Ze świata

Ze świata

Uwaga winda. Włosi biją na alarm

We Włoszech ogłoszono alarm windowy. Jak obliczyli eksperci, w całym kraju jest 700 tysięcy urządzeń, które nie spełniają nawet minimalnych europejskich norm bezpieczeństwa.

Polacy stracą zasiłki w Wielkiej Brytanii? Te cztery punkty mają zatrzymać Londyn w Unii

Widmo Brexitu na chwilę oddala się. W nocy z piątku na sobotę w Brukseli zakończył się specjalny szczyt, którego tematem było wypracowanie kompromisu z Londynem. Zachęciłby on Wielką Brytanię do pozostania w Unii Europejskiej. W efekcie rozmowy sprowadziły się do ustaleń w zakresie ograniczenia świadczeń socjalnych dla emigrantów. Ale to nie koniec tej historii. W sobotę premier David Cameron przedstawi ustalenia z Brukseli swojemu rządowi, a w najbliższych dniach zamierza wyznaczyć datę referendum w sprawie obecności jego kraju w UE. Bo to, czy Wielka Brytania pozostanie we Wspólnocie, zależy tylko od obywateli.

Ile cukru kryje kawa? "Nie jedną ma twarz"

Badania przeprowadzone przez organizację Action on Sugar są zatrważające. Napoje w popularnych sieciówkach zawierają ogromne ilości cukru. Urszula Somow zachęca, by czytać etykiety na produktach. - Cukier nie jedną ma twarz - przestrzega, dodając, że jest on często zastępowany innymi słodkimi substytutami, jak np.: syrop glukozowo-fruktozowy. Materiał z programu "Dzień na świecie".

Lagarde zachowała swoją pozycję

Christine Lagarde po raz drugi została w piątek wybrana na szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformowała ta międzynarodowa instytucja gospodarcza w komunikacie. Była jedyną kandydatką na to stanowisko, jej kadencja potrwa pięć lat.

Rosja tnie wydatki na obronność

Budżet Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na 2016 rok zostanie obcięty o 5 proc. - poinformował w piątek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło zbliżone do tego resortu. Przyczyną redukcji jest recesja, w której pogrąża się gospodarka Rosji.

Logo niegodne Igrzysk Olimpijskich? Wielkie faux pas Francuzów

Jesteśmy gotowi, chcemy być gospodarzami Igrzysk! - oficjalnie ogłasza Paryż. Francuzi chwalą się wysokim budżetem, prawie całkowicie gotowymi obiektami, a nawet nowym logo. Choć w tej ostatniej kwestii jest lekki problem, bo znak graficzny jest bardzo podobny do innego. Należącego do jednej z brytyjskich firm. Materiał "Faktów z zagranicy".

Rywale z Doliny Krzemowej poparli Apple w sporze z FBI

Główni rywale Apple'a stanęli murem za technologicznym gigantem w sporze z FBI. Facebook i Twitter poparły odwołanie Apple'a od sądowego nakazu odblokowania iPhone’a, który należał do zabójcy z San Bernardino Syeda Rizwana Farooka. Firmy podkreślają, że spełnienie żądań stworzyłoby niebezpieczny precedens naruszający prywatność klientów.

Oto najdroższe monety świata

Zbieranie monet może być nie tylko pasją, ale i trafną inwestycją. Paweł Blajer prezentuje zestawienie najdroższych monet świata - prawdziwe marzenie wielu numizmatyków. Największą wartość - bo 10 mln dol. - ma srebrno-miedziany dolar z 1794 roku. Moneta Flowing Hair Liberty Dollar jest pierwszą jednodolarówką w historii.

Miazga drzewna zamiast parmezanu. Skandal żywnościowy w USA

Dziennikarze Bloomberga opisali liczne przypadki fałszowania sera w USA. Zdarzało się, że w opakowaniach, które miały zawierać tarty parmezan, tego sera nie było w ogóle, a zamiast niego konsumenci dostawali tańsze substytuty i miazgę drzewną.

Brytyjscy pracodawcy: dobrzy dla młodych matek, skąpi dla chorujących

Wielka Brytania jest jednym z najlepszych krajów w Europie dla pracujących matek, choć jednocześnie jest jednym z najgorszych dla pracowników, którzy potrzebują płatnego zwolnienia chorobowego lub są bezrobotni - sugerują badania przygotowane przez Glassdoor, które przytacza Bloomberg.

Ważą się losy Wielkiej Brytanii w Europie. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Brexicie

Decydujące godziny dla Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej. Eksperci nie mają bowiem złudzeń, ewentualny Brexit oznaczałby zawirowania na rynkach finansowych oraz opuszczenie Londyńskiego City przez biznesmenów. Stawiałby także pod ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Wyjaśniamy, o co toczy się gra w unijnych negocjacjach z Wielką Brytanią. Kto straci, a kto zyska na Brexicie?

Wenezuela podnosi ceny benzyny. Pierwszy raz od 20 lat

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w środę czasu lokalnego pierwszą od 20 lat podwyżkę cen benzyny, które i tak pozostaną najniższe na świecie. Popularna 95 podrożeje za litr 60-krotnie. Poprzednia podwyżka doprowadziła do krwawo stłumionych rozruchów.

Brexit. Projekt kompromisu z Londynem poprawiany "po myśli Polski"

Projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE "jest poprawiany w kierunku polskich oczekiwań" - ocenił we wtorek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Porozumienie ma zostać uzgodnione na spotkaniu, które odbędzie się pod koniec tygodnia.

Gazprom stawia na stabilność

Prezes zarządu rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller będzie nim kierował przez kolejnych pięć lat. Taką decyzję podjęła we wtorek rada dyrektorów koncernu. Kontrakt Millera na stanowisku prezesa zarządu został przedłużony do maja 2021 roku.

Ukraina zamknęła rosyjskim ciężarówkom drogę do Europy

Decyzja Ukrainy, która zakazała przejazdu rosyjskim przewoźnikom, pozbawia Rosję lądowych tras transportu towarów do UE - podkreśla we wtorek rosyjska prasa. Gazety wskazują, że decyzja Ukrainy zbiegła się z nierozwiązanym sporem z Polską wokół przewozów towarowych.

Indie liczą na technologie z Polski. "Mamy duży apetyt"

Indie są zainteresowane polskimi technologiami górniczymi, np. czystego węgla, gazyfikacji tego surowca oraz technologiami przetwórstwa żywności. W Indiach przetwarzamy niewielką ilość produktów spożywczych, dużo żywności się marnuje - mówi ambasador Indii w Polsce Ajay Bisaria.