Ze świata

Ze świata

I klimat i biznes. Niemcy mają chytry plan

Dzięki globalnej redukcji emisji Berlin chce z jednej strony zapobiec zmianom klimatycznym, ale też stworzyć bodziec dla eksportu niemieckich przedsiębiorstw z branży technologii ochrony środowiska - twierdzi Rafał Bajczuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

W Grecji strajk generalny. Ateny sparaliżowane

Strajkujący Grecy przemaszerowali w czwartek ulicami Aten. 24-godzinny strajk zorganizowany przez dwa największe związki zawodowe spowodował zakłócenia w transporcie publicznym i żegludze, zamkniętych było wiele szkół, odwołano rozprawy w sądach.

Kto napycha kieszenie Państwa Islamskiego? Rosja oskarża Turcję

Tzw. Państwo Islamskie do swojej działalności potrzebuje pokaźnego budżetu. Już teraz organizacja terrorsytyczna zasilana jest ogromnymi sumami z różnych źródeł. Kreml zarzuca Turcji, że pomaga zarabiać tzw. Państwu Islamskiemu na ropie, a zyski z tej współpracy płyną na konta prezydenta Erdogana oraz jego rodziny. Moskwa zapewnia, że ma na to dowody, podczas gdy turecki prezydent stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom. Skąd zatem ISIS bierze pieniądze? Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Reputacja wygrana na loterii. Tu szczęśliwe kupony trafiają się częściej

Mały, niepozorny sklepik w Północnej Kalifornii zyskał miano wyjątkowo szczęśliwego miejsca. 10 mln dolarów - tyle wynosiła wygrana zdrapka, którą jeden z Amerykanów kupił w tym właśnie miejscu. To nie jedyna wygrana, która przytrafiła się we wspomnianym punkcie w ciągu ostatniego roku. Do sklepu zjeżdżają się klienci z mniej lub bardziej oddalonych miejscowości, ufając, że tym razem los uśmiechnie się właśnie do nich. Materiał z programu "Fakty z zagranicy".

Blokada energetyczna Krymu. Mieszkańcy półwyspu protestują

Po trzech tygodniach od odcięcia prądu płynącego z Ukrainy na zaanektowany przez Rosję Krym mieszkańcy półwyspu zaczynają się powoli buntować przeciwko lokalnym władzom, a te, w odpowiedzi na blokadę, wszczynają kolejne represje wobec swych oponentów.

Dziennikarze w Grecji strajkują. Jutro zatrzyma się cały kraj

Greccy dziennikarze rozpoczęli w środę 24-godzinny strajk w przeddzień strajku generalnego w kraju przeciwko wprowadzanemu programowi drastycznych oszczędności w zamian za pomoc międzynarodową. Oczekuje się, że strajk generalny sparaliżuje sektor publiczny.

Nowy Jork walczy z nadmiarem soli. Symbol solniczki zawitał do menu

Władze Nowego Jorku walczą z nadmiarem soli. Teraz tam, gdzie w restauracyjnym menu znajdzie się danie z dużą ilością soli, pojawia się też symbol solniczki. W ten sposób władze miasta walczą z błogą nieświadomością konsumentów, którzy często nie wiedzą, jak dużo soli potrafi znajdować się w pozornie zdrowych daniach. Materiał programu "Fakty z Zagranicy".

Waszczykowski: sankcje UE wobec Rosji będą utrzymane

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski ocenił we wtorek, że unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji zostaną utrzymane. - Sankcje będą w tej chwili utrzymywane i nie toczy się żadna dyskusja, by je zawiesić - powiedział minister dziennikarzom w Brukseli.

Bezrobocie w eurolandzie minimalnie mniejsze

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,7 proc., wobec 10,8 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

"Rosyjskie sankcje nie zrujnują Turcji"

Rosyjskie sankcje będą mieć negatywny wpływ na gospodarkę Turcji, ale ich skutki będą ograniczone. Straty, jakie poniesie Turcja, sięgną od 4 do 4,5 mld dolarów, tj. 0,5 proc. PKB – twierdzi William Jackson z centrum analitycznego Capital Economics w Londynie,

Szczyt klimatyczny w Paryżu, czyli walka o 2 stopnie Celsjusza

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie jest stale rosnąca emisja gazów cieplarnianych. Celem rozmów w Paryżu jest wypracowanie takiego porozumienia, które doprowadzi do redukcji emisji gazów i pozwoli ograniczyć wzrost średniej temperatury na świecie do 2 stopni Celsjusza do końca stulecia. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Szydło na COP21: Polska przeznaczy 8 mln dolarów na zielony fundusz klimatyczny

Polska, choć nie ma obowiązku, jest gotowa do 2020 r. wyasygnować 8 mln dolarów, aby wesprzeć m.in. zielony fundusz klimatyczny w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i redukcji emisji - powiedziała premier Beata Szydło podczas inauguracji szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu. - Wierzymy, że nowe porozumienie będzie prawdziwie globalne i wszystkie państwa podejmą wysiłki na rzecz zapobiegania zmianom klimatu; dla Polski to podstawowy warunek przystąpienia do porozumienia - dodała.