Ze świata

Ze świata

Turyści rezygnują z wyjazdów do Egiptu. Ze strachu

Porwanie samolotu, do którego doszło dziś w Egipcie z pewnością nie sprawi, że turyści będą chętniej wybierać ten kierunek na wakacyjne wyprawy. To, że strach już dziś zniechęca turystów widać po udziale tej branży w PKB Egiptu. Jeszcze w 2007 roku było to 19,5 proc. W zeszłym roku niecałe 15 proc.

Prywatyzacja w Rosji. Szwajcarskie banki gotowe do pomocy

Szwajcarskie banki UBS i Credit Suisse są zainteresowane doradzaniem rosyjskiemu rządowi w sprawie kilku projektów prywatyzacyjnych, o ile nie naruszy to nałożonych na Rosję sankcji - pisze we wtorek Reuters z Moskwy, powołując się na "trzy źródła bankowe".

Starcie komiksowych gigantów. Wszystko, co musisz wiedzieć przed premierą

Już w piątek długo wyczekiwana premiera filmu "Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości". Choć wytwórnia nie podaje oficjalnych danych, to mówi się, że film kosztował 250 milionów dolarów. To budżety najdroższych produkcji jak "Awatar", czy jeden z części "Piratów z Karaibów". Choć jak wskazuje Marcin Cisowski z Moviemag wraz z kosztami marketingu cena filmu rośnie do niebagatelnych 400 milionów dolarów. I powoduje, że ten film będzie najdroższym w historii kina.

Polska chce więcej eksportować do Azji i Afryki. Będzie wsparcie

Zależy nam, żeby udział polskiego eksportu w krajach azjatyckich i afrykańskich zwiększał się; nasze zagraniczne placówek - wydziały promocji handlu i dystrybucji (WPHI) - mogą działać lepiej. Zreformujemy je - mówi wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

System nie zadziałał, brukselska policja musiała korzysta z WhatsApp

Komisarz generalna Federalnej Policji Belgii Catherine De Bolle zażądała śledztwa w sprawie usterek systemu Astrid - specjalnej sieci komunikacyjnej stworzonej dla służb bezpieczeństwa i ratowników - podały w sobotę dwa belgijskie tytuły - „Nieuwsblad” oraz „Gazet van Antwerpen”. Do awarii sieci doszło po ataku terrorystycznym na lotnisku Zaventem.

Prawybory w USA. Kandydaci kłócą się o... żony

Donald Trump jest wściekły, że w internecie pojawiło się roznegliżowane zdjęcie jego ukochanej. Opatrzono je słowami, że jeśli ktoś nie chce takiej pierwszej damy, to niech głosuje na Teda Cruza. W rewanżu miliarder publikuje grafikę, z której jasno wynika, że jego ukochana jest piękna, a druga połowa jego rywala... nie bardzo. Amerykanie są zgodni, że niniejszym kampania osiągnęła nowe dno. Materiał "Faktów z zagranicy".

Imperium Playboya na sprzedaż

Koncern Playboy Enterprises bada możliwość sprzedaży amerykańskiej grupy serwującej rozrywkę dla dorosłych - donosi BBC.

Piloci na celowniku. Po serii katastrof lotniczych

- Istnieją przepisy, który nakazują utrzymywać samoloty w doskonałym stanie. Dlaczego takie same przepisy nie dotyczą ludzi, którzy pilotują te maszyny? - pytał Robert Oliver, ojciec jednej z ofiar katastrofy Germanwings. Dokładnie rok temu Andrea Lubitz skierował airbusa w stronę zbocza góry. Śledztwo wykazało, że mężczyzna miał problemy psychiczne. Czynnik ludzki stał się także przyczyną katastrofy w Rostowie nad Donem sprzed tygodnia. Seria katastrof lotniczych wywołała dyskusje dotyczące procedur bezpieczeństwa. Francuska Komisja Badania Wypadków Lotniczych sugeruje, że przewoźnicy powinni mieć lepszy wgląd w stan zdrowia pilotów. Zgadza się z tym Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, zalecając dodatkowo: by w każdym momencie w kokpicie pozostawało dwóch pilotów, by przechodzili oni badania psychologiczne, a także by poddawani byli wyrywkowym testom na obecność alkoholu i narkotyków. Problematyczna jest jednak kwestia konstrukcji drzwi do kokpitu. Materiał "Faktów z zagranicy".

Telefony "na kartę" dzielą Europę. Sprawdź, jak wygląda to u naszych sąsiadów

W 10 na 28 państw Unii Europejskiej istnieje obowiązek rejestracji telefonicznych kart pre-paid, czyli popularnych starterów do komórek „na kartę”. W Polsce telefon na kartę możemy kupić nie podając żadnych danych. Rząd planuje w ramach ustawy antyterrorystycznej wprowadzić przepisy, które będą pozwalały na sprzedaż takich numerów tylko po okazaniu dokumentu tożsamości.

Bezrobotni, młodzi i wyszkoleni. Żołnierze tzw. Państwa Islamskiego w Europie

Nawet 5 tys. "uśpionych" terrorystów może żyć na terytorium Europy. Z badań międzynarodowego zespołu analityków z Soufan Group wynika, że we Francji może znajdować się nawet 1700 dżihadystów, w Belgii 470, w Niemczech i Wielkiej Brytanii - 760. Organizacja przygotowała także profil osób, które najczęściej są rekrutowane na żołnierzy tzw. Państwa Islamskiego. Są to zazwyczaj bardzo młodzi ludzie, którzy choć są już trzecim pokoleniem imigrantów, nie są w pełni zintegrowani ze społeczeństwem, w którym żyją. Często są bezrobotni i słabo wykształceni, przez co łatwo ulegają populistycznym hasłom. Najczęstszym kanałem werbunku są media społecznościowe.

Terroryści ciągną Turcję w gospodarczą przepaść

Zamachy samobójcze w Stambule, a wcześniej w Ankarze sprawiają, że turyści zaczynają omijać ten kraj szerokim łukiem. Sytuację pogarsza awantura z Kremlem i ciężkie czasy dla rosyjskiej klasy średniej. To oznacza poważne kłopoty dla branży turystycznej w Turcji i jej całej gospodarki - pisze Reuters. Turcji, która ma być sprzymierzeńcem Europy w zatamowaniu fali uchodźców.

Coraz bliżej Brexitu? Przybywa zwolenników opuszczenia UE

Przeciwników Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jest nadal więcej, ale ich przewaga liczebna nad zwolennikami takiego wyjścia maleje - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu pracowni Survation, przeprowadzonego przed zamachami w Brukseli.