Ze świata

Ze świata

Rosja wygrała z Ukrainą. MFW rozstrzygnął spór o dług

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozstrzygnęła w środę na korzyść Rosji jej spór z Ukrainą wokół długu wartości 3 miliardów dolarów, jakie Kijów jest winny Moskwie. Stwierdzono, że zadłużenie to ma charakter publiczny a nie komercyjny.

Rewolucja w sklepach. Na zakupy z pupilami

Jedna z sieci supermarketów we Włoszech jako pierwsza w kraju otworzyła swoje podwoje przed psami i kotami. Do ponad 330 sklepów można wchodzić z czworonogami, a nawet - jeśli nie są zbyt duże - wkładać je do wózków na zakupy.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę. Sprawdź, jakie są oczekiwania Kremla

Ropa dawno nie była tak tania. Cena za baryłkę spadła do poziomów, które ostatnio widziane były w 2009 roku - tuż po rozpoczęciu kryzysu finansowego. Oznacza to poważne kłopoty dla rosyjskiej gospodarki, silnie uzależnionej od wpływów ze sprzedaży surowca. Oczekiwania Kremla w przedziale 100-110 dol. za baryłkę znacznie przekraczają bowiem obecne ceny. Co nie pozwala na zbilansowanie budżetu. Najbardziej wygórowane oczekiwania ma jednak Wenezuela, która "oczekuje" 160 dol. za baryłkę.

Szokujące prognozy na 2016 rok. Ropa za 100 dolarów, mocny rubel i srebro droższe od złota

Upadek rynku towarów i usług luksusowych, ropa kosztująca 100 dolarów za baryłkę i rubel najmocniejszą walutą roku. To tylko niektóre z dziesięciu Szokujących Prognoz na 2016 rok przygotowanych przez Saxo Bank. Warto pamiętać, że to tylko przypuszczenia dotyczące tego, co może się wydarzyć, ale „jednak być może te niedoceniane wydarzenia mogą mieć istotne konsekwencje dla rynków finansowych w 2016 roku”.

Duda: sankcje wobec Rosji powinny zostać przedłużone

- Nic nie wskazuje na to, by porozumienia z Mińska miały zostać zrealizowane na czas, dlatego sankcje wobec Rosji powinny zostać odpowiednio przedłużone - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Deficyt budżetu wzrośnie wskutek spadku cen surowców

Spadek cen eksportowanych przez Australię surowców zwiększy jej deficyt budżetowy w roku finansowym 2015/16 z prognozowanych dotąd 35,1 mld dolarów australijskich do 37,4 mld (27,1 mld USD) - poinformował we wtorek minister skarbu Scott Morrison.

Porozumienie klimatyczne z Paryża. Są zwycięzcy i przegrani

Podpisane w Paryżu porozumienie klimatyczne to owoc czterech lat negocjacji, mających skłonić jak najwięcej krajów do wspólnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. W drodze rozmów i kompromisów niektórym udało się ugrać więcej niż innym - pisze Associated Press.

"Wiedomosti": Druga fala kryzysu zalewa Rosję

Coraz bardziej prawdopodobne są negatywne warianty prognoz ekonomicznych na 2016 r. dla Rosji - pisze w poniedziałek dziennik "Wiedomosti". Jak zaznacza, przedstawiciele banku centralnego Rosji i ministerstwa finansów nie wykluczają dalszych spadków cen ropy. "Biznes dopiero teraz zaczyna robić to, co powinien był zrobić na samym początku kryzysu: ciąć zatrudnienie, wydatki i budżety" - uważa Jewgienij Nadorszyn, analityk z firmy konsultingowej PF Kapitał.