexitu?

Polacy stanowią drugą grupę narodowości, którzy zamieszkują Wielką Brytanię. Tylko w tym roku na Wyspy przeprowadziło się ponad 100 tysięcy rodaków. Jeśli dojdzie do Brexitu, wielu z nich straci niektóre świadczenia czy możliwość wykonywania tanich przelewów gotówki dla rodzin z Polski.

Niezwykłe oblicze Irańczyków. "Znają Mickiewicza i Szymborską"

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" był Łukasz Supergan, który podróżował po Iranie. - O Iranie mówi się czasami, że jest groźny, nieznany i nieprzyjazny. Tymczasem ten kraj to gościnni i życzliwi ludzie. Dużo więcej wiedzą o nas niż my o nich. Gdy spotykałem Irańczyków często słyszałem, że mamy fantastycznych twórców. Często słyszałem nazwiska takie jak Szymborska, Mickiewicz, Kieślowski. Dla mnie to był szok kulturowy - wyjaśniał podróżnik.

Tusk: trudno być optymistą w obliczu sondaży nt. Brexitu

Trudno być optymistą w obliczu sondaży przed przyszłotygodniowym referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - oświadczył w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Większość badań daje przewagę zwolennikom Brexitu.

Juncker spotka się z Putinem. "Chcę budować mosty"

Jedyną drogą do uchylenia sankcji gospodarczych wobec Rosji jest realizacja porozumień mińskich - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej powinny mieć niedyskryminacyjny dostęp do dostaw energii.

Bruksela grozi palcem Niemcom i Francuzom

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie wobec Francji w związku z zastosowaniem do sektora transportu międzynarodowego przepisów o płacy minimalnej. Uzupełnione upomnienie w tej samej sprawie KE wysłała też do Niemiec.

Jak Brexit wpłynie na Polaków?

Zagrożony swobodny przepływ ludzi, limity imigracyjne oraz znak zapytania przy unijnym budżecie. To tylko niektóre z możliwych konsekwencji ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Im bliżej referendum tym większy chaos panuje także na rynkach walutowych. Złoty traci w parach do najważniejszych walut.

Gospodarczy mecz Polska-Niemcy. Jak wypadamy w tym starciu?

Już dziś wieczorem w podparyskim Saint-Denis naprzeciw siebie staną piłkarze Polski i Niemiec. W związku z tym meczem sprawdzamy, jak oba kraje wypadają w starciu gospodarczym. Dane z 2015 roku pokazują, że Polska eksportowała do swoich zachodnich sąsiadów towary i usługi o wartości 48,5 mld euro. Z kolei import w Niemiec do Polski osiągnął wartość 40 mld euro.

Klasa średnia rzadziej je mięso. Zaglądamy w talerze Polaków

Klasa średnia (reprezentanci wyższych kadr kierowniczych i specjalistów, pracownicy umysłowi i właściciele) rzadziej jedzą mięsa i zupy kojarzone ze zwyczajami robotników i chłopów - wynika z badania polskich naukowców. A jakie są różnice w menu Polek i Polaków?

Putin nie ma powodów do radości. Gospodarka Rosji zwalnia

Kondycja rosyjskiej gospodarki nadal nie jest najlepsza. PKB tego kraju od stycznia do maja br. skurczył się o prawie 1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - poinformował w czwartek rosyjski minister gospodarki Aleksiej Uliukajew.

Były premier Rosji stanowczo: Nie należy znosić sankcji wobec Moskwy

Sankcje zostały nałożone na Rosję w celu powstrzymania agresji w Donbasie. Powody ich wprowadzenia przez UE nie zniknęły, dlatego nie powinny być znoszone - mówi b. premier Rosji, opozycyjny polityk Michaił Kasjanow. Powinniście szanować siebie i mocno obstawać przy swoim stanowisku - dodaje.

Papież nie przyjął darowizny. Nie lubi liczby 666

Zgrzyt na linii Watykan-Buenos Aires. Wydaje się to dziwne, skoro papież Franciszek wywodzi się właśnie z Argentyny. Ale najwyraźniej nie jest w dobrych relacjach z prezydentem Mauricio Macrim. Ostatnio odmówił przyjęcia od niego darowizny na cel charytatywny. Macri przekazał 16 666 000 peso. Sprawę omawiali w programie "24 Godziny" Michał Sznajder i Kamila Kalińczak.