Ze świata

Ze świata

Irański prezydent na europejskich zakupach. Może zostawić miliardy dolarów

Włochy są pierwszym miejscem na liście irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, który rozpoczął europejskie tournee mające zaowocować nowymi kontrahentami i podpisaniem intratnych kontraktów. Prezydent przywozi ze sobą worek miliardy dolarów, które uwolniło zniesienie sankcji. Za główny cel irański prezydent bierze przemysł lotniczy.

Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

W pierwszą rocznicę zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i przejęcia władzy przez Syrizę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział, że jego rząd nie odstąpi od reform, w tym także systemu emerytalnego. "Musimy iść do przodu" - podkreślił Cipras.

Rosnieft, VTB i Sbierbank do prywatyzacji? Kasa pustoszeje, Kreml szuka ratunku

Rosyjscy urzędnicy widzą szansę na ratunek finansów państwa w nowej fali prywatyzacji. Liczą na to, że pozwoli ona załatać dziurę budżetową, którą wydrążyły m.in. niskie ceny ropy, jak czytamy w "The Moscow Times". Jest to okazja do nabycia udziałów kilku rosyjskich gigantów, takich jak naftowy potentat Rosnieft czy banki - VTB i Sbierbank.

Historyczna śnieżyca w USA. "Zaskakuje skala zjawiska"

USA sparaliżowane przez zimę. - To [burza śnieżna] nie jest nic nowego dla Amerykanów, natomiast . Mieszkańcy USA doświadczają burz śnieżnych, zwanych nor’easterami (układy niskiego ciśnienia przemieszczający się w kierunku północno-wschodnim) każdego roku. Od późnej jesieni do wiosny - tłumaczyła Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery. Zauważyła również, że w tym regionie rejestruje się mniej opadów ogółem, jednak większą ilość tych ekstremalnych, co wynika ze zmian klimatycznych.

Rubel szuka dna. A Rosjanie najtańszych produktów

Rubel szuka dna, ale chyba jeszcze go nie znalazł. Rosjanie coraz uważniej przyglądają się swoim portfelom, bo z każdym dniem mogą kupić coraz mniej. Nie omija to także finansowej elity - oligarchowie też muszą rezygnować z ulubionych marek. - Nasi klienci to ludzie o wysokim statusie. Nie pójdą teraz do zwykłego centrum handlowego. Wrócą do nas. Może tylko po jedną torebkę, jedną parę butów, ale oni wrócą - przekonuje Larysa Jakunina, sprzedawczyni jednego z luksusowych butików. Import europejskich produktów jest coraz droższy przez słabnącego rubla. Rosyjska waluta traci na wartości z powodu malejących cen ropy oraz skutecznych sankcji z Zachodu. "Ludzie czują się opuszczeni przez Rosję" - mówią mieszkańcy kraju a rząd planuje cięcia w budżecie i mówi się o podniesieniu podatków. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Brexit ryzykowny, ale możliwy

Czterech na pięciu Brytyjczyków uważa, że tzw. Brexit, czyli wyjście W. Brytanii z Unii Europejskiej, byłby dla ich kraju ryzykowny - wynika z sondażu ORB przeprowadzonego dla dziennika "The Independent". 52 proc. uważa, że Wielka Brytania powinna pozostać w UE.

"Białe monstrum" paraliżuje Stany Zjednoczone

Najostrzejsza od 1922 roku zima paraliżuje Stany Zjednoczone. Miejscami pokrywa śnieżna wynosi ponad pół metra, a synoptycy wciąż przewidują dalsze opady. Skutkiem są nie tylko ogromne, śnieżne zaspy, ale także m.in.: zamknięte metro oraz odwołane loty. Stan wyjątkowy ogłoszono już 11 stanach, a na trasie jednego z nich - Kentucky pojawił się 50-kilometrowy korek, w którym utknęło 50 osób. Śnieżyca została obwołana przez Amerykanów mianem "białego monstrum". Meteorologiczny kataklizm zbiera także ludzkie żniwo - wypadki drogowe i zamarznięcia przynoszą kolejne ofiary śmiertelne. Z Waszyngtonu Marcin Wrona.

Odbicie na Wall Street. Pomagają Frankfurt i Tokio

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów na fali spekulacji o możliwości zwiększenia stymulacji monetarnej w strefie euro oraz w Japonii. Notowaniom indeksów pomagają również rosnące ceny ropy naftowej.

Guriew: Polska bardzo nas interesuje

- Szukamy wszelkich nowych rynków i linii dystrybucji. Polska jest dla nas trzecim rynkiem w Europie po Francji i Niemczech. Polska bardzo nas interesuje, chcemy poszerzać nasz zasięg. Już dzisiaj dostarczamy tam od 17 do 30 proc. produktów z niektórych grup - powiedział TVN24 Biznes i Świat Andriej Gurjew, prezes PhosAgro, drugiego największego na świecie producenta nawozów fosforowych.

Nowy kryzys wybuchnie przez Chiny? "Zagrożeniem niepokoje społeczne"

Wzrost gospodarczy w Chinach na poziomie 4 proc. oznacza właściwie recesję - uważa prof. Marek Noga, były członek RPP. - Zagrożeniem mogą być wewnętrzne niepokoje społeczne i destabilizacja polityczna w Chinach - ocenił Marek Zuber, ekonomista. - Tylko w 2014 i 2015 mieliśmy tam ponad 200 wystąpień społecznych.

Rosyjski McDonald’s zrezygnuje z polskich ziemniaków. To efekt polityki Kremla

Działające w Rosji restauracje McDonald’s planują zrezygnować z dostaw ziemniaków z Polski - pisze dziś "Kommersant". Przedstawiciele amerykańskiego koncernu mieli odmówić komentarza na temat tego, w jaki sposób ziemniaki z nad Wisły zostaną zastąpione rosyjskimi. Wcześniej, podobne próby wykorzystania przez sieć lokalnych warzyw nie powiodły się.

Pół miliona złotych wystarczy. Sprawdź, o czym marzą Polacy

Pół miliona złotych - o takiej sumie marzy jedna piąta ankietowanych przez Deutsche Bank Polaków, aby zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo. Co trzeciemu wystarczyłaby suma między 100 a 500 tys. zł. Jedna czwarta z nas zadowoliłaby się oszczędnościami rzędu 10 tys. zł. Jednocześnie 43 proc. Polaków niestety nie odkłada żadnych pieniędzy na przyszłość, a sześciu na dziesięciu nie planuje tego robić w 2016 roku.

Ukraina nakłada na Gazprom karę wysokości 3,5 mld dolarów

Komitet Antymonopolowy Ukrainy (AMKU) poinformował w piątek o nałożeniu na rosyjski Gazprom kary wysokości 85 miliardów hrywien (ok. 3,5 mld USD) za nadużywanie przez ten koncern monopolistycznej pozycji na rynku usług tranzytowych gazu przez Ukrainę.

"WSJ": Lagarde ma silne poparcie na drugą kadencję

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde w czwartek otrzymała poparcie m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec na drugą kadencję - pisze "Wall Street Journal". Fundusz oficjalnie rozpoczął proces selekcji na najwyższe stanowisko.

Tańsza niż woda mineralna. Ropa szuka dna

Cena ropy już dawno nie była tak niska. Litr surowca w hurcie jest tańszy od litra wody mineralnej w przeciętnym polskim sklepie. Jak prognozuje szef koncernu paliwowego BP, do końca roku cena może wrócić do poziomu 50 dolarów. Po drodze może jednak spaść nawet do 10 dolarów za baryłkę. Materiał "Faktów z Zagranicy".