Ze świata

Ze świata

W Davos "jest zimno, ale czekamy na słońce"

Szwajcarski kurort Davos, który od środy jest gospodarzem 46. Światowego Forum Ekonomicznego przywitał gości mroźną aurą. - Jest zimno, ale liczymy, że za chwilę pojawi się słońce i temperatura pójdzie do góry - mówi Łukasz Kijek, specjalny wysłannik TVN24 Biznes i Świat. Wśród głównych tematów: nowe technologie, kryzys migracyjny, terroryzm, nierówności społeczne i klimat. Oficjalne hasło tegorocznego forum to "opanowanie czwartej rewolucji przemysłowej". Przedstawiciele światowych koncernów takich jak Microsoft czy Facebook będą zastanawiać się, czy nowe możliwości związane z nowymi technologiami mogą być wykorzystane dla dobra przemysłu i społeczeństw.

Polskie jabłka podbiją Amerykę? Bliżej otwarcia rynku

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa opublikowało w środę propozycję nowych zasad importu świeżych jabłek i gruszek z ośmiu państw UE, w tym Polski, do USA. Komisja Europejska liczy, że nowe zasady wejdą w życie jeszcze przed wrześniem obecnego roku.

Światowa gospodarka przyhamuje. Prognozy w dół

MFW obniżył we wtorek swą prognozę wzrostu PKB na świecie do 3,4 proc. w tym oraz do 3,6 proc. w przyszłym roku. Wśród zagrożeń dla globalnej gospodarki Fundusz wymienia osłabienie w Chinach, niższe ceny surowców, silniejszego dolara i napięcia geopolityczne.

Manat nurkuje. Prezydent apeluje o pomoc

Azerbejdżan walczy z kryzysem. Prezydent Ilham Alijew nakazał działania mające na celu wsparcie gospodarki i lokalnej waluty, które obejmują zacieśnienie polityki monetarnej, pomoc bankom i wyprzedaż majątku państwowego - poinformowała tamtejsza telewizja państwowa. W tej sprawie we wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie tamtejszego Parlamentu.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce, w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. W debacie udział weźmie premier Beata Szydło, która zabierze głos dwa razy: pierwsze wystąpienie będzie otwierające, w drugim premier odniesie się do przebiegu dyskusji. Relacja z debaty w TVN24 Biznes i Świat.

Chiny ostro hamują. Wzrost gospodarczy najniższy od 25 lat

Chińska gospodarka wzrosła w ub. r. o 6,9 proc., czyli najmniej od 25 lat - poinformowało we wtorek Narodowe Biuro Statystyczne. Po raz pierwszy sektor usług był w 2015 r. źródłem ponad połowy PKB. Wskaźnik bezrobocia wyniósł 5,1 proc. Te informacje mogą mieć wpływ na notowania giełdowe w Europie.

1 proc. mieszkańców Ziemi posiada więcej niż cała reszta

Jeden procent najzamożniejszych ludzi świata już w 2015 roku posiadał więcej niż pozostałe 99 procent. Do przekroczenia tego poziomu doszło rok wcześniej, niż przewidywano - podała w poniedziałek pozarządowa organizacja humanitarna Oxfam.

Rosjanom coraz trudniej wiązać koniec z końcem

Skutki największego od lat kryzysu gospodarczego dotykają coraz większą liczbę Rosjan. 60 proc. mieszkańców Moskwy uznało, że warunki ekonomiczne pogorszyły się ostatnio, tak samo uważa ponad 40 proc. wszystkich Rosjan - podała agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na wyniki sondażu.

Embargo nam nie straszne. Polska żywność robi furorę w Berlinie

Zielony Tydzień, to międzynarodowe targi rolno-spożywcze w Berlinie, na których można się dowiedzieć, jak smakuje Polska. Gdy Władimir Putin zamyka szlaban dla polskiej żywności, prezentujemy ją na Zachodzie i robimy furorę. Polacy oczywiście nie gęsi, swój język mają, ale właśnie nasze gęsi świetnie się prezentują na europejskich stołach. I nie tylko one. Materiał "Fatków" TVN.

Nie będzie dodatkowego podatku od paliw. Na rzecz uchodźców

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wycofał się pod presją CDU, czyli własnej partii z pomysłu wprowadzenia w Unii Europejskiej dodatkowego podatku na paliwa. Dzięki tej nowej opłacie miałyby być pozyskane środki na rozwiązywanie problemu imigrantów w Europie.

Strach inwestorów i "grzechy PiS-u". Zachodnie media o decyzji agencji S&P

Zachodnie media szeroko komentują decyzję o obniżeniu przez agencję Standard&Poor's ratingu Polski. Bloomberg pisze o słabnącym złotym i "grzechach PiS-u". "Financial Times" zwraca uwagę, że polityka partii rządzącej wystraszyła inwestorów. Ale komentatorzy krytykują też samą agencję. - To nowa era w ratingach. W coraz większym stopniu zależą one od polityki i perspektyw reform, a nie od fundamentów gospodarczych - mówi Simon Quijano-Evans, główny strateg w londyńskim Comerzbanku.

Portugalia przywraca 35-godzinny tydzień pracy w administracji

Portugalski parlament uchwalił w piątek głosami rządzących socjalistów i deputowanych pozostałych ugrupowań lewicowych przywrócenie 35-godzinnego tygodnia pracy w administracji publicznej. Poprzedni, centroprawicowy rząd przedłużył tydzień pracy do 40 godzin.

La bella Italia i Cairo Drive. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Przepiękna Toskania, zatłoczona stolica Egiptu i Afganistan z innej perspektywy - to najciekawsze propozycje weekendu w TVN24 Biznes i Świat. Oprócz filmów dokumentalnych na antenie kanału nie zabraknie też najważniejszych informacji i ciekawych gości.