Ze świata

Ze świata

Strajk taksówkarzy sparaliżował miasto. Przez Ubera

Na cztery miesiące przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro zostało sparaliżowane przez strajk taksówkarzy protestujących przeciwko konkurencji ze strony sieci Uber, kojarzącej potencjalnych pasażerów z kierowcami prywatnych samochodów.

Nocleg dla odważnych. Sypialnia zanurzona w wodzie z rekinami

Pokój zanurzony 10 metrów pod wodą, w której pływają rekiny - taką ofertę dla fanów filmu "Szczęki" przygotował jeden z popularnych serwisów. Nietypowy pokój dostępny będzie w Paryżu. Skorzystać będą mogli z niego wybrani użytkownicy popularnego serwisu pośredniczącego w wynajmie pokoi.

Plaga kradzieży parmezanu. "To zorganizowany system"

Włoski region Emilia-Romania zmaga się z plagą kradzieży parmezanu. W ciągu dwóch lat ukradziono tam ponad 15 tysięcy form tego słynnego sera o wartości 6 milionów euro - poinformowało konsorcjum producentów.

Willa ze skrzydłami. Zobacz, jak wygląda lot za 90 tys. zł

23 tys. dolarów (prawie 90 tys. zł) - tyle kosztuje wynajęcie podniebnej rezydencji. W czasie lotu pasażer "willi ze skrzydłami" ma do dyspozycji skandalicznie luksusowe wnętrza m.in. z prywatną łazienką, czy wielkim - jak na samolot - łóżkiem.

Bank Światowy ostrzega przed napięciami społecznymi. "Ukraińcy są coraz biedniejsi"

Bank Światowy potwierdza prognozę tegorocznego wzrostu PKB Ukrainy o 1 procent – oświadczył w piątek w Kijowie Qimiao Fan, dyrektor BŚ na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii. Według BŚ w przyszłym roku ukraińska gospodarka ma wzrosnąć o 2 proc. Specjaliści Banku w swoim raporcie na temat Ukrainy odnotowują wzrost poziomu zubożenia społeczeństwa i prognozują, że w roku bieżącym będzie się ono pogłębiało.

Żyją w norach, pracują za głodowe pensje. Stadiony w Katarze budują niewolnicy

Amnesty International opublikowała szokujący raport o warunkach życia i pracy robotników budujących w Katarze stadiony na piłkarski mundial w 2022 roku. Pracownicy traktowani są jak niewolnicy, powszechne jest odbieranie paszportów, groźby oraz niewypłacanie i tak już głodowych pensji. - Nie można organizować i budować najważniejszego wydarzenia sportowego na świecie na pracowniczym wyzysku. To po prostu nie do zaakceptowania - komentuje Salil Shetty, sekretarz generalny AI. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

"Finał sporu Apple i FBI to niebezpieczny precedens"

To groźny precedens, sprzeczny z oficjalną polityką USA dot. podnoszenia bezpieczeństwa oprogramowania - tak eksperci oceniają fakt, że FBI nie chce podzielić się z firmą Apple wiedzą na temat luki w zabezpieczeniach, którą wykorzystano do włamania się do iPhone’a.

Ukraina nakłada sankcje. Za skazanie Sawczenko

Kijów ogłosił w środę objęcie sankcjami 84 osób, w większości obywateli rosyjskich, w związku ze skazaniem w Rosji obywateli Ukrainy: lotniczki Nadii Sawczenko, reżysera Ołeha Sencowa i działacza społecznego Ołeksandra Kolczenki.

Turyści uciekają od Turcji. Przez terroryzm

Coraz mniej turystów wybiera Turcję jako cel wakacyjnego wypoczynku. Powód: obawa przed atakami islamskich bojowników. Tylko w lutym liczba zagranicznych turystów zmalała tu o 10 proc. w porównaniu do ub.r. To największy spadek od dekady. Materiał z programu "Świat o czwartej".

Rosja mocno podnosi płacę minimalną. Bo idą wybory?

O 20 proc. wzrośnie w Rosji płaca minimalna. Premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że od lipca tego roku wynagrodzenia osób o niskich dochodach wzrosną do co najmniej 7,5 tys. rubli, czyli 109 dolarów. Miedwiediew dodał, że nowe prawo gwarantujące wyższe płace ma zostać zaaprobowane przez parlament, tak szybko, jak to możliwe.

Bułgarscy lekarze rodzinni protestują. "Robią z nas pismaków"

Już połowę Bułgarii objął w środę rozszerzający się, trwający trzeci dzień strajk lekarzy rodzinnych. Protestują oni przeciwko cięciom środków na leczenie i wprowadzeniu szeregu biurokratycznych wymagań w nowych przepisach, które wchodzą w życie 1 kwietnia.

Turyści rezygnują z wyjazdów do Egiptu. Ze strachu

Porwanie samolotu, do którego doszło dziś w Egipcie z pewnością nie sprawi, że turyści będą chętniej wybierać ten kierunek na wakacyjne wyprawy. To, że strach już dziś zniechęca turystów widać po udziale tej branży w PKB Egiptu. Jeszcze w 2007 roku było to 19,5 proc. W zeszłym roku niecałe 15 proc.