Ze świata

Ze świata

Polska w czołówce najtańszych krajów świata. Sprawdź, gdzie twój pieniądz ma znaczenia

Nowojorski emeryt trzyma w garści amerykańskiego dolara, który rośnie w siłę i jest dużo mocniejszy względem innych walut. Dzięki temu może zastanowić się nad spędzeniem jesieni życia w innym, o wiele tańszym kraju. Zapewni mu to rozciągnięcie swojego budżetu, który wystarczy na dłużej. Całkiem możliwe, że wybierze Polskę. W rankingu najtańszych krajów na świecie sporządzonym przez GoBankingRates nasz kraj plasuje się na wysokiej pozycji i kusi swoją cenową przystępnością.

Mer Londynu chce Brexitu. Zobacz, kim jest główny rywal Camerona

Temperatura polityczna w Wielkiej Brytanii sięga zenitu. Mer Londynu Boris Johnson ogłosił, że zaangażuje się w kampanię na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wbrew premierowi Davidowi Cameronowi. Ten drugi zapowiedział, że będzie rekomendował pozostanie w Unii. Referendum w tej sprawie odbędzie się 23 czerwca. Materiał z programu "24 godziny" w TVN24 BiŚ.

Canete: rozbudowa Nord Stream ryzykowna

Budowa gazociągu Nord Stream 2 oznaczałaby, że 80 proc. rosyjskiego gazu trafiałoby do UE jedną trasą, a to byłoby ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw - ostrzegł w poniedziałek komisarz UE ds. działań klimatycznych i energii Miguel Canete.

Fitch ostrzega Wielką Brytanię

Agencja ratingowa Fitch ostrzegła w poniedziałek, że wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej poważnie zaszkodzi gospodarce tego kraju i wiąże się z długoterminowym ryzykiem oraz znaczącymi "kosztami ekonomicznymi". Wcześniej podobny komunikat wydał Moody's.

Cameron daje Brytyjczykom tylko jedną szansę ws. Brexitu

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w poniedziałek, że nie będzie drugiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Podkreślił, że 23 czerwca zapadnie "demokratyczna decyzja strategiczna: pozostać (w UE) lub wyjść".

"W interesie naszego rządu jest zniechęcanie Polaków do wyjazdu"

- Dla Polaków, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii, sytuacja jest bez zmian - stwierdził Marek Ostrowski, publicysta tygodnika "Polityka", oceniając skutki sobotniego porozumienia Brukseli z Londynem dla dalszego członkostwa w Unii Europejskiej. - Może to zniechęcić tych, którzy zechcą się wybrać na Wyspy w przyszłości i tych, którzy jadą tam po zasiłki - dodała dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z PISM.

Łukaszenka przeciwny "hurtowej prywatyzacji"

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wypowiedział się w poniedziałek przeciwko „hurtowej prywatyzacji”, jaką według niego postuluje rząd. Mówił o tym na naradzie poświęconej polityce podatkowej w 2016 roku.

Pracujesz w Niemczech? Merkel chce iść drogą Wielkiej Brytanii

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że zamierza wykorzystać porozumienie UE z Wielką Brytanią, dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów Unii, do ukrócenia nadużyć w korzystaniu z tych świadczeń w Niemczech.

Polskie tiry wrócą do Rosji. Na granicy na razie cisza

Na polsko-rosyjskich przejściach w sobotę jest niewielki ruch ciężarówek; granicę przekraczają jedynie litewskie tiry. Służby graniczne spodziewają się, że ciężarówki z Polski i Rosji pojawią się na przejściach w przyszłym tygodniu - podała Izba Celna w Olsztynie.

Uwaga winda. Włosi biją na alarm

We Włoszech ogłoszono alarm windowy. Jak obliczyli eksperci, w całym kraju jest 700 tysięcy urządzeń, które nie spełniają nawet minimalnych europejskich norm bezpieczeństwa.

Polacy stracą zasiłki w Wielkiej Brytanii? Te cztery punkty mają zatrzymać Londyn w Unii

Widmo Brexitu na chwilę oddala się. W nocy z piątku na sobotę w Brukseli zakończył się specjalny szczyt, którego tematem było wypracowanie kompromisu z Londynem. Zachęciłby on Wielką Brytanię do pozostania w Unii Europejskiej. W efekcie rozmowy sprowadziły się do ustaleń w zakresie ograniczenia świadczeń socjalnych dla emigrantów. Ale to nie koniec tej historii. W sobotę premier David Cameron przedstawi ustalenia z Brukseli swojemu rządowi, a w najbliższych dniach zamierza wyznaczyć datę referendum w sprawie obecności jego kraju w UE. Bo to, czy Wielka Brytania pozostanie we Wspólnocie, zależy tylko od obywateli.

Ile cukru kryje kawa? "Nie jedną ma twarz"

Badania przeprowadzone przez organizację Action on Sugar są zatrważające. Napoje w popularnych sieciówkach zawierają ogromne ilości cukru. Urszula Somow zachęca, by czytać etykiety na produktach. - Cukier nie jedną ma twarz - przestrzega, dodając, że jest on często zastępowany innymi słodkimi substytutami, jak np.: syrop glukozowo-fruktozowy. Materiał z programu "Dzień na świecie".

Lagarde zachowała swoją pozycję

Christine Lagarde po raz drugi została w piątek wybrana na szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformowała ta międzynarodowa instytucja gospodarcza w komunikacie. Była jedyną kandydatką na to stanowisko, jej kadencja potrwa pięć lat.

Rosja tnie wydatki na obronność

Budżet Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na 2016 rok zostanie obcięty o 5 proc. - poinformował w piątek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło zbliżone do tego resortu. Przyczyną redukcji jest recesja, w której pogrąża się gospodarka Rosji.

Logo niegodne Igrzysk Olimpijskich? Wielkie faux pas Francuzów

Jesteśmy gotowi, chcemy być gospodarzami Igrzysk! - oficjalnie ogłasza Paryż. Francuzi chwalą się wysokim budżetem, prawie całkowicie gotowymi obiektami, a nawet nowym logo. Choć w tej ostatniej kwestii jest lekki problem, bo znak graficzny jest bardzo podobny do innego. Należącego do jednej z brytyjskich firm. Materiał "Faktów z zagranicy".

Rywale z Doliny Krzemowej poparli Apple w sporze z FBI

Główni rywale Apple'a stanęli murem za technologicznym gigantem w sporze z FBI. Facebook i Twitter poparły odwołanie Apple'a od sądowego nakazu odblokowania iPhone’a, który należał do zabójcy z San Bernardino Syeda Rizwana Farooka. Firmy podkreślają, że spełnienie żądań stworzyłoby niebezpieczny precedens naruszający prywatność klientów.

Oto najdroższe monety świata

Zbieranie monet może być nie tylko pasją, ale i trafną inwestycją. Paweł Blajer prezentuje zestawienie najdroższych monet świata - prawdziwe marzenie wielu numizmatyków. Największą wartość - bo 10 mln dol. - ma srebrno-miedziany dolar z 1794 roku. Moneta Flowing Hair Liberty Dollar jest pierwszą jednodolarówką w historii.